banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Putin haklı tahıl zengin ülkelere gidiyor

Son dakika haberleri... Hırvatistan Cumhurbaşkanı Milanovic ile ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Tahıl sevkiyatında şu an Rusya tarafından tahıl sevkiyatı yok. Sayın Putin'in haklı olduğu bir konu var. Tahıl sevkiyatındaki tahıllar zengin ülkelere gitti fakir ülkelere değil.'' şeklinde açıklama yaptı.

Gündem 08.09.2022, 13:06 08.09.2022, 14:39
Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, balkan turu kapsamında ziyaret ettiği Hırvatistan'da Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic tarafından resmi törenle karşılandı.

HEYETLER ARASI GÖRÜŞME YAPILDI

Hırvatistan Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nde düzenlenecek resmi karşılama töreninin ardından Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic'le baş başa görüştü. Görüşme basına kapalı olarak gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic, heyetler arası görüşmede bir araya geldi. İki lider Cumhurbaşkanlığı Ofisi'nde baş başa görüştükten sonra heyetler arası görüşmeye de katıldı.

GÖRÜŞMEYE KİMLER KATILDI?

Heyetler arası görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da eşlik etti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: 3 ANLAŞMA İMZALANDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Milanovic ile ortak basın toplantısı düzenledi. İşte Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar; Önceki yıllarda yaşanan deprem sonrası yardıma koşan ilk ülkelerden biri Türkiye olmuştur. İkili ilişkilerimizi tüm boyutlarıyla ele aldık. 3 anlaşma bugün burada imzalandı. Ticaret hacmimiz geçen sene güçlü bir toparlanma göstererek salgın öncesi seviyeyi geride bıraktı ve 900 milyon doları yakaladı. Bir bölge ülkesi olarak Türkiye, Balkanlar'da yaşanan tüm gelişmeleri yakından izlemekte ve bu bağlamda gereken katkıları sürdürmektedir. Görüşmelerimizde Güneydoğu Avurpa'da barış ve iskikrarın korunmasıni ele aldık. Türkiye ve Hırvatistan olarak birlikte yapabileceğimiz katkılar üzerinde durduk.

''BOSNA HERSEK DAHA FAZLA BEDEL ÖDEMESİN''

Bosna Hersek ile ilgili olarak, bura ile ilgili kararı liderler kendi aralarında anlayışla bir araya gelerek vermelidir. Bunun için mekanizmalar var. Bu süreci bizim uyumlu bir şekilde işletmemizde fayda var. Bosna Hersek'İn beraberliği bütünlüğü bizim için önemli. "Bosna Hersek daha fazla bedel ödemesin" bizim temennimiz bu.

''TAHIL ZENGİN ÜLKELERE GİDİYOR''

Tahıl sevkiyatında şu an Rusya tarafından tahıl sevkiyatı yok. Sayın Putin'in haklı olduğu bir konu var. Tahıl sevkiyatındaki tahıllar zengin ülkelere gitti fakir ülkelere değil. Yaptırımı yapan ülkelere tahılın gitmesi Putin'i rahatsız etti. Semerkant'ta bu konuşarı ele alacağız. Biz istiyoruz ki Rusya'dan da tahıl sevkiyatı başlasın, bunun beklentisi içindeyiz. Şu anda Avrupa'da bu kışı nasıl geçireceğinin telaşı içerisinde. Rakamlar çok yüksek. Batı veya Avrupa ne yapacağının telaşı içerisinde. Atılacak adımlarla umarım bu badire atlanır.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!