Cumhurbaşkanı Erdoğan kütüphane açılışı yaptı: Hedefimiz 100 milyona çıkarmak

Son dakika haberleri... Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Ziraat Bankası Kütüphanesi ve Merkezi Derslik Binası'nı Açılış töreninde önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ''Kütüphanelerde bulunan kitap sayısını üç kat artırarak 70 milyona çıkardık, inşallah yıl sonunda 100 milyona tamamlayacağız.'' dedi.

Gündem 12.08.2022, 16:10 12.08.2022, 18:12
Abone ol

2010 yılında kurulan ve 11 fakültesi, 15 bin öğrencisi, 1086 akademisyeni, 326 idari personeli ve 150'den fazla lisans ve lisans üstü programı bulunan İstanbul Medeniyet Üniversitesi, yeni kütüphanesine kavuştu. 'Türkiye'nin en büyük üniversite kütüphanesi' olarak nitelendirilen İstanbul Medeniyet Üniversitesi Ziraat Bankası Kütüphanesi, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete sunuldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Ziraat Bankası Kütüphanesi ve Merkezi Derslik Binası Açılış Töreni’nde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde;

3 BİN KİŞİYE HİZMET VERECEK

Bir milyon cilt basılı kitabı ve aynı anda 3 bin kişiye hizmet verecek, ülkemizin en büyük üniversite kütüphanesini açıyoruz. Ülke içinde ve dışında iftiharla bahsedilen üniversitemizi yakından takip ediyoruz. İnşallah yeni kayır dönemiyle beraber 15 bini bulacak üniversitemiz ülkemizdeki en seçkin eğitim kurumları arasındaki yerini güçlendirecektir. Ziraat Bankamızın desteğiyle tamamlanan kütüphanenimizin hayırlı olmasını diliyorum. Eserin ortaya çıkmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Burasının da millet kütüphanesi gibi 24 saat açık olacağını öğrenmekten memnuniyet duydum. İstanbul'da Rami Kışlası'nı çok daha büyük bir kütüphaneye döndürmek için çalışıyoruz. Millet Kütüphaneleri de kendi muhitlerinde önemli bir ihtiyacı karşılıyor.

''KİTAP SAYISINI 70 MİLYONA ÇIKARDIK, HEDEFİMİZ 100 MİLYON''

Kısa sürede 57 binin üzerinde okulumuzu kütüphaneyle buluşturduk. Kitap sayısını da 4 kat artırarak 70 milyona çıkardık, inşallah yıl sonunda 100 milyona çıkaracağız. İnanıyorum ki Medeniyet Üniversitesi'ndeki gençlik, yaradan Rabbimizin adıyla okuyor ve okumaya devam edecektir. Bizim millet olarak medeniyet davamız varsa, bunu kütüphaneler olmadan yapamayız. Kültürümüzde ilim sahipleri gölgesinde soluklandığımız birer cennet ağacı eserlerini ise meyveleri olarak görüyoruz. 

''HAYRET DUYGUMUZUN DİRİ KALMASINI KİTAPLARA BORÇLUYUZ''

Her kitap bir alimdir. Bir dosttur. Her kitap bir alemdir. Hayret duygumuzun diri kalmasını kitaplara borçluyuz. Atalarımız kılıçla fethedilen toprakların kalemle tutulabileceğini öğütlüyor. Kitapla bağları kopan milletlerin ayakta kalmasının imkansız olduğunu biliyoruz. Merhum Nuri Pakdil, okumadığınız gün karanlıktasınız diyor. Kimi yazar ve düşünürler ise cenneti envaiçeşit kitapla dolu görkemli bir kütüphaneye benzetmişlerdir. Bu teşbihin sebebi kütüphanelerin bilgiye, erdeme, öğrenmeye ve ilim tahsiline açılan kapı, hakikatin bilgisine giden yollardan birisi olmasıdır. Çocukları, gençleri ve yetişkinleri kitapla buluşturacak, kitabı ve okumayı sevdirecek projeler üretmeyi istikbalimiz adına hayati önemde görüyoruz.

AKILLI VE ENGELSİZ BİNA

Modern kütüphaneciliğin getirdiği olanaklarla donatılan, akıllı ve engelsiz bina olarak tasarlanan kütüphane, 7/24 çalışma esasına göre açık olacak. Yapımında ve tefrişatında her türlü kullanıcı konforunun düşünüldüğü kütüphanede, tekli ve çoklu çalışma masaları, çok sayıda grup çalışma odası, sesli ve sessiz ders çalışma salonları, minderli oturma tribünü, puflu oturma masaları ve diğer dinlenme alanları ile akıl oyunları alanı, kullanıcı dolapları, mescit, konferans salonları, kantin ve kapalı otopark bulunuyor. Öğrencilerin yanı sıra akademik camianın ve tüm vatandaşların istifade edebileceği kütüphanenin, toplumun öncüsü büyüklerle buluşulabilecek ve birlikte iş üretilecek uğrak mekanlardan olması planlanıyor. Ziyaretçilere çay, kahve ve kurabiye ikramlarının yapılacağı kütüphanede, konferans ve söyleşi programları da düzenlenecek.

MERKEZİ DERSLİK BİNASI'NIN DA AÇILIŞI YAPILDI

Program kapsamında, Nisan 2022'de inşa süreci tamamlanan, 29 bin 850 metrekare kapalı alana sahip, 208 milyon lira bedelle 6 katlı akıllı ve engelsiz bina olarak inşa edilen Merkezi Derslik Binası'nın da açılışı gerçekleştirildi. Siyasal Bilgiler, Hukuk, Eğitim Bilimleri, Mühendislik ve Doğa Bilimleri ile Sanat ve Tasarım fakültelerinin ortak derslik olarak kullanabileceği binada, öğrenciler için çizim ve desen atölyesi yer alıyor.

DİNLENME ODALARI VE KAFETERYALAR VAR

Eğitim Bilimleri Fakültesi için bireysel ve grup danışma laboratuvarının bulunduğu binada, 120 kişilik 2 konferans salonu, 40 ve 150 kişi kapasite aralığında teknolojinin son imkanlarının kullanıldığı 100 sınıf, 5 bilgisayar laboratuvarı ile Görsel İletişim Tasarımı Stüdyosu mevcut. Aynı anda 3 bin kişinin eğitim öğretim görebileceği binada, öğrencilerin sağlık sorunlarına ilk müdahalede bulanan Mediko Sosyal ile akademisyenler için dinlenme odaları, kafeterya, kitap satış mağazası, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı, öğrenci kulüpleri için bölümler ve kapalı otopark da yer alıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!