Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hedefimiz ticaret hacmini 5 milyar dolara ulaştırmaktır

Son dakika haberi...Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kolombiya Devlet Başkanı Duque ile ikili görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. Konuşmasında, Kolombiya ile ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkarmak istediklerini söyleyen Erdoğan, iki ülke arasındaki ilişkilerin 'stratejik ortaklık' seviyesine yükseltildiğini kaydetti.

Gündem 20.05.2022, 18:20 20.05.2022, 18:52
Abone ol

Son dakika haberi...Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kolombiya Devlet Başkanı Duque ile ikili görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.  Konuşmasında, Kolombiya ile ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkarmak istediklerini söyleyen Erdoğan, iki ülke arasındaki ilişkilerin 'stratejik ortaklık' seviyesine yükseltildiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

"Ülkelerimiz arasında artan temas ve ziyaretler memnuniyet vericidir. Nisan ayının başında Kolombiya Dışişleri Bakanı ülkemize geldi. Dışişleri Bakanım da Kolombiya'yı ziyaret etti. Az önce imzaladığımız ortak bildiriyle ülkelerimiz arasındaki ilişkileri stratejik ortak seviyesine yükselttik.

"KOLOMBİYA LATİN AMERİKA'DAKİ İKİNCİ EN BÜYÜK ORTAĞIMIZ"

İlişkilerimizi iki yılda bir cumhurbaşkanları olarak gerçekleştireceğimiz toplantılarla en üst düzeyde ele alacağız. Kolombiya Brezilya'nın ardından Latin Amerika'daki ikinci en büyük ticaret ortağımızdır.

Türk ve Kolombiyalı iş insanları arasındaki karşılıklı temas ve ziyaretlerin artırılmasını destekliyoruz. Kolombiya Latin Amerika'daki mevcudiyetimiz bakımından merkezi konumdadır. TİKA'nın bölgedeki iki ofisi, AA bölge temsilciliği bulunuyor.

"İŞBİRLİĞİNE ÖNEM VERİYORUZ"

THY Bogota-İstanbul hattında her gün sefer düzenliyor. Savunma sanayi, sağlık, turizm, tarım ve göç gibi pek çok alanda işbirliğimizi geliştirmek için beraberce çalışıyoruz. Düzensiz göçten en fazla etkilenen iki ülke olarak işbirliğine önem veriyoruz.

"UYUŞTURUCU KAÇAKÇILIĞI KONUSUNDA İŞ BİRLİĞİMİZİ ARTIRACAĞIZ"

Bu küresel sorunun çözümü yönünde birlikte çaba göstereceğiz. Uyuşturucu kaçakçılığı, terör ve organize suçlar konusunda işbirliğimizi arttıracağız. Bugün ayrıca son dönemde meydana gelen bölgesel ve uluslararası gelişmeleri ele aldık.

Kolombiya'da 29 Mayıs'ta ilk turu gerçekleştirecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin dost Kolombiya halkı bakımından hayırlı olmasını şimdiden diliyorum."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!