banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nahçıvan'da! Ana gündem Zengezur Koridoru

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in daveti üzerine bugün Nahçıvan'a gitti. Erdoğan’ın Nahçıvan’da Aliyev karşıladı. Görüşmede, Karabağ’daki son gelişmeler, bölgesel ve küresel konular hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Ziyarette ana gündem başlığı Zengezur Koridoru oldu. İki lider arasındaki görüşme sona erdi.

Gündem 25.09.2023, 15:26 25.09.2023, 16:13
Abone ol

Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'da ayrılıkçı Ermeni birliklere karşı başlattığı anti terör operasyonun ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kritik bir ziyaret gerçekleştirdi.

Yoğun diplomasi trafiğine kadlığı yerden devam eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in daveti üzerine bugün Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'ne gitti.

BAŞ BAŞA GÖRÜŞTÜLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nahçıvan Uluslararası Havaalanı’nda Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından karşılandı. Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Yüksek Meclisi'nde resmi tören düzenlendi. Erdoğan, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Yüksek Meclisi’nde resmi törenle karşılandı. Tören sonunda iki lider, baş başa görüşmek üzere Meclis'e geçti. İki lider arasındaki görüşme sona erdi.

HANGİ KONULAR ELE ALINACAK

Günübirlik ziyarette Erdoğan, mevkidaşı Aliyev ile birlikte Iğdır - Nahçıvan Doğalgaz Boru Hattı'nın temel atma törenine katılacak. Ayrıca modernize edilen Nahçıvan Askeri Kompleksi'nin de açılışı gerçekleştirilecek. Erdoğan ve Aliyev'in Nahçıvan'daki görüşmesinde iki ülke ilişkileri, askeri ve ekonomik işbirlikleri ele alınacak. Azerbaycan'ın Ermenistan'a yönelik antiterör operasyonu ve ayrılıkçı askerlerin silah bırakma süreci de masada olacak.

ANA GÜNDEM ZENGEZUR KORİDORU

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Nahçıvan ziyaretinde bir diğer önemli başlık ise Zengezur Koridoru. İki liderin Azerbaycan toprakları ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti arasında bağlantıyı sağlayacak koridorun açılması için uluslararası kamuoyuna yeni mesajlar vermesi bekleniyor.

ZENGEZUR KORİDORUNUN ÖNEMİ

2020 yılında Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki 2. Karabağ savaşı sonrası imzalanan anlaşmaya Zengezur Koridoru'nun açılması için de bir madde eklenmişti. Ancak aradan geçen 3 yıla rağmen koridor henüz açılmadı. Zengezur Koridoru devreye girerse Türkiye'den Azerbaycan'ın yanı sıra orta asya ülkeleri ile doğrudan kara ulaşımı sağlanabilecek. Böylece Türk Dünyası'nda ticari, lojistik ve siyasi bağlar daha da güçlenecek.

CEVDET YILMAZ VEKALET EDECEK

Cumhurbaşkanlığına, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın vekalet etmesine dair tezkere, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Tezkereye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Azerbaycan'ı ziyarette bulunacağından dönüşüne kadar Cumhurbaşkanlığına Anayasa'nın 106. maddesi uyarınca Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz vekalet edecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!