banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Türk Yatırım Fonu çağrısı: En kısa sürede hayata geçmeli

Özbekistan'da Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türk Yatırım Fonu'nun mümkün olan en kısa sürede hayata geçmesi faydalı olacaktır." dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Türk liderle terörle mücadele mesajı verdi.

Gündem 11.11.2022, 08:36 11.11.2022, 10:11
Abone ol

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Devlet Başkanları Zirvesi bugün Özbekistan'ın Semerkant kentinde gerçekleştiriliyor. Zirvenin gündeminde ekonomi, ulaştırma ve ticaret gibi başlıklar olacak, teşkilatın işleyişine ve geleceğine dair önemli kararlar alınacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan'da Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi'nde önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde;

''SAVAŞIN BARIŞLA SONA ERMESİ İÇİN GAYRET EDİYORUZ''

Haklı mücadelesinde olduğu gibi barış arayışlarında da Azerbaycan'ın yanındayız. Ülkelerimiz açısından fırsatlarla beraber riskleri de olan hassas bir dönemden geçiyoruz. Ukrayna'da 9 aydır süren çatışmaların adil bir barışla sona ermesi için gayret ediyor, gıda krizinin önüne geçmek için de gerekli müdahalelerde bulunuyoruz. Düzensiz göçün engellenmesi ve idaresi konusunda iş birliğimizi artırmamız, bu kapsamda ortak güvenlik konsepti geliştirmemiz isabetli olacaktır. 

DÜZENSİZ GÖÇ KONUSU

5 milyon mazlumu misafir ediyoruz. Düzensiz göçün engellenmesi konusunda iş birliğini artırmamızda fayda görüyoruz. Düzensiz göçe karşı ortak güvenlik konsepti geliştirmemiz isabetli olur. Su ve çevre sorunlarına ilaveten iklim sorunlarında da beraber hareket etmemiz faydamızadır. Uluslararası kuruluşlarda dayanışmamızı güçlendirmeliyiz.

TERÖRLE MÜCADELE MESAJI

Türkiye olarak elin kanlı terör örgütleri ile mücadelemizi sürdüreceğiz. Terör tehdidi yok olana kadar durmayacağız. Teröristlerin inlerini başına geçirmeye devam edeceğiz. FETÖ'nün bertaraf edilmesi konusunda sizlerle her türlü iş birliğine hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. PKK, DEAŞ ve FETÖ gibi terör örgütleriyle birlikte mücadele vermeliyiz. Çetelerle, terör örgütleriyle, iklim değişikliğiyle de birlikte mücadele vermeliyiz.

''TÜRK YATIRIM FONU'NUN HAYATA GEÇMESİ FAYDALI OLACAKTIR''

Türk Yatırım Fonu'nun mümkün olan en kısa sürede hayata geçmesi faydalı olacaktır. Konseyimizi teşkilata dönüştürürken özgün ve etkin bir yapının temelini attık. 2040 Türk Dünyası vizyon belgesi işbirliğimizin çerçevesini oluşturuyor. Sağlık, bilişim, ulaştırma, enerji ve spor gibi alanlarda işbirliğimizi geliştirelim istiyoruz. Bugün kabul ettiğimiz strateji belgesi de bunun bir parçası. Enerji alanında teşkilatımız bünyesinde ve ikili düzeyde ortak projelere büyük önem atfediyoruz.

İŞBİRLİĞİNİN GELİŞMESİNE ÖNEM VERİYORUZ

Ticaret, ulaştırma ve enerji anlamındaki çalışmalarda aramızdaki işbirliğinin ve bağın gelişmesine önem veriyoruz. Vaktinde attığımız kritik adımlarla hepimizin faydasına olacağına inandığım çalışmaları daha da arttırmamız gerektiğini düşünüyorum. Yeni sekreterimize de hayırlı olsun diyor. Zirvede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Dönem başkanlığı sürecinde herkese başarılar diliyorum. Hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!