banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yunanistan'a mektup: Dostluğumuz katlanarak devam edecek

Türkiye'de yaşanan depremler sonrası Ankara Atina hattında buzlar eriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunan Milli Bayramı vesilesiyle Yunanistan Başbakanı Miçotakis'e bir mektup gönderdi. Gönderilen mektup kısa sürede Yunanistan medyasında gündem oldu. Detaylar haberimizde...

Gündem 26.03.2023, 12:04 26.03.2023, 12:28
Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yunanistan'a mektup: Dostluğumuz katlanarak devam edecek

Asrın felaketi olarak nitelenen 6 Şubat Pazartesi günü Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremler sonrası Türkiye'ye ilk yardım gönderen ülkelerden biri Yunanistan oldu. EMAK'a bağlı arama kurtarma uzmanı 21 itfaiyeci, 2 doktor, 3 acil yardım sağlık personeli, 2 arama kurtarma köpeğinden oluşan ekip Yunan Silahlı Kuvvetlerine ait C-130 tipi uçakla dün Atina yakınlarındaki Elefsina Havaalanı'ndan Türkiye'ye gelmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Atina'ya gönderdiği mektub ülke gündemine oturdu.

MİÇOTAKİS'DEN TÜRKÇE MESAJ

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ise Türkiye'ye olan desteğini göstermek için sosyal medya hesabından Türkçe paylaşımda bulundu. Miçotakis'in açıklaması şu şekilde;

"İçimizi acıyla dolduran görüntüleri, bizi umutla dolduran görüntüler takip ediyor. Kurtarma ekiplerinin insanüstü çabalarına tek kelimeyle saygı duyuyoruz. Yunanlar ve Türkler yan yana, hayat kurtarmak için birlikte savaşıyorlar. Yaptıkları için onlara minnettarız."

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias ve Mevlüt Çavuşoğlu sık sık görüşerek Ankara-Atina hattında sıcak temaslarda bulundu. Bu doğrultuda, Ankara Atina hattında buzlar erimeye başladı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN MEKTUP

Tüm bu gelişmeler yaşanırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün kutlanan 25 Mart Yunan Milli Bayramı nedeniyle Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’e kutlama mektubu gönderdi.

Yunan hükümeti ve halkının 6 Şubat depremlerinden sonra gösterdikleri dayanışmadan dolayı teşekkür eden Erdoğan, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin daha da gelişeceğine inandığını belirtti.

Yunanistan'ın köklü gazetelerinden olan Kathmerini ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mektupta sarf ettiği sözleri manşete aldı. Manşete taşınılan ve ilk sayfyada yer alan haberde, 'Erdoğan'dan Miçotakis'e: Dostluğumuz katlanarak devam edecek' başlığına yer verildi.

'ERDOĞAN'DAN YUNAN HALKINA TEŞEKKÜR'

To Vima gazetesi ise deprem sonrası iki ülkenin kuvvetlenen ikili ilişkilerini vurguladı. Gazete söz konusu haberinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yunan hükümeti dışında Yunan halkına da yardımlar için teşekkür ettiğini belirtti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!