banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika dolar mesajı: Geçici bir durum

Son dakika haberleri... ASKON Genel Kurulu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Döviz kurunun yeniden oynaması geçici. Yılbaşından itibaren kurun makul bir seviyece istikrar kazanacağını düşünüyoruz.' dedi.

Gündem 31.12.2021, 11:40 31.12.2021, 14:57
Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çırağan Sarayı'nda ASKON Genel Kurulu'na katıldı. Burada konuşma yapan Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde;

Türkiye ekonomisini yüksek faizden kurtarıp yatırım yolu ile büyüme rotasına sokmanın mücadelesini veriyoruz. Artık tüm gücümüzü ve imkanlarımızı, istihdam ve istikrar odaklı yeni ekonomimizi yerleştirmeye ve geliştirmeye teksif ediyoruz. 

'DÖVİZ KURUNUN YENİDEN OYNAMASI GEÇİCİ'

Kurun yıl sonu hesap kapatmaları sebebiyle bugünlerde tekrar oynamaya başlaması, geçici bir durumdur. Yılbaşından itibaren kurun, bu hafta başındaki gibi makul bir seviyede istikrar kazanacağını değerlendiriyoruz. Amacımız hem iş insanlarını hem de vatandaşları 1 ay, 6 ay, 1 yıl, 3 yıl sonrasını görebilecekleri güven ve istikrar iklimine kavuşturmaktır.

'KENDİ PARAMIZI ÖLÇÜ OLARAK ALMAZSAK BATIYA MAHKUMUZ'

Vatandaşlarımızdan açıkladığımız pakete uygun şekilde tasarruflarını kendi paramızda tutmalarını, tüm işlerini kendi paramızla yürütmelerini istiyorum. Yılbaşından itibaren hem firmalarımızın hem de vatandaşlarımızın kendi paramıza dönüşü daha da hızlandıracaklarının işaretlerini görüyoruz. Biz kendi paramızı ölçü olarak almadığımız sürece her zaman batmaya mahkumuz. Biz Türk lirası ile hareket edeceğiz.

'FAİZ SEBEP, ENFLASYON SONUÇTUR'

Yastık altında tutulan altını ne kadar ekonomiye kazandırırsak enflasyonu ve fahiş fiyatları kontrol altına almada elimiz o kadar güçlenir. Batı'nın kapitalist anlayışı ile hareket edemeyiz. ABD'de faiz nerede? Almanya'da faiz nerede? Hala bazı arkadaşlar faiz ile hareket etmeyi savunuyor. Bu can bu tende oldukça, iddia ile söylüyorum, faiz sebeptir, enflasyon sonuçtur. Döviz kurunda yurt içi talepten kaynaklanan ani, sert ve rasyonel temeli olmayan iniş çıkışlar yaşanmasını engelleyecek tedbirleri aldık, alıyoruz.

FAHİŞ FİYAT MESAJI

Hamdolsun bütçe tarafında herhangi bir sıkıntımız yok, hatta öngörülenden daha iyi gerçekleşmelerle yılı kapatıyoruz. Tasarruf yöntemi olarak altını tercih eden vatandaşlarımızı, ellerindeki bu değeri finans sistemimize dahil etmeye çağırıyoruz. Yastık altında tutulan 5 bin ton altının ne kadarını ekonomimize kazandırabilirsek ülke ve millet olarak gücümüz o derece artacaktır. Kurdaki dalgalanmanın cazibesine kapılanlar nasıl bunun acı faturasıyla yüzleştiyse aşırı fiyat artışına tevessül edenlerin durumu da farklı olmayacaktır. Vatandaşlarımızdan ve iş dünyamızdan ülkemizin bu tarihi atılımına destek vermelerini beklediğimizi bir kez daha ifade etmek istiyorum. Ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirme hedefimizin başarıyla sonuçlanacağından şüpheniz olmasın

KILIÇDAROĞLU'NA TEPKİ: SİYASİ EŞKIYA

CHP'nin başındaki zat, terör örgütü ile kurduğu ilişki etkisiyle kamu kurumlarını basmayı bir çeşit siyasi eşkıyalık yapmayı alışkanlık haline getirdi. Dürüst değil, kalibresi bozuk, cibilliyet bozuk. Adaman değilsin. TÜİK randevu vermedi, 'MB'de içerde başka dışarda başka hareket ettiniz' dedi. Son örneği MEB'de yaşadık. CHP milletvekilleri, 20. Milli Eğitim Şurası'na katılmadı. Komisyon üyeleri bakanlığa davet edildiler, ama iştirak etmediler. CHP'nin amacının orada bakan ile eğitim meselesini konuşmak olmadığını göstermeye bu örnekle yeterli. Kendi evladının evine bile randevu almadan gidemeyen Kılıçdaroğlu'nun amacı kaos çıkarmak. Bay Kemal, devletin kurumlarını yozlaştırmak asla mümkün değildir. Rastgele gidemeyeceksin, bitti artık. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!