banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Milletimiz kumar masasına tekmeyi vurup devirdi

TOBB İkiz Kuleleri'nde TOBB 79. Genel Kurulu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Tarihimizin en önemli Seçim süreçlerinden birini hamdolsun başarıyla tamamladık. Farklı hesaplarla hareket edenleri asla aramıza sokmayacağız. Ülkemizin karşılaştığı sorunlara ortak akılla beraber çözüm arayacağız. Milletimiz kumar masasına tekmeyi vurup devirdi'' dedi. Erdoğan ayrıca ''Yüksek enflasyon meselesini tek haneli rakamlara indirerek halkımızı rahatlatan bizdik, yine biz olacağız. Küresel ekonomideki dalgalanmalar duruldukça bunun olumlu sonuçlarını göreceğiz.'' sözleriyle enflasyon mesajı verdi. Erdoğan, ''Son dönemde siyasi şantaj olarak kullanılan vize sorununu en kısa sürede hal yoluna koyacağız.'' ifadelerini kullandı.

Gündem 30.05.2023, 14:43 30.05.2023, 15:43
Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Milletimiz kumar masasına tekmeyi vurup devirdi

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOBB İkiz Kuleleri'nde TOBB 79. Genel Kurulu'na katıldı. Erdoğan, burada yaptığı açıklamada önemli mesajalr verdi ve seçim sonuçlarını değerlendirdi.

Erdoğan, ''Tarihimizin en önemli Seçim süreçlerinden birini hamdolsun başarıyla tamamladık. Farklı hesaplarla hareket edenleri asla aramıza sokmayacağız. Ülkemizin karşılaştığı sorunlara ortak akılla beraber çözüm arayacağız. Milletimiz kumar masasına tekmeyi vurup devirdi'' dedi.

Erdoğan ayrıca ''Yüksek enflasyon meselesini tek haneli rakamlara indirerek halkımızı rahatlatan bizdik, yine biz olacağız. Küresel ekonomideki dalgalanmalar duruldukça bunun olumlu sonuçlarını göreceğiz.'' sözleriyle enflasyon mesajı verdi.

Vize sorununu en kısa sürede halledeceklerini belirten Erdoğan, ''Son dönemde siyasi şantaj olarak kullanılan vize sorununu en kısa sürede hal yoluna koyacağız.'' ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın burada yaptığı konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde;

Kuruluşundan bugüne TOBB çatısı altında emek vermiş ancak aramızda olmayan ebediyete intihal etmiş kardeşlerimizi rahmetle yad ediyorum. TOBB'da delege olarak 10-20-30 yıl ve üzerinde süresini tamamlayan kardeşlerimizi tebrik ediyorum. Sizlerin şahsında büyük ve güçlü Türkiye idealine sahip çıkan TOBB üyelerine ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum.

''MİLLİ GELİRİMİZİ 1 TRİLYON SINIRINA BERABER GETİRDİK''

Türkiye'ye hizmet mücadelemizde bugüne kadar hep sizlerle yol yürüdük. Sırt sırta vererek beraberce yaşadık. Ekonomimizi çökertmeyi amaçlayan saldırıları beraber püskürttük. Türkiye'yi tarihinin en büyük yatırım hamleleriyle beraber tanıştırdık. Milli gelirimizi 236 milyar dolardan 1 trilyon Dolar sınırına beraber getirdik. Kişi başı geliri 3600 dolardan alıp 10650 dolara beraber yükselttik. İstihdamı 32 milyona beraber ulaştırdık. İhracatımızı 36 milyar dolardan 255 milyar dolara turist sayısını 51,5 milyonun üstüne beraber çıkardık. 60 yıllık hayal olan TOGG projesini sizlerin de sahiplenmesiyle birlikte gerçeğe dönüştürdük.

