Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Liderler Zirvesi'ne katılacak! İki konu zirvenin ana gündem maddesi olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan Haziran sonunda yapılacak olan NATO Zirvesi'ne iki önemli gündem maddesi ile gidecek. Bu iki gündem maddesi arasında İsveç ve Finlandiya'nın terör örgütlerine olan desteği ile Yunanistan'ın adalardaki ihlalleri yer alacak.

Gündem 19.06.2022, 11:21 19.06.2022, 12:17
Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Liderler Zirvesi'ne katılacak! İki konu zirvenin ana gündem maddesi olacak

Küresel gündemin ana aktörü tahıl krizi, Rusya ile Ukrayna savaşında oynadığı rol ve NATO hamleleriyle Türkiye olmuşken, Cumhurbaşkanı Erdoğan bu gelişmeler ışığında ay sonunda İspanya'nın başkenti Madrid'de gerçekleştirilecek NATO Liderler Zirvesi'nde Türkiye'nin tezlerini özel belge ve dosyalarla ortaya koyacak.

İsveç ve Finlandiya'nın terör örgütü PKK'ya verdiği destek kanıtlarıyla bir kez daha gözler önüne serilecek. İki ülkenin bu tutumundan dolayı müttefikliğin mümkün olmadığı tekrar vurgulanacak.

Son olarak Suriye ve Irak'ta yapılan operasyonlar sırasında İsveç yapımı 200-1000 metre menzilli 84 kalibrelik AT-4 tanksavar silahları ele geçirildi. Tanksavarların seri numaraları kaydedildi ve fotoğrafları çekildi.

Öte yandan Yunanistan'ın uluslararası hukuku alenen ihlal etmesi nedeniyle Ege'de gerginliği tırmandırması da kritik NATO zirvesinde masada olacak.

ADALARIN SİLAHLANDIRILMASI GÖRÜŞÜLECEK

(1947) Paris ve (1923) Lozan Anlaşmalarının 'esastan ihlali' anlamına gelen gayriaskeri statüdeki adaların silahlandırılması ve Savunma Bakan Yardımcısı düzeyindeki tahrik edici ziyaretler de Türkiye tarafından kayıt altına alındı. Atina'nın reddettiği gerçekler de müttefiklere belgeleriyle gösterilecek.

Diğer yandan PKK'ya silah ve parasal destekte bulunan, teröristlere kucak açan yasa dışı eylemlere göz yuman İsveç dışında, terör örgütü ile ilişkisini saklamayan Finladiya'nın NATO üyelik başvurusu zirvenin en önemli başlıklarından olacak.

İSVEÇ'İN VERDİĞİ SİLAHLAR KAYIT ALTINDA

FETÖ ve PKK terör örgütü mensuplarının iade taleplerine olumsuz yanıt veren İsveç'in terör örgütüne verdiği silahlar seri numaraları ve fotoğraflarla kayıt altına alındı. 

Mehmetçiğin terör örgütüne yönelik operasyonlarında 2018 yılından bu yana Hakkari, Şırnak, Irak'ın kuzeyindeki Hakurk ve Avaşin-Basyan bölgesinde çok sayıda AT-4 tanksavar ele geçirildi.

Teröristler tarafından Türkiye ile Irak ve kuzey Suriye'de yoğun olarak kullanılan İsveç üretimi AT-4 tanksavar füzeleri piyade birliklerinin zırhlı araç ve tahkimatlarını yok etmek veya devre dışı bırakmak amacıyla tasarlandı.

YUNANİSTAN'IN PROVOKASYONLARI DA GÜNDEME GELECEK

Ayrıca NATO Liderler Zirvesi'nde Yunan provokasyonları da gündeme gelecek. Yunanistan'ın uluslararası hukuku hiçe sayarak Lozan ve Paris anlaşmalarını ihlal ettiği gerçeği, müttefiklere kanıtlarıyla gösterilecek. 'Mağdur edebiyatı' yapmayı genel politikası haline getiren Yunanistan adaları savunma amaçlı silahlandırdığını, göçmenleri geri itmediğini ve uluslararası hukuku ihlal etmediğini iddia ederek 'Türkiye bize saldıracak' algısı yaratmaya çabalıyor.

Atina, Türkiye'nin kayıt altına aldığı ve uluslararası kamuoyuna duyurduğu hukuk ihlallerine uluslar arası toplumu ikna edici bir yanıt veremiyor. Aksine, Türkiye ana karası üzerinde askeri uçuşlar yaparak, gerilimi tırmandırmaktan geri durmuyor. Ankara, Yunanistan ile sorunlarda diyalog yanlısı olduğunu ancak meşru haklarından da vazgeçmeyeceğini tekrar vurgulayacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!