Cumhurbaşkanı Erdoğan, Darbeler ve Demokrasi Söyleşisi'nde konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışını yaptığı Adnan Menderes Demokrasi Müzesi'nde düzenlenen ''Darbeler ve Demokrasi Söyleşisi'nde konuştu.

Gündem 16.01.2022, 20:24 17.01.2022, 01:15
Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Darbeler ve Demokrasi Söyleşisi'nde konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılışını yaptığı Adnan Menderes Demokrasi Müzesi'nde düzenlenen 'Darbeler ve Demokrasi Söyleşisi'nde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a programda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, merhum Başbakan Adnan Menderes'in gelini Ümran Menderes ile şehit Başbakan'ın torunu Adnan Menderes eşlik etti. Erdoğan programda şunları söyledi: 

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılışı yapılan Adnan Menderes Demokrasi Müzesi

FAŞİZMİN KIYILARINDALAR 

"Açılışı vesilesiyle bir araya geldiğimiz Adnan Menderes Müzesi'nin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Ülkemiz demokrasi tarihini en şanlı ve en hüzünlü sayfasını oluşturan Menderes dönemi nesilden nesile aktarılması gereken ibretlerle bezelidir. Bu müze rahmetli Menderes'in Yassıada'dayken mahpustayken hasretle yad ettiği yerde kurulmuştur. Cumhuriyet kurulduktan sonra yeni devletimizi inşa ederken pek çok zorlukla karşılaştığımız bir gerçektir. Gazi Mustafa Kemal sonrası dönemde CHP sadece zihniyet olarak değil, fiilen de faşizmin kıyılarında dolaşan bir parti haline gelmiştir. Demokrat Parti ve Menderes dönemi Türkiye'inin demokrasi ve kalkınma mücadelesinin en önemli taşlarından birisidir. Darbe döneminde yaşananlar ilk gününden idam gününe kadar tüm aşamalarıyla milletimizin gönlünde onarılamaz yaralar açmıştır. O dönem Menderes'e yeteri kadar sahip çıkılamadı." 

O HARİTAYI GÖRDÜĞÜMDE...

"Dün kendi siyasi hırsları uğruna, ülkeyi Menderes'in idamına sürüklemekten çekinmeyenler hâlâ aynı sinsilikler peşindeler. Dün Menderes ve arkadaşlarına hangi ithamı yapıyorlarsa bugün farklı ithamlarla bize yöneltiyorlar. Şöyle bir geriye baktığında; 1960 darbesi olmasaydı Türkiye'nin demokrasi ve kalkınma yolculuğu hangi istikamette sürerdi diye sormak geliyor. Türkiye'yi siyasette ekonomide, güvenlikte felç etmeyi kafasına koyanların bitip bitmeyen oyunlarıyla geçen yıllara üzülmemek elimizde değil. Ülkemize kazandırdığımız güçlü altyapı sayesinde bu alçak oyunu bozacak kararlılığa sahip olduğumuz bir döneme girdik. Aşağıda merhum Menderes'in hizmetleriyle alakalı o kronolojik haritayı gördüğümde 20 seneyi hatırlamamak elimde değil."

ÜMRAN MENDERES: ÇOK MUTLUYUM

Merhum Başbakan Adnan Menderes anısına yaptırılan müzenin kendisini çok duygulandırdığını dile getiren merhum Aydın Menderes'in eşi Ümran Menderes programda şu açıklamayı yaptı:
"Bugün yoğun bir duygu hali içindeyim. Çok mutluyum. Çok arzu ediyordum bu müzenin yapılmasını. Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla hayata geçirildi. Sayın bakanımızın emekleri çok fazla. Umarım gençlerimiz de burayı gezerler. Demokrasi için verilen mücadeleye şahitlik ederler. Ülkesini seven, çalışan bu değerli insanlarımızı rahmetle anmak istiyorum. Nur içinde yatsın içim. Bugün görseydi o da çok mutlu olurdu. Çok mutlu ve gururluyum."

MENDERES'İN TORUNU: ONU TANIMAK İSTEYENLER İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

27 Mayıs darbecileri tarafından asılan şehit Başbakan Adnan Menderes'in torunu Adnan Menderes ise duygularını şu sözlerle ifade etti: 
"Çok duygulandık heyecanlandık. Adnan Menderes adı yollarda, köprülerde, her yer karşımıza çıkıyor. Maalesef Adnan Menderes'i gerçekten tanıyan, bu ülke için hissettiklerini ideallerini yapmak istediklerini bilen çok az insan var. Onu tanımak isteyenler için ortamların oluşması çok çok önemli. Ancak buna benzer gerçekçi, bilimsel çok da uzak olmayan tarihin hiç de bilinmemesi, tanıtılması gerçekten çok önemli."

O HİZMETLER BİZİM İÇİN İZDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1950-1960 arasındaki Demokrat Parti iktidarında Adnan Menderes'in önemli hizmetlere imza attığını dile getirdi. "10 yıllık başbakanlık dönemini yol ve dava arkadaşlarıyla beraber çok çileli geçiyor. 10 yılın içerisine Türkiye Cumhuriyeti tarihinde öyle her babayiğidin sığdıramadığı eserleri sığdırmışlardır. Onlar bizim için izdir. Bizler de o izleri takip ederek tarımda, ekonomide, ulaşımda atmamız gereken adımları atıyoruz. İnşallah tarımla beraber Karadeniz'den petrolümüzü de çıkardığımızdan andan itibaren durum çok farklı olacak" diyen Erdoğan, PKK'lı teröristle fotoğrafı ortaya çıkan HDP'li Semra Güzel'in akıbetine ilişkin şu mesajları verdi:

TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ, 14 KİŞİ VAR

"Adımlarımızı attık. Geçenlerde konuşmamda da söyledim. Biz bu parlamentoda bunları görmek istemiyoruz dedik. Hemen müracaatımızı yaptık. Onunla beraber 14 kişi var. Süratle dokunulmazlıklarının kaldırılması için adım atıldı. Onun diğerlerinden dosyasını ayırıp, bir an önce adım atılsın diye Meclis Başkanı ile konuştum. Diğerlerinin de dokunulmazlıklarının kaldırılması için sürecin başlatalım dedim. Meclis başkanımızın da düşüncesi bu şekilde. Daha sonra yargı süreci başlayacak. Bunun da takipçisi olacağız. Kandil'le ilgili ana muhalefetin başındaki zat, 'İktidara gelirsek başlarına geçireceğiz' diyor. İktidara gelemeyecek de... Şimdi bakıyorsunuz onlarla el ele hareket ediyor. O gün geldiğinde nasıl Kandil'i başlarına yıkacaksınız? Biz sürekli bombalıyoruz. Tek bunlardan terörist kalmayıncaya kadar mücadelemiz devam edecek. Bu parlamento ve bu milletin paraları onların cebine girmemeli."

KOLTUKLARIN ÜZERİNDEN ATLADI

Söyleşiye ev sahipliği yapan Adnan Menderes Demokrasi Müzesi'nde gençler Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yoğun ilgi gösterdi. Bu programdan önce Aydın'da AK Parti Aydın Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada gençlerin birlikte fotoğraf çektirme isteğini kırmadı. Gençlerle birlikte fotoğraf çektirmek için koltukların üzerinden atlamayı göze alan Erdoğan'ın o anları sosyal medyada binlerce kişi tarafından paylaşıldı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!