banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yemin törenine yoğun ilgi! 20 lider katılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yarın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yapılacak yemin törenine uluslararası katılım yüksek olacak. Yarın yapılacak yemin töreni için 20 lider ve 45’e yakın bakan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde olacak. Diplomasi trafiği yemin töreninden sonra da devam edecek. 

Gündem 02.06.2023, 07:58 03.06.2023, 02:01
Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yemin törenine yoğun ilgi! 20 lider katılacak

28 Mayıs'ta yapılan cumhurbaşkanı seçimi ikinci tur oylaması kesin sonuçları, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Kesin sonuçlara göre; Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52,18, Kemal Kılıçdaroğlu ise yüzde 47,82 oranında oy aldı. 

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın mazbatasını TBMM Başkanı Mustafa Şentop'a teslim etti.

ERDOĞAN CUMARTESİ GÜNÜ YEMİN EDECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cumartesi günü mazbatasını alıp, Meclis'te yemin edecek. Kabinesini açıklamasının ardından da bir gün sonra yeni bakanlar Genel Kurul'a giderek yemin edecek.

20 LİDER KATILIYOR

Yarın yapılacak yemin töreni için 20 lider ve 45’e yakın bakan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde olacak. Diplomasi trafiği yemin töreninden sonra da devam edecek. 

Törene aralarında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Kazakistan, Cezayir, Macaristan, Ruanda'nın da olduğu 20'ye yakın ülkenin devlet ve hükümet başkanının katılması bekleniyor.

TÜRK DÜNYASI TAM KADRO ORADA OLACAK

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in yanı sıra diğer ülkelerden de lider düzeyinde katılım olacak. Bazı ülkeler ise dışişleri bakanları ile temsil edilecek. Somali, Cezayir ve Balkan ülkelerinden de katılım devlet başkanı düzeyinde olacak. Katar Başbakanı El Sani’nin de TBMM’de liderler için ayrılan locada yerini alması bekleniyor. Cumartesi günü yapılacak törende Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Anıtkabir ziyaretinin ardından atlı birlikler eşliğinde Beştepe’ye gitmesi planlanıyor.

DEVLER LİGİ FİNALİNİ İZLEYECEKLER

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yemin törenine katılmak üzere cumartesi günü Ankara’ya gelecek. Yemin töreninden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın ilk konuğu Birleşik Arap Emirlikleri Emiri Mohammed bin Zayed olacak. BAE Emiri Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ikili görüşmenin ardından İstanbul’da yapılacak Şampiyonlar Ligi Finali’ni izleyecek.

PAŞİNYAN DA GELİYOR

Yemin töreninde İran Birinci Cumhurbaşkanı Yardımcısı düzeyinde, Rusya ise Meclis Başkanı düzeyinde temsil edilecek.

Venezuela Devlet Başkanı Nikolas Maduro törene bizzat katılım saylayacak.

Ayrıca törene Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'da katılacak. Ermenistan Hükümeti tarafından yapılan açıklamada, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın yarın başkent Ankara'da yapılacak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin törenine katılacağı bildirildi. Açıklamada, "Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin törenine katılmak için davet aldı. Paşinyan 3 Haziran’da Ankara’ya gidecek” ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!