banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Aliyev'den ortak açıklama: Azerbaycan'ın başarısı bizim için iftihar meselesi

Azerbaycan'ın Karabağ'da ayrılıkçı Ermeni birliklere karşı başlattığı operasyonun ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nahçıvan’a kritik bir ziyaret gerçekleştirdi. İki lider arasındaki kritik görüşme sona erdi. İki lider Nahçıvan'da ortak basın toplantısı düzenledi. İlham Aliyev, “BM kürsüsünde Azerbaycan'ın çıkarlarını savunan adil, uluslararası hukuka dayanan açıklamalarda bulundunuz. Türkiye tarafından sergilenen bir sonraki kardeşlik adımıdır. Ermenistan ordusu teslim oldu, şartlarımızı kabul etti.” dedi. Erdoğan ise ''Azerbaycan'ın başarısı bizim için iftihar meselesi. Muzaffer Azerbaycan ordusunu tarihi başarısı ve sivillere yönelik sergilediği insani tavrı dolayısıyla tebrik ediyorum. Yeni fırsat pencereleri açılmıştır. Bu fırsatın değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum. Ermenistan’ın kendisine uzatılan barış elini tutmasını artık samimi adımlar atmasını bekliyoruz.'' ifadelerini kullandı.

Gündem 25.09.2023, 15:29 25.09.2023, 16:42
Abone ol

Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'da ayrılıkçı Ermeni birliklere karşı başlattığı anti terör operasyonun ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kritik bir ziyaret gerçekleştirdi.

Yoğun diplomasi trafiğine kadlığı yerden devam eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in daveti üzerine bugün Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'ne gitti.

BAŞ BAŞA GÖRÜŞTÜLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nahçıvan Uluslararası Havaalanı’nda Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından karşılandı. Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Yüksek Meclisi'nde resmi tören düzenlendi. Erdoğan, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Yüksek Meclisi’nde resmi törenle karşılandı. Tören sonunda iki lider, baş başa görüşmek üzere Meclis'e geçti. İki lider arasındaki görüşme yaklaşık 1,5 saat sürdü. İki ülke arasında bazı anlaşmalar imzalandı. Görüşmede, Türkiye-Azerbaycan ikili ilişkileri, Karabağ'daki son gelişmeler başta olmak üzere güncel, bölgesel ve küresel meselelerin ele alındığı öğrenildi.

IĞDIR - NAHÇIVAN DOĞALGAZ BORU HATTI İÇİN İMZA TÖRENİ

İki lider, görüşmenin ardından Iğdır-Nahçıvan Doğal Gaz Boru Hattı'nın temel atma noktasına görüntülü bağlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Aliyev, butona basarak, doğal gaz boru hattının temelini attı. İmza töreninde iki ülkenin ilgili bakanları ve cumhurbaşkanları ikili anlaşmalara imza attı.

ALİYEV: TÜRKİYE'YE YEŞİL ENERJİ İHRACI MÜMKÜN

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev Iğdır-Nahçıvan Doğalgaz Boru Hattı Temel Atma Töreni’nde konuştu.

Aliyev'in konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde;

Nahçıvan Azerbaycan’ın kadim diyarıdır. Sovyet hakimiyeti tarafından Zengezur Azerbaycan tarafından ayrılmıştır. Ermenistan bütün elektrik ve gaz hatlarını kesmiştir. Işık yok, gaz yok kışlar soğuk geçiyor. 15 yış Nahçıvan gazsız yaşamıştır. 2005’te İran ile imzalanmış anlaşmaya göre mübadele yolu ile İran’dan Nahçıvan’a gazın verilmesi temin edilmiştir .Üç günden sonra Nahçıvan’da Türkiye ve Azerbaycan üçüncü enerji forumu geçirilecektir. Eminim ki forumun neticeleri uğurlu olacak. Nahçıvan’ın güneşi var. Nahçıvan’da güneş enerji santrallerinin inşasıyla alakalı bizim büyük planlarımız var. Gelecekte Nahçıvan’dan bin megawatt hacminde Türkiye’ye yeşil enerji ihracı mümkün olacaktır.

''ERMENİSTAN 24 SAATTE TESLİM OLDU, ŞARTLARIMIZI KABUL ETTİ''

Ermenistan ordusu teslim oldu bizim şartlarımızı kabul etti. 5 gün geçmesine bakmayarak artık Azerbaycan’dan Karabağ bölgesine, Ermeni ahalisine insani yardımlar göndermeye başlamıştır. Petrol, benzin, erzak ve diğer insani yardım edilir ve bir de bunu gösterir ki Karabağ bölgesinde yaşayan insanlar milli mensubiyetinden asıl olmayarak Azerbaycan vatandaşlarıdır. Onların güvenliği, Azerbaycan devleti tarafından temin edilecektir. Azerbaycan halkı, Türkiye'nin manevi desteğini unutmayacak. BM kürsüsünde Azerbaycan'ın çıkarlarını savunan adil, uluslararası hukuka dayanan açıklamalarda bulundunuz. Türkiye tarafından sergilenen bir sonraki kardeşlik adımıdır. Birbirimize destek vererek biz bölgesel konuları da doğru istikamete yöneltiyoruz. Bölgede barış ve istikrar olsun, savaş olmasın istiyoruz. 

''TİCARET HACMİMİZ BU YIL YÜZDE 40 ARTTI''

Ticaret hacmimiz 6 milyar dolardan fazladır. Bu yıl yüzde 40 arttı. 15 milyar dolar hedeflemiştik. Yakın gelecekte buna da ulaşacağız. Şuşa Beyannamesi ilişkilerimizi yeni seviyeye yükseltti. Bugün ilişkilerimiz en yüksek düzeydedir. İlişkilerimizin tüm alanlarda en faal dönemini yaşıyoruz.

ERDOĞAN: AZERBAYCAN'IN BAŞARISI BİZİM İÇİN İFİTHAR MESELESİ

Nahçıvan'da olmaktan memnuniyet duyuyorum. Nahçıvan, Azerbaycan ile ilişkilerimizde özel bir yere sahip. Nahçıvan büyük bir potansiyel barındırıyor. Ulaştırma, lojistik ve enerji alanındaki ilişkilerimizi geliştirme iradesini bir kez ortaya koyduk. Iğdır-Nahçıvan hattı enerji güvenliğine katkı sağlayacak. Azerbaycan ile enerji ortaklığımızı derinleştirecek. Azerbaycan haklı ve meşru endişelerine karşılık bulamadı. Azerbaycan'ın başarısı bizim için iftihar meselesi. 

''ERMENİSTAN SAMİMİ OLMALI''

Muzaffer Azerbaycan ordusunu tarihi başarısı ve sivillere yönelik sergilediği insani tavrı dolayısıyla tebrik ediyorum. Yeni fırsat pencereleri açılmıştır. Bu fırsatın değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum. Ermenistan’ın kendisine uzatılan barış elini tutmasını ve artık samimi adımlar atmasını bekliyoruz. Barışın kaybedeni olmaz. Bölgemizde barış, huzur ve refahın tesisi halklarımıza olan borcumuzdur.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!