banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yunanistan'a 'Abdülhamid Han' yanıtı: Erdoğan görevini yapıyor

Abdülhamid Han sondaj gemisinin göreve başlaması, Yunanistan'ı panikletmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Doğal gazı çıkardığımız andan itibaren tüm bölgede havanın nasıl değiştiğini göreceksiniz. Yunanistan, Abdülhamid Han gemisinden rahatsız olmuş. 'Bu Erdoğan ne yapıyor' diyorlar. Erdoğan görevini yapıyor." diyerek Yunan basınına yanıt verdi.

Gündem 11.08.2022, 15:45 11.08.2022, 16:38
Abone ol

Türk filosunun en güçlüsü Abdülhamid Han sondaj gemisi, önceki düzenlenen törenle Doğu Akdeniz'e uğurlandı. Uğurlama töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, geminin Yörükler-1 kuyusunda görev yapacağını açıkladı. Kuyu, Antalya'nın en doğusundaki ilçesi Gazipaşa'nın 55 kilometre açığında bulunuyor. Abdülhamid Han sondaj gemisinin çalışma yürüteceği alan için yeni NAVTEX (denizcilere duyuru) ilan edildi. İlana göre, geminin görevi Doğu Akdeniz'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan alanda 7 Ekim'e kadar sürecek.

ATİNA'YI ENDİŞE SARDI

Abdülhamid Han sondaj gemisi, dünya medyasında ses getirirken Yunan'ın uykularını kaçırdı ve ordu teyakkuza geçti. Abdülhamid Han sondaj gemisinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı tören ile göreve başlaması, Yunanistan'ı panikletti. Yunanistan Eğitim Bakanı yardımcısı Angelos Syrigos, "Erdoğan Abdülhamid Han'ı kullanarak bizim sinirlerimizle oynuyor" dedi. Hellenic Daily News gazetesi, haberi "Erdoğan güç gösterisi yaptı. Yeni Türk meydan okuması. Atina, sondaj gemisinin kalkışına hazırlanıyor" başlığı ile verdi.

FARKLI SENARYOLAR MERCEK ALTINA ALINDI

Yunan Kathimerini gazetesi 'Türk sondaj gemisinin üç olası rotası' başlıklı haberinde Abdülhamid Han'ın Doğu Akdeniz'deki seyrine ilişkin farklı senaryoların mercek altına alındığı bilgisine yer verdi. Yunan Ta Nea gazetesi, Abdülhamid Han sondaj gemisini 'Türkiye'nin en güçlü ve modern gemisi' olarak tanımladı.Yunanistan merkezli Atina 984, "Türk sondaj kulesi 9 Ağustos'tan itibaren Akdeniz'de" manşetiyle verdiği haberde, geminin 12 bin 200 metre derinlikte sondaj yapabildiğine dikkat çekildi.

''YUNANİSTAN ÇOK RAHATSIZ OLMUŞ''

Geçtiğimiz günlerde Mersin Taşucu Limanı'ndan uğurlanan Abdülhamid Han gemisinin Yunan medyasında geniş yer alması Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dikkatinden kaçmadı. Konuyla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Hele hele şu doğal gazı bir çıkaralım. Doğal gazı çıkardığımız andan itibaren tüm bölgede havanın nasıl değiştiğini göreceksiniz. Geçen gün Abdülhamid Han sondaj gemimizi uğurladık ama Yunanistan çok rahatsız olmuş, Erdoğan ne yapıyor demiş. Erdoğan bir şey yapmıyor, görevini yapıyor. Bu gemi dünyada ilk. Öyle bir sondaj gemisi. Yıllarca paramızla sondaj yaptıracak gemi kiralayamazdık. Bizim şu an 4 tane sondaj gemimiz var. İki tane sismik araştırma gemimiz var. Şimdi biz güçlüyüz. '' ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!