banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurmuştu! Tahıl koridoru anlaşması piyasalara yansıdı: Buğday fiyatları çakıldı

Uluslararası Un Sanayicileri ve Hububatçılar Birliği (IAOM) Avrasya Başkanı Eren Günhan Ulusoy, Tahıl Koridoru Anlaşması'na dair flaş açıklamalarda bulundu. (IAOM) Avrasya Başkanı Eren Günhan Ulusoy, "Bu gelişme sonrası buğday fiyatlarındaki düşüş seyrinin devam etmesini ve fiyatlarda bir artış yaşanmamasını bekliyoruz." kaydetti.

Gündem 19.03.2023, 15:46
Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurmuştu! Tahıl koridoru anlaşması piyasalara yansıdı: Buğday fiyatları çakıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz gün yaptığı açıklama doğrultusunda, süresi sona eren Tahıl Koridoru Anlaşması'nı her iki tarafla yaptıkları görüşmelerin sonunda uzattıklarını duyurmuştu. Erdoğan, "Bugüne kadar 800'den fazla gemiyle 25 milyon ton tahılın dünya piyasalarına sevkini sağlayan bu anlaşma, küresel gıda tedarikinin istikrarı bakımından hayati öneme sahiptir. Anlaşmanın bir kez daha uzatılması konusunda gayretlerini esirgemeyen Rusya ve Ukrayna tarafları ile Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'ne teşekkür ediyorum." kaydetti.


TÜRKİYE'NİN KATKISIYLA UZATILDI 

(IAOM) Avrasya Başkanı  Eren Günhan Ulusoy, daha önce Rusya'nın "taahhütlerin yerine getirilmemesi ve yoksul ülkelere yeterince tahılın ulaştırılmaması nedeniyle" anlaşmayı sonlandırmasının sonrasında piyasalarda yaşanan gerginliği anımsatarak, Türkiye'nin arabulucuğuyla anlaşmanın uzatıldığını ve piyasaların rahat bir nefes aldığını söyledi.

Son olarak, Tahıl Koridoru Anlaşması süresinin Türkiye'nin de katkılarıyla tekrar uzatıldığını belirten Ulusoy, Birleşmiş Milletler (BM) Sözcüsü Stephane Dujarric'in "diplomatik ve operasyonel destek sağladığı için Türkiye'ye teşekkür ettiğini" söyledi.

"TÜRKİYE'NİN TAHIL STOKLARI YETERLİ"

IAOM Avrasya Başkanı Ulusoy, Türkiye'nin tahıl stoklarının yeterli olduğunu belirterek, yeni sezonun haziranda başlamasına 3 aylık süre kaldığını, bu dönem için yeterli stokun bulunduğunu söyledi.

TMO'nun 2022-2023 sezonunda ithalatının 4 milyon tona yaklaştığını bildiren Ulusoy, bu ithalatın tamamen yurt içi stokları güçlendirmeye yönelik olduğunu vurguladı.

Ulusoy, bugüne kadar yaşanan kuraklığın etkisinin ileriye yönelik kalıcı etki bırakmasa da bundan sonrası için endişe duyulması gerektiğini belirterek, nisan ve mayıs aylarında yaşanabilecek muhtemel bir kuraklığın sıkıntıya neden olacağını kaydetti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!