banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yoğun diplomasi trafiği! Kasım ayında kritik görüşmeler gerçekleştirecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 4 Kasım'da NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşecek. 8 Kasım'da ise İsveç Başbakanı Ulf Kristersson Türkiye'ye gelecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kasım ayında iki kritik zirveye de katılacak.

Gündem 01.11.2022, 08:36 01.11.2022, 08:54
Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yoğun diplomasi trafiği! Kasım ayında kritik görüşmeler gerçekleştirecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yoğun diplomasi trafiği Kasım ayında da devam edecek. Şimdiye kadar birçok zirvede yer alan ve Türkiye'nin menfaatleri doğrultusunda hareket eden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı yoğun bir gündem bekliyor.

ERDOĞAN'DAN NATO DİPLOMASİSİ

İstanbul ve Ankara'nın ev sahipliğinde NATO gündemiyle gerçekleşecek görüşmeler, önce Özbekistan, ardından da Endonezya'da düzenlenecek kritik zirveler. Kritik zirvelerde Türkiye de yer alacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4 Kasım'da İstanbul'da NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'i kabul edecek. İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik süreci, Rusya-Ukrayna savaşı ve terörle mücadelede atılacak ortak adımlar değerlendirilecek. NATO gündemiyle gerçekleşecek bir sonraki görüşmenin adresi Ankara olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ile 8 Kasım'da Beştepe'de bir araya gelecek. Türkiye-İsveç ilişkilerinin yanı sıra İsveç'in NATO üyelik süreci kapsamlı olarak ele alınacak.

TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI ZİRVESİ 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10-11 Kasım tarihlerinde Özbekistan’ın Semerkant şehrinde düzenlenecek Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi'ne katılacak. Üye ülkeler arasında ticaret ve yatırımların artırılmasına ilişkin görüşmeler yapılacak. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin teşkilata üyeliği de masadaki önemli konulardan.

ENDONEZYA'DA G-20 ZİRVESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Özbekistan'ın ardından Bali Adasında düzenlenecek G-20 Liderler Zirvesi için Endonezya'ya gidecek. Enerji sektörü başta olmak üzere Rusya-Ukrayna Savaşı'nın yol açtığı küresel meseleler ve tahıl koridoru ile ilgili yaşanan son gelişmeler öne çıkan başlıklar arasında yer alacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan zirvede, dünya liderleriyle de ikili görüşmeler yapacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!