banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hızına yetişilmiyor! İşte son 1 ayda diplomasi trafiği

Cumhurbaşkanı Erdoğan son 1 ayda diplomatik temaslar kapsamında İran'ın başkenti Tahran ile Rusya'nın Soçi ve Ukrayna'nın Lviv kentlerine ziyarette bulundu. Buradaki ziyaretlerde birçok önemli anlaşmalar imzalanırken dünya diplomasisi açısından da tarihi kararlar alındı. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 1 aylık yoğun diplomasi trafiği...

Gündem 20.08.2022, 12:44 20.08.2022, 13:26
Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hızına yetişilmiyor! İşte son 1 ayda diplomasi trafiği

Cumhurbaşkanı Erdoğan son bir ayda yoğun bir diplomasi trafiği yürüttü. Bu kapsamda, İran'ın başkenti Tahran ile Rusya'nın Soçi ve Ukrayna'nın Lviv kentlerine ziyarette bulunan Erdoğan çok sayıda toplantıya iştirak etti.

SON 1 AYDA İKİ 'ÜÇLÜ ZİRVE'

Erdoğan'ın son 1 ayda gerçekleştirdiği ziyaretler kapsamında, iki 'üçlü zirve'ye katılarak, mevkidaşlarıyla bölgesel konuların yanı sıra, Suriye, Rusya-Ukrayna savaşı ve ikili ilişkilerin ele alaındığı söylenebilir. 

TAHRAN'DA 'ASTANA ÜÇLÜ ZİRVE'Sİ

Astana Üçlü Zirvesi dolayısıyla 19 Temmuz'da İran'ın başkenti Tahran'a giden Erdoğan, Suriye konulu Astana Formatında 7'nci Üçlü Zirve Toplantısı'na iştirak etti.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ayrı ayrı bir araya gelen Erdoğan, Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin 7'nci Toplantısı'na başkanlık yaptı.

TAHIL KORİDORU İÇİN DÖRTLÜ ZİRVE 

Tahran'daki bu görüşmeden 3 gün sonra, 22 Temmuz'da İstanbul'da Ukrayna Tahıl Koridorunun işlemesini sağlamak için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın himayelerinde, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında "Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi" imzalandı.

43 GEMİ TAHIL SEVKİYATINA BAŞLADI

Anlaşma çerçevesinde, Ukrayna'nın tahıl ve diğer gıda ürünlerini dünya pazarlarına ihracı için geliştirilen planı yürütecek ve gözlemleyecek İstanbul'daki Müşterek Koordinasyon Merkezi, 27 Temmuz'da çalışmalarına başladı.

1-18 Ağustos'ta 43 gemi tahıl sevkiyatı için seyre çıkarken bunların 25'i Ukrayna limanlarından hareket etti. 18 gemi ise tahıl sevkiyatı için Ukrayna limanlarına gitti. 17 günde Ukrayna limanlarından 622 bin tondan fazla tahıl sevkiyatı gerçekleştirildi.

SOÇİ ZİRVESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tahran ziyaretinden 17 gün sonra Rusya Devlet Başkanı Putin'in davetine icabetle 5 Ağustos'ta Rusya'nın Soçi kentine gitti. Erdoğan, program kapsamında Putin ile yaptığı görüşmelerde Türkiye-Rusya ikili ilişkilerinin yanı sıra güncel küresel ve bölgesel meseleler hakkında fikir teatisinde bulundu.

İkili görüşme sonrası yayımlanan ortak bildiride, liderlerin, Suriye'de tüm terör örgütlerine karşı mücadelede dayanışma ve eş güdüm içinde hareket etme kararlılıklarını teyit ettikleri belirtildi.

LVİV'DE ÜÇLÜ ZİRVE 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Soçi'deki görüşmeden 13 gün sonra Rusya-Ukrayna Savaşı'nda ateşkesin sağlanması, bölgeden sivillerin tahliyesi ve barışın tesisi için yürüttüğü diplomatik çalışmalar kapsamında, 18 Ağustos'ta Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin daveti üzerine Ukrayna'nın Lviv kentine gitti.

Potoçki Sarayı'nda Zelenskiy ile baş başa görüşen Erdoğan, Zelenskiy ve BM Genel Sekreteri Guterres ile üçlü zirvede bir araya geldi. Zirvenin ardından Erdoğan, Zelenskiy ve Guterres ile ortak basın toplantısı düzenledi.

TÜRKİYE UKRAYNA ALTYAPISINI İNŞA EDECEK

Ukrayna'nın savaş nedeniyle tahrip olan altyapısının yeniden inşası amacıyla Erdoğan ile Zelenskiy'nin huzurunda anlaşma imzalandı.

5. İSLAMİ DAYANIŞMA OYUNLARI İÇİN TEMASLARDA BULUNDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 9 Ağustos'ta Konya'da düzenlenen 5. İslami Dayanışma Oyunları kapsamında da bir dizi temaslarda bulundu.

Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Cezayir Başbakanı Eymen bin Abdurrahman, Suudi Arabistan Spor Bakanı ve İslami Dayanışma Spor Federasyonu Başkanı Prens Abdülaziz Bin Türki Al Faysal Al Suud ve Katar Olimpiyat Komitesi Başkanı Şeyh Joaan bin Hamad Al Sani ile bir araya geldi.

ERDOĞAN'IN SON 1 AYDA TELEFON TRAFİĞİ DE YOĞUN

Cumhurbaşkanı Erdoğan son bir ayda 4 cumhurbaşkanı ve 2 başbakan ile de telefonda görüştü.

Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog'un yanı sıra Malezya Başbakanı İsmail Sabri Yakub ve İsrail Başbakanı Yair Lapid'le de telefonla konuştu.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor ve Malezya Kralı Sultan Abdullah Ri'ayatuddin Al-Mustafa Billah Şah'ı da Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde konuk etti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!