banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile telefonda görüştü.

Gündem 20.08.2021, 20:37 20.08.2021, 21:25
Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı ile görüştü

İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, görüşmede, Afganistan’daki gelişmeler ve göç meselesi başta olmak üzere bölgesel konular ile ikili ilişkiler ele alındığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Miçotakis gerçekleştirdikleri görüşmede, her iki ülkede de meydana gelen orman yangınları nedeniyle karşılıklı olarak geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’deki orman yangınlarının kontrol altına alındığını, Yunanistan’ın orman yangınlarıyla mücadelesine de katkı vermeye hazır olduklarını belirtti.

Ekonomik ve ticari ilişkilere dair Ortak Eylem Planında yer alan mekanizma ve projeler noktasında ilgili kurumlar arasındaki toplantıların başlamasından memnun olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantılarını yeniden canlandırmak gerektiğini söyledi.

"AFGANİSTAN’DA YUMUŞAK BİR GEÇİŞ OLMASINI TEMENNİ EDİYORUZ"

Afganistan’ın bir kez daha kritik bir dönemden geçtiğinden bahseden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afganistan’da yumuşak bir geçiş olmasını temenni ettiklerini, kurulacak yeni hükümetin Afgan halkının çeşitliliğini yansıtacak şekilde kapsayıcı ve temsil edici olması gerektiğini, Taliban’ın bazı Cumhuriyet liderleriyle geçiş dönemi için görüşmeler yapmış olmasını bu bakımdan umut verici bulduklarını sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afganistan’da geçiş dönemi tesis edilemezse, zaten üst seviyelerde olan göç baskısının daha da artacağına, bu durumun herkes için ciddi bir meydan okuma teşkil edeceğini vurguladı.

"GEREKLİ TEDBİRLER ALINMAZSA YENİ GÖÇ DALGASI KAÇINILMAZ"

Avrupa Birliği'nin Afgan halkına Afganistan'da ve Afganistan'a komşu ülkelerde, özellikle İran'da yardım etmesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afganistan ve İran’da gerekli tedbirler alınmazsa yeni bir göç dalgasının yaşanacağını, bu bakımdan İran’la temas halinde olduklarını ve İran’la sınırlarda ilave önlemler aldıklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, göç konusunda iş birliğinin karşılıklı anlayış ve çıkarlara dayalı olarak ilerletilmesi gerektiğini vurguladı.

Avrupa Birliği’nden 18 Mart Mutabakatından kaynaklanan yükümlülüklerini samimi bir şekilde yerine getirmesini beklediklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’yi güvenli üçüncü ülke ilan etmenin uluslararası yükümlülükleri ortadan kaldırmadığını, bu konuda samimi bir işbirliği sergilenmesini beklediklerini ifade etti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!