DOLAR
9.2620 0.92
EURO
10.7921 1.11
ALTIN
526.44 -0.64
BIST
0.00

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan operasyon sinyali: Tahammülümüz kalmadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası kritik mesajlar verdi. ''Polislerimize yönelik son saldırı artık bardağı taşırmıştır'' diyen Erdoğan ''Saldırılara tahammülümüz kalmamıştır, gereken adımları atacağız'' dedi. Cumhurbaşkanı ekonominin en önemli gündem maddelerinden biri olan fahiş fiyatlara da değindi; ''Milleti mağdur eden fırsatçıları takip ediyoruz'' şeklinde konuştu.

Gündem 11.10.2021, 19:26 11.10.2021, 20:46
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan operasyon sinyali: Tahammülümüz kalmadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Küllliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından önemli açıklamalarda bulundu. Kabine toplantısında sağlıktan eğitime, güvenlikten turizme kadar pek çok başlığın ele alındığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sınır ötesi operayon sinyali verdi. 

OPERASYON SİNYALİ: TAHAMMÜLÜMÜZ KALMADI

''Suriye'den ülkemize yönelik saldırıların kaynağı mahiyetindeki kimi yerler konusunda artık tahammülümüz kalmamıştır.'' ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı, ''Polislerimize yönelik son saldırı artık bardağı taşırmıştır. En kısa sürede bu sorunların çözümü için gereken adımları atacağız.'' şeklinde konuştu. 

TERÖRLE MÜCADELE

Terör örgütleriyle sınırlarımız içinde yüzleşmek yerine, tehditleri kaynağında imha edecek yeni stratejilere geçtik. Terör ve teröristle beraber, terörizmle de mücadele etti. Terör hadiselerinin yaşandığı şehirleri de hızla kalkındırdık. İhtiyacımız olan silah ve mühimmatı kendimiz üretmek suretiyle dışa bağımlılıktan kurtulduk. Turizmden çarşı pazara kadar günlük hayatın her anında bu tabloya şahit olmak mümkündür.

''TEDBİRE VE AŞIYA DEVAM'' MESAJI

Koronavirüs salgınındaki gelişmelere de değinen Erdoğan, salgın sürecinde yaşanan tam dayanışmaya dikkat çekti, ''En büyük şükranı bu süreçte sabırla hep bizim yanımızda yer alan milletimize sunuyoruz.'' dedi.  Tüm kademeleriyle eğitimde normalleşme adımlarının atıldığına işaret eden Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki eğitim AR-GE merkezlerinde geliştirilen Kovid-19 antijen test kiti aşamasına gelindiğini duyurdu.

cumhurbaskani

Cumhurbaşkanı Erdoğan tedbirlere bir süre daha uyulması gerektiğini vurguladı: ''Salgın tedbirlerine riayet etmeyi bir müddet daha sürdürmemiz gerekiyor. Özellikle aşılamada hedeflediğimiz sayıya ulaşmalıyız. Biz kendi meselemizi çözsek bile dünya virüsten temizlenmeden iş bitti diyemeyiz. Sağlık sistemini ayakta tutma yanında tüm boyutlarıyla ekonomide, eğitimde geldiğimiz seviyeyi korumak ve daha ileriye taşımak için buna mecburuz. "Eskilerin korkulu rüya görmektense uyanık kalma evladır" sözünde işaret ettiği gibi ihtiyatlı şekilde yolumuza devam edeceğiz. Türkiye ise vaktinde aldığı tedbirler ve güçlü altyapısı sayesinde bu sıkıntılara tamamen uzaktır ya da çok sınırlı şekilde maruz kalmaktadır.''

FIRSATÇILARA YAKIN TAKİP

Cumhurbaşkanı gündemin kritik başlıklarında fahiş fiyatlarla mücadeleye de değindi. ''Fahiş artışları içeriye sınırlı bir şekilde yansıtarak vatandaşlarımızın yanında olduğumuzu gösteriyoruz.'' diyen Erdoğan üreticiyi korumak için de önlemlerin alındığının altını çizdi. ''Milleti mağdur eden fırsatçıları takip ediyoruz'' mesajı verdi.

SİYASİ OLARAK YAPAMADIKLARINI EKONOMİYLE YAPMAYA ÇALIŞIYORLAR''

 '' Birileri Türkiye'ye siyasi konularda yapamadıkları diz çökme işini ekonomi üzerinden yapmaya çalışıyor olsa da biz gücümüzün farkındayız. Cari dengemizi fazla yönünde sürekli geliştirerek büyütmeyi sürdüreceğiz. Bundan sonra Türkiye ekonomik olarak her geçen gün çok daha güçlenecektir. Küçük bir kesimin güvenliği ve refahı için asırlardır sömürülen, birine kırılan vicdan ahlak dışı mağdur bırakanlar artık bu sisteme karşı geliyor. İşte bu anlayışla Türkiye olarak Balkanlardan Kafkaslara geniş coğrafyada mazlumun hakkın ve hakikatin yanında yer alıyoruz. Milletimizle birlikte gerektiğinde bu bedeli ödemekten kaçmadık, kaçmayız.''

erdogan kabine

TERÖRLE MÜCADELE: TEPELERİNE BİNİYORUZ

Terörle mücadele de Cumhurbaşkanı'nın açıklamasının kritik başlıkları arasındaydı. ''Milletimizin desteğiyle verdiğimiz tarihi mücadele sayesinde ülkemizi asırlık cenderelerden kurtardık'' ifadesini kullanan Erdoğan, terörü yerinde bitirmek üzerine strateji geliştirildiğini vurguladı: ''Diyarbakır Anneleri'nin sevinçlerini paylaşıyoruz. Sadece bu yıl ikna yoluyla 153 terör örgütü mensubunun teslim olmasını sağladık. Son 5 yılda ise bini geride bıraktık. Sınırların ötesinde de PKK'sından DEAŞ'ına FETÖ'süne kadar terör örgütlerine nefes aldırmıyor, nereye kaçarlarsa tepelerine tepelerine biniyoruz.''

"GÖÇ YÜKÜNÜ TEK BAŞIMIZA ÜSTLENMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL"

Göç yönetiminde de yeni stratejilerin uygulamaya alındığını ifade eden Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin Suriye'den gelen büyük göç dalgalarını görüşlediğini ancak bu yükün artık tek başına üstlenilemeyeceğinin altını çizdi: ''Bu yükü tek başına üstlenmemiz mümkün değil. Avrupa başta olmak üzere göçmenlerin hedefi ülkelerden daha fazla sorumluluk bekliyoruz.  Biz bir kısmının güvenli geri dönmelerini sağlamak bir kısmını ülkemize entegre etmekle çözeriz. Bu çerçevede uyum stratejilerimizi belirledik ve gereken adımları atmaya başladık.''

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Anketi Tümü
İstanbul'da son zamanlarda artan trafik sorununun sebebi nedir?