banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika asgari ücret açıklaması

Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği 2023 yılı asgari ücretini belirlemek üzere ilk toplantı, yarın yapılacak. Peki yeni asgari ücrete ne kadar zam yapılacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın gerçekleşecek Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısı öncesi önemli mesajlar verdi.

Gündem 06.12.2022, 15:26 06.12.2022, 16:13
Abone ol

Milyonların heyecanla beklediği asgari ücrette ilk toplantı yarın yapılacak. İkinci toplantı ise 14 Aralık'ta gerçekleşecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın gerçekleşecek Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısı öncesi önemli mesajlar verdi.

''İŞVERENLERLE ANLAYIŞ İÇİNDE HAREKET ETTİK''

''Asgari ücrette işverenlerle anlayış içinde hareket ettik.'' diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Son dönemde asgari ücret tespitinden vergi dilimlerinin belirlenmesine kadar işverenlerimizle iş birliği yaptık. İşçi-işveren arasındaki diyalog güçlü olmadığı zaman sosyal huzursuzluk yaşanması kaçınılmazdır" ifadelerini kullandı.

''SÜRATLE BİTİRECEĞİZ''

Sözlerine devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Asgari ücret gibi konularda işveren ve devlet olarak gereken fedakarlıkları yaparak çalışanların refahını ne kadar iyi korursak ortak hedeflere ulaşabiliriz. Masada bu konularımız var, süratle bitireceğiz.'' şeklinde konuştu.

'KIRMIZI ÇİZGİMİZ' DİYEREK RAKAM AÇIKLADI

Öte yandan TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ilk kez rakam telafüz etmişti. Atalay, ''Hükümet kanadı ve işveren temsilcileriyle bir uzlaşı halinde süreci ilerletmek istiyoruz. 7 bin 785 liranın altındaki bir rakamı kabul etmemiz sıfır, kırmızı çizgimiz. Bu miktarın üzerine çıkmamız lazım. Bu rakamın altında bir konuyla ilgili masada olmayız. Gıda da artış yüzde 138. Neyin ne olduğunu biz A'dan Z'ye biliyoruz. Bunlar göz önünde bulundurulmalı ve öyle bir rakam bize getirilmeli" ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!