banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kara harekatı mesajı: Teröristlerin tepesine bineceğiz

Partisinin grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Bizim için uygun olan vakitte karadan da teröristlerin tepesine tepesine bineceğiz. Teröristlerin saklanıp kendilerini güvende hissettikleri beton tünellerin mezarları olmaları yakındır.'' diyerek Suriye ve Irak'ın kuzeyine kara harekatı mesajı verdi. Esad ile görüşme konusunda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Eninde sonunda en uygun şartta adımlar atılır.' dedi.

Gündem 23.11.2022, 13:15 23.11.2022, 13:40
Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısına katıldı. Cumhurbaşkanı, Düzce'nin Gölyaka ilçesindeki 5,9'luk depreme ilişkin de açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Vahim bir yıkım ve kayıp ile karşılaşmadık'' dedi. Grup Toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan Esed ile görüşme olup olmayacağına yönelik 'Eninde sonunda en uygun şartta adımlar atılır.' dedi. Gündemin öne çıkan başlıklarını değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde;

DÜZCE DEPREMİ AÇIKLAMASI

Düzce’de yaralanan vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Gölyaka’da çok sayıda binada hasara açmakla birlikte hamdolsun vahim bir yıkım ve kayıpla karşılaşmadı. Düzce depremi sonra kurumlarımız hasar tespiti için çalışmalarını yürütüyor. Türkiye'yi depreme hazırlamak için TOKİ projesinden, kentesel dönüşüm projelerine kadar binalarımızı yeniliyor, kurumsal altyapımızı genişletiyoruz. Gölyaka depremi, deprem gerçeğinin ne kadar yakında olduğunu, çalışmaların hızlandırılması gerektiğini bir kez daha göstermiştir.

''BAY KEMAL ARAMIZDAKİ FARK BU''

Dün hizmete açtığımız Yusufeli Barajı'nın, Yusufeli yerleşim yerlerinin ülkemize bir kez daha hayırlı olmasını diliyorum. Yusufelili kardeşlerimize ülkemize bu hizmeti kazandırmak için evlerini, iş yerlerini, geçmişte geride bıraktıkları için teşekkür ediyorum. İlçe merkezindeki konutlarıyla, işyerleriyle, kamu binalarıyla yepyeni modern bir Yusufeli inşa ederek kardeşlerimize şükranlarımızı ifade etmeye çalıştık. TOGG'u alkışlarla karşılamıştık. Yusufeli Barajı'nı altyapı sembolü olarak hoşgeldin diyoruz. Bu abide eserin ülkemize kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Yılda 5 milyar buradan dönüşüm var. Bu gelirle kendini finanse edecek. 35 milyara bu barajımızı milli bütçeden gerçekleştirdik. Bay Kemal görüyorsun işte, neyi nereden yaptığımızı gör. Sonra kaynak nereden deme. Yeri gelir milli bütçeden, yeri gelir uluslararası finans ile. Ama biz yaparız, aramızdaki fark bu. Ülkemize gerçekten iftihar verici bir eser kazandırdık. Rabbim hepimizi eseri olmayan gafillerden uzak eylesin. 

Geçtiğimiz günlerde Türk Devletleri Teşkilatı ve G20 Liderler Zirvesi’