''TÜRKİYE YÜZYILI'NI HEP BERABER İNŞA EDECEĞİZ''

Son 21 yıla damga vuran bu eşsiz başarıları kamu özel sektör dayanışması içinde beraberce yazdık. İnşallah bundan sonra aynı çizgide yolumuza devam edeceğiz. Farklı hesaplarla hareket edenleri asla aramıza sokmayacağız. Ülkemizin karşılaştığı sorunlara ortak akılla çözüm arayacağız. Türkiye Yüzyılı'nı hep beraber inşa edeceğiz. Son 21 yıla damga vuran eşsiz başarı hikayesini kamu-özel sektör iş birliği ile beraber yazdık.TOBB üyeleri bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hedeflerimize ulaşması noktasında üzerlerine düşen görevi yerine getireceklere inanıyorum. Sizlere güveniyorum.

''SEÇİM SÜRECİNİ BAŞARIYLA TAMAMLADIK''

Tarihimizin en önemli Seçim süreçlerinden birini hamdolsun başarıyla tamamladık. 14 Mayıs'ta seçimlerin Meclis boyutu neticelenmişti. 28 Mayıs'ta cumhurbaşkanlığı aşaması sonuçlandı. Her iki seçimi de demokrasimize yakışır olgunlukla gerçekleştirdik. Kader seçimizi yaşadığımızın farkındayız. Rekor katılımla vatandaşlık görevimizi ifa ettik. Adeta yüzde 90'lara dayanan bir katılım. Seçim sonuçlarının hayırlı olmasını diliyorum. Farklı hesaplarla hareket edenleri asla aramıza sokmayacağız. Ülkemizin karşılaştığı sorunlara ortak akılla beraber çözüm arayacağız.

''MİLLET KUMAR MASASINI DEVİRDİ''

Seçim sonuçlarını çok iyi analiz edeceğiz. Ülke olarak bir kader seçimi yaşadığımızın farkındayız. Seçim maratonunun kazananı Türk demokrasisidir. Anadolu irfanı bir kez daha siyaset mühendisliklerine galip gelmiştir. Terör örgütleri eliyle siyaseti yönlendirme çabaları hedefine ulaşmamıştır. Millet kumar masasına tekmeyi vurarak devirmiştir. Halkımız beş sene daha "İstikrar sürsün Türkiye büyüsün" demiştir. Milli iradeye güvenen, ülkemiz için hayal kuran, kendini bu topraklara ait hisseden her bir vatandaşım, bu seçimin tartışmasız kazananıdır.

''ESKİ TÜRKİYE İTTİFAKI İKİNCİ KEZ KIRMIZI KART YEDİ''

Ben hesap uzmanı değilim, ekonomistim. CHP'nin vekil sayısı 2018'de 146'ydi. 2023'te vekil sayısı 169'a çıktı. Buradan 40 tane vekil verdiler. 129'a düştü. 17 vekil buradan düşmüş oldu. Eski Türkiye ittifakı sandıkta milletten ikinci kez kırmızı kart yemiştir. Bundan sonrasını herhalde oraya gönül vermiş olan CHP'li arkadaşlar düşünecektir. Eski sisteme dönüş önerileri bir kez daha elinin tersiyle itmesi son derece manidardır. 6 tane Cumhurbaşkanı yardımcılığı, yanlış bir araya gelişler ne demokrasiye sığar ne bu milletin ruh köküne yakışır. 

''MUHALEFET NOKSANLIĞI VAR''

Eski sistem tartışmalarını tamamen rafa kaldırmalı, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini tekamül ettirmeye odaklanmalıyız. Bizim vazifemiz düne saplanıp kalmak yerine ülkenin önüne yeni hedefler koymaktır. Geçmişin geleceği gölgelemesine göz yummayacağız. Muhalefet noksanlığı var. Türkiye bunu giderdiği an demokrasi mücadelesi çok güçlü devam edecektir. Muhalefertin samimi bir öz eleştiri yaptıktan sonra sandıktan yükselen sese kulak vereceğini düşünüyorum.

