banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la Putin arasındaki tahıl zirvesi başladı! Liderlerden ilk mesaj

Soçi'ye giden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Soçi'deki görüşmesi sona erdi. Liderler, kritik zirve öncesi kısa bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akkuyu Nükleer Santrali'ndeki gelişmelerin devam ettiğini dile getirerek "Sinop Nükleer Enerji Santrali ile ilgili de bir adım atmamız söz konusu olacak diye düşünüyorum." ifadelerini kullandı. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğani tahıl koridoru konusunda verilecek mesaj önemli olacağının altını çizdi. Putin, ise ''Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliği döneminde iki ülke arasındaki ilişkiler büyük ivme kazandı. Yakın zamanda hem gaz konusunda hem başka alanlarda önemli adımlar atacağız.'' dedi.

Gündem 04.09.2023, 16:16 04.09.2023, 16:27
Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin’in davetine icabetle, bugün Soçi'ye günübirlik çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Erdoğan, günübirlik çalışma ziyareti kapsamında gittiği Rusya'nın Soçi kentinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. Rus Sanatoryum'daki görüşme, yaklaşık 3 saat sürdü. Toplantı, yaklaşık 1,5 saatlik heyetler arası görüşmenin ardından baş başa çalışma yemeğiyle devam etti.

GÖRÜŞMEDE KİMLER YER ALDI?

Heyetler arası görüşmede, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, MİT Başkanı İbrahim Kalın, Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da yer aldı.

Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan heyetler arası görüşme öncesi açıklamalarda bulundu.

PUTİN: DOĞALGAZDA YENİİŞBİRLİĞİ BAŞLATACAĞIZ

Putin, yaptığı konuşmada ''Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliği döneminde iki ülke arasındaki ilişkiler büyük ivme kazandı. Yakın zamanda hem gaz konusunda hem başka alanlarda önemli adımlar atacağız. İki ülke arasındaki ticaret hacmimiz artıyor.  62 milyar dolar seviyeye ulaşan ticaret hacmimiz pozitif bir şekilde gelişiyor. Biz önemli bir ilerleme yaptık. Türkiye'de doğalgaz dağıtım merkezi kurulması ile ilgili görüşmelerimizi nitelendireceğiz. Yakında doğalgaz ve diğer konularda adım atacağız. Geldiğiniz için çok teşekkür ederim. Enerji alanındaki ilişkilerimiz güçlü şekilde ilerliyor. Ukrayna krizini görüşeceğiz. Tahıl anlaşmasını gündeme getireceksiniz, biz bu görüşmelere açığız ve Suriye'yi konuşacağız.'' ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN: TAHIL KONUSUNDA MESAJ AZ GELİŞMİŞ ÜLKELER İÇİN ÖNEMLİ OLACAK

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde;

Sizin bu daveti yapmış olmanız ve heyetimi mutlu etmiştir. Akkuyu Nükleer Santrali'ndeki gelişmeler devam ediyor. Yapacağımız görüşmeden sonra (Putin'le) dünyaya verilecek mesaj, özellikle az gelişmiş Afrika ülkelerine yönelik bir adım, çok önemli olacak. Şu anda Türkiye ile Rusya arasındaki dış ticaret hacmimiz 62 milyar dolar. 100 milyar hedefine yürüyor olmamız bizi çok mutlu ediyor. Savunma sanayiine yönelik attığımız ve atacağımız adımlar olacak. Doğalgaz konusunda biz birinci derecede şu anda Rusya ile doğalgaz ile çok önemli ilişki içerisindeyiz. Merkez Bankası başkanlarımızın görüşecek olmalarının, ikili ilişkilerde yerli para birimine adım atma noktasında önemli olduğuna inanıyorum.

TAHIL KONUŞACAKLAR

Erdoğan'ın, Rus mevkidaşıyla yapacağı görüşmelerde, Türkiye-Rusya ikili ilişkileri tüm boyutlarıyla gözden geçirilecek, güncel küresel ve bölgesel konular hakkında fikir alışverişinde bulunulacak. Masadaki kritik başlık ise Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması olacak.  Ankara uzun zamandır, Rusya'nın rafa kaldırdığı anlaşmaya dönmesi için büyük çaba sarf ediyor. Ancak Moskova yönetiminin beklentileri var. Rusya, tahıl koridorundan kendi ürünlerini ihraç etmek ve tahılın ihtiyaç sahibi ülkelere gitmesini istiyor.

SURİYE'DEKİ GELİŞMELER

Erdoğan ve Putin'in gündemindeki bir diğer kritik başlık, Suriye'deki gelişmeler olacak. Ankara-Şam hattındaki normalleşme süreci, sığınmacıların geri gönderilmesi için yürütülen çalışmalar ve PKK/YPG ile arap aşiretleri arasında yaşanan çatışmalar masada olacak. Zirvede, Rusya-Ukrayna Savaşı'ndaki son gelişmeler de görüşülecek.

CUMHURBAŞKANLIĞINA CEVDET YILMAZ VEKALET EDECEK

Cumhurbaşkanlığına, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın vekalet etmesine dair tezkere, Resmi Gazete'de yayımlandı. Tezkerede, Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Rusya Federasyonu'na ziyarette bulunacağından dönüşüne kadar Cumhurbaşkanlığına Anayasa'nın 106. maddesi uyarınca Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz'ın vekalet edeceği belirtildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!