banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize ve Artvin'e gitti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sel felaketinin yaşandığı Rize ve Artvin'e gitti. Bölgede yürütülen çalışmaları inceledi, AFAD toplantısına başkanlık etti. Erdoğan Artvin'de yaptığı konuşmada ''Türkiye eski Türkiye değil'' dedi; ''Arhavili kardeşlerim 'Allah devletimizden razı olsun' diyene kadar durmayacağız." ifadelerini kullandı.

Gündem 23.07.2021, 15:00 23.07.2021, 19:27
Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 gün içinde ikinci kez sel felaketi yaşayan Rize ve Artvin'e gitti. 

Trabzon’dan Rize’ye giden Cumhurbaşkanı, bölgede yaşanan sel afeti ve yürütülen çalışmalarla hakkında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'ndan bilgi aldı.

CUMA NAMAZINI RİZE'DE KILDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rize'ye yapacağı ziyaret kapsamında ilk olarak Güneysu Merkez Camii'nde Cuma namazı kıldı. Ardından Rizelilere hitap etti. 

BÖLGEDEKİ ÇALIŞMALARI YERİNDE İNCELEDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sel ve heyelandan etkilenen Rize'nin Güneysu ilçesinde incelemelerde bulundu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize AFAD Koordinasyon Merkezinde yapılan çalışmalar ve son duruma ilişkin yetkililerden bilgi aldı.

Sel ve heyelanın ardından Rize'ye gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güneysu ilçesinde vatandaşlara hitap ettikten sonra Rize-Güneysu kara yolu üzerindeki Rize AFAD Koordinasyon Merkezi'ne geçti.


 

AFAD TOPLANTISINA BAŞKANLIK ETTİ

AFAD koordinasyon toplantısına başkanlık eden Erdoğan, yapılan çalışmalar ve son duruma ilişkin yetkililerden bilgi aldı. 

AFETZEDELERLE BULUŞTU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca  afette hayatını kaybedenlerin yakınlarıyla bir araya gelerek, kendilerine başsağlığı dileğinde bulundu.

Merkezden ayrılırken kendisine "Tayyip Dede yanına gelebilir miyiz?" diye seslenen iki çocuğu yanına davet eden Erdoğan, bir süre konuştuğu çocuklara oyuncak hediye etti.

RİZE'DEN SONRA ARTVİN'E GİTTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir sonraki durağı Artvin oldu. Sel felaketinin yaşandığı Artvin’in Arhavi ilçesine gelişinde helikopterden incelemelerde bulundu.

''ÖDEMELER EN KISA SÜREDE YAPILACAK''

İncelemeler sonrası  Artvin'de vatandaşlara hitap eden Cumhurbaşkanı, Arhavi ilçesindeki sel felaketine ilişkin hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü, hak sahiplerine ödemelerin en kısa zamanda yapılacağını ifade etti. 

 ''Türkiye eski Türkiye değil. Şu anda güçlü bir Türkiye var'' diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün gördüm ki burada felaketin boyutu çok ağır derecede. Zarar tespit heyetlerimiz çalışmalarını yapıyorlar. Sizlere en kısa zamanda gerekli ödemeleri yapmak suretiyle zarardan sizleri kurtarma gayreti içinde olacağız.

Biz çok daha büyük felaketlerin altından kalktık. Elazığ'da, Van'da telafi ettik, çözdük, hallettik. Burayı hayli hayli hallederiz, yeter ki cana gelmesin. 6 kardeşimiz rahmetli oldu. 2 tane aranmakta olan kardeşlerimiz var. Bunları da arama çalışmalarımız devam ediyor. Dua edin, dua edelim, bu kardeşlerimizi de bulalım.''

''TÜRKİYE ESKİ TÜRKİYE DEĞİL''

''Az önce İçişleri Bakanım da söyledi: Arhavi hep böyle dik durdu. Dediler ki sabır... Ve siz sabrettiniz. Sizin sabrettiğiniz bu yerde, bize düşen nedir? Biz de bu sabreden vatandaşlarıma karşı ne gerekiyorsa elimizden geleni yapacağız.

Konut noktasında sıkıntı varsa, ki burada ona benzer bir sıkıntı çıkmadı. Daha çok nakdi esnaflarımızın sıkıntısı var. Esnaflarımızın sıkıntılarını da bir an önce gidereceğiz, İçişleri Bakanım, AFAD en kısa zamanda ödemeleri yaparak sizlere ulaştıracağız.

Felaket bir imtihandır ama ona sabretmek de bir imtihandır. Arhavi bunu gösterdi. Bu tür felaketler karşısında biz pes etmeyiz. Türkiye, eski Türkiye değil... Ve şu anda güçlü bir Türkiye var. Bu güçlü Türkiye esnafını darda, yolda bırakmaz. Şu anda bakan arkadaşlarım yanımda, milletvekili arkadaşlarım yanımda. Hep birlikte inşallah şöyle düze çıkana kadar bu işi halledeceğiz, bu işi biteceğiz ve böylece de benim Arhavili kardeşlerim 'Allah devletimizden razı olsun' diyene kadar durmayacağız."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!