Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın NATO açıklamasına dünyadan tepkiler! İsveç'te şok etkisi yarattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğini desteklemediklerini belirten açıklaması dünya basınında geniş yankı uyandırdı. Birçok gazete açıklamalara son dakika olarak yer verirken İsveç'in NATO üyeliğinin tehlikeye girdiği belirtildi.

Gündem 13.05.2022, 17:34 13.05.2022, 18:40
Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın NATO açıklamasına dünyadan tepkiler! İsveç'te şok etkisi yarattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Cuma namazı çıkışında İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği hakkında yaptığı açıklamalar dünya basınında geniş yer buldu. 

SON DAKİKA OLARAK PAYLAŞILDI

Erdoğan'ın "Şu anda İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu bir düşünce içinde değiliz." ifadeleri uluslararası medya kuruluşları tarafından son dakika olarak paylaşıldı. 

AP MANŞETE TAŞIDI

ABD merkezli medya kuruluşu AP, "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkesinin Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılımını 'olumsuz' değerlendirdiğini söyledi." ifadeleri ile son dakika olarak paylaştı. 

REUTERS AÇIKLAMALARA YER VERDİ 

İngiltere merkezli Reuters ise Erdoğan'ın sözlerine yine son dakika olarak yer verdi. 

Bloomberg, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerine sosyal medya hesabından yer vererek "Erdoğan, Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya girmesine sıcak bakmadığını söyledi" ifadelerini kullandı. 

İSVEÇ'TE ŞOK ETKİSİ YARATTI 

İsveç basınından Expressen, Erdoğan'ın açıklamalarını son dakika olarak duyurdu. 

TÜRKİYE VETO EDERSE NATO'YA GİREMEZLER 

Söz konusu haberde, Erdoğan'ın açıklamalarına yer verilirken, İsveç'in NATO'ya girebilmesi için 30 ülkenin onaylaması gerektiğine dikkat çekildi. Haberde, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in de hızlı bir başvuru süreci sözü verdiği ve her iki ülkeye de kapıların açık olduğunu söylediği hatırlatıldı.

Diğer yandan Dagens Nyheter açıklamayı manşetten verdi. Haberde Erdoğan'ın "İsveç, PKK ve diğer terör örgütlerinin yuvası oldu" sözlerine yer verilirken, Türkiye'nin bu iki ülkenin NATO üyeliğine sıcak bakmadığına dikkat çekildi. 

FINANCIAL TIMES 'İTİRAZ' BAŞLIĞI İLE VERDİ

Financial Times ise haberinde Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan Finlandiya ve İsveç'in NATO başvurularına itiraz ediyor başlığı ile verdi. 

İSVEÇ'İN EN ÇOK OKUNAN GAZETESİ MANŞETE TAŞIDI 

İsveç'in en çok okunan gazetelerinde Aftonbladet söz konusu açıklamalara geniş yer ayırdı. 

Haberde, “Türkiye, diğer NATO ülkelerine göre Rusya’ya daha yakın ve Ukrayna’nın işgalinden beri Batı ile Vladimir Putin arasında denge politikası izlemeye zorlandı. Öte yandan uzmanlara göre Erdoğan, net bir taraf tutmamak için arabuluculuk önerdi” yorumu yapıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!