banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan: DEAŞ'la göğüs göğüse çarpışan tek NATO müttefikiyiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Milletler (BM) Genel Kurulu’nda konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "DEAŞ'la göğüs göğüse çarpışan tek NATO müttefikiyiz" dedi.

Gündem 21.09.2021, 21:08 21.09.2021, 22:38
Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan: DEAŞ'la göğüs göğüse çarpışan tek NATO müttefikiyiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Milletler (BM) Genel Kurulu’nda konuşma yapıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasında öne çıkan başlıklar şu şekilde:

"Geride bıraktığımız iki yılda sancılı dönemler geçirdik. Koronavirüs salgını dolayısıyla 4,6 milyon insanımızı kaybettik. On milyonlarca insanın virüsün pençesinde kıvrandığı bir dönemde, aşı milliyetçiliğinin halen sürdürülüyor olması, insanlık adına yüz kızartıcıdır.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu güçlendirilmeli. Türkiye olarak üzerimize düşeni yerine getirmeye devam edeceğiz.

Yerli aşımız TURKOVAC’ı yakın zamanda milletimizle birlikte tüm insanlığın istifadesine sunacağımızı ifade etmek istiyorum.

"DEAŞ’I HEZİMETE UĞRATAN TEK NATO ÜLKESİYİZ"

Suriye'de DEAŞ'la göğüs göğüse çarpışan tek NATO müttefikiyiz. Bölgedeki terör örgütleri arasında ayrım yapılması, bunların taşeron olarak kullanılması kabul edilemez. Suriye meselesinin bir 10 yıl daha devam etmesine müsade edilemez. daha güçlü bir irade ortaya koyulmalı. Suriye krizinde insanlık onurunu kurtaran bir ülke olarak, artık yeni göç dalgalarını karşılamaya ne imkanımız, ne de tahammülümüz vardır.

(İsrail-Filistin ihtilafı) Barış süreci ve iki devletli çözüm vizyonu, daha fazla gecikmeksizin yeniden canlandırılmalıdır.

Doğu Akdeniz'de en uzun kıyıya sahip Türkiye'yi bölgede yok sayan anlayıştan vazgeçilmesi şarttır.

"UYGUR TÜRKLERİNİN TEMEL HAKLARININ KORUNMASI GEREKTİĞİNE İNANIYORUZ"

Çin'in toprak bütünlüğü perspektifinde Müslüman Uygur Türklerinin temel haklarının korunması hususunda daha çok çaba gösterilmesi gerektiğine inanıyoruz.

"DÜNYA 5'TEN BÜYÜKTÜR"

Dünya iklim değişikliği kaynaklı göçe hazır değil. Her fırsatta dile getirdiğimiz 'Dünya 5'ten büyüktür' tespitini, iklim değişikliği hususunda da tekrarlıyoruz. Yeryüzüne kim en çok zararı verdiyse, doğal kaynakları kim vahşice sömürdüyse, iklim değişikliğiyle mücadeleye en büyük katkıyı da onlar yapmalıdır. İklim değişikliğinde sorumlu ülkeler elini taşın altına koymalıdır.

İKLİM MESAJI

Paris İklim Anlaşması'nı, yapıcı adımlara uygun şekilde ve ulusal katkı beyanımız çerçevesinde, önümüzdeki ay Meclisimizin onayına sunmayı planlıyoruz."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!