banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan eylül ayında kritik görüşmeler yapacak

Eylül ayında yoğun diplomasi yürütmesi beklenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sırasıyla Balkan Turuna çıkacak. Erdoğan daha sonra Şanghay İşbirliği Örgütü Devlet Başkanları Zirvesi'ne katılacak. Erdoğan son olarak 20 Eylül'de ABD'de düzenlenecek BM Genel Kurulu'na katılacak.

Gündem 20.08.2022, 11:49 20.08.2022, 14:56
Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan eylül ayında kritik görüşmeler yapacak

Son dönemde yürüttüğü diplomasi trafiği ile dünya liderleriyle gerek yüz yüze gerek telefonla görüşerek birçok sorunu çözen hatta bir takım anlaşmalara imza atan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eylül ayında yoğun bir gündem bekliyor.

BALKAN TURUNA ÇIKACAK

Eylül ayında da yoğun diplomasi yürütmesi beklenen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 7-9 Eylül'de Sırbistan, Hırvatistan ve Bosna Hersek'i kapsayan Balkan turuna çıkması planlanıyor.

ŞANGHAY BEŞLİSİ TOPLANTISINA KATILACAK

Rusya Devlet Başkanı Putin'in daveti üzerine 15-16 Eylül'de Özbekistan'ın Semerkant şehrinde düzenlenecek Şanghay İşbirliği Örgütü Devlet Başkanları Zirvesi'ne katılması beklenen Erdoğan'ın, Şanghay İşbirliği Örgütü üyeleri, gözlemci ya da diyalog ortağı olarak katılacak devlet başkanlarıyla da görüşmesi öngörülüyor.

BM KURULUNA HİTAP EDECEK

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 20 Eylül'de de ABD'nin New York şehrinde düzenlenecek BM Genel Kuruluna katılarak hitapta bulunması bekleniyor.

''EYLÜL AYINDA ŞANGHAY BEŞLİSİ ÖZBEKİSTAN'DA TOPLANACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz aylarda Rusya dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlarken ''Şanghay Beşlisi, Özbekistan’da toplanacak. Görüşmemizde Sayın Putin de rica etti; nasip olursa biz de inşallah oradaki toplantıya katılacağız. Şanghay Beşlisi’nin gerek üyeleri gerek gözlemci ya da diyalog ortağı olarak oraya katılacak olanlarla biz de beraber olalım diyoruz.'' ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!