''DEPREM BÖLGESİNİ AYAĞA KALDIRACAĞIZ''

Seçim belirsizliğinin ortadan kalkmasıyla birlikte gündemimizdeki esas konulara yoğunlaşabileceğiz. Dünden itibaren çalışmaya başladık. Depremlerin yaralarının sarılması öncelikli meselemizdir. Deprem zararı 104 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Depremzedelerimiz sadece kayıplarının acısıyla mücadele etmediler. Sırf oy tercihlerinden dolayı hedef oldular. Buna rağmen onlar dik durmaya devam ettiler. Depremzede kardeşlerimize yönelik bu linç kampanyalarını unutmayacak, unutturmayacağız. Tüm şehirlerimizi eskisinden daha görkemli bir şekilde ayağa kaldırıyoruz, kaldıracağız. Buradaki ticareti yeniden canlandırıyoruz. 180 bine yakın afet konutumuzun inşa süreci de başladı. Deprem bölgesinde 319 bini ilk 1 yıl içinde olmak üzere toplam 650 bin konut inşa edeceğiz. İzmir'de bunu depremden hemen sonra gerçekleştirdik.

''ENFLASYONU TEK HANEYE İNDİREN YİNE BİZ OLACAĞIZ''

Yaşanan refah kayıplarını telafi edecek adımları atmakta kararlıyız. Vatandaşımızı enflasyona ezdirmeme politikamıza sıkı sıkıya bağlıyız. Yüksek enflasyon meselesini tek haneli rakamlara indirerek halkımızı rahatlatan bizdik, yine biz olacağız. Küresel ekonomideki dalgalanmalar duruldukça bunun olumlu sonuçlarını göreceğiz.

''HEDEFİMİZ GÜVENLİ VE BARIŞ KUŞAĞI TESİS ETMEK''

Diplomatik münasebetimizle bölge ülkeleriyle ekonomik işbirliğimizi güçlendireceğiz. Dün 110'a yakın telefon, mesajlarıyla ülke lideriyle görüşme yaptık. Siyasi, askeri, ekonomik, ticari her alanda birliğimizi bundan sonra çok daha güçlü şekilde devam ettireceğimize inanıyoruz. Kabinemizin oluşmasından sonra süratle ziyaretlerimize başlayacağız. Bize de gelecek olan dünya liderleri var. Hedefimiz, çevremizde güvenlik ve barış kuşağı tesis etmektir. Türk dünyasıyla bağlarımızı tahkik ettik. Hedefimiz Avrupa'dan Karadeniz'e, Kafkasya ve Orta Doğu'dan Kuzey Afrika'ya kadar çevremizde bir güvenlik ve barış kuşağı tesis etmektir. 

''ÜLKELERLE İLİŞKİLERİ GÜÇLENDİRDİK''

Son yıllarda pek çok önemli adım attık. Dost ve kardeş ülkelerle aramızdaki pürüzleri giderdik. Putin ile son görüşmede tahıl koridorundan gönderilecek tahılların fakir Afrika ülkelerine una çevrilip gönderilmesi mutabakatını teyit ettik. Tahıl anlaşması ve bunun yanında esir takasıyla diplomatik çözümün mümkün olduğunu gösterdik. Türkiye'yi sonu felaketle bitecek çatışmadan koruduk. Pergelin bir ucunu ülkemize sabitleyip diğeriyle 360 derece manevra yaparak ülkelerle ilişkileri güçlendirdik.

''VİZE SORUNUNU HAL YOLUNA KOYACAĞIZ''

Son dönemde siyasi şantaj olarak kullanılan vize sorununu en kısa sürede hal yoluna koyacağız. Sizlerin her alanda önünüzü açmak için canla başla çalışmayı sürdüreceğiz. Sizlerden ağızlarını her açtıklarında Türk ekonomisi ile ilgili sürekli kötü tablolar çizen felaket tellallarına prim vermemenizi istiyorum.


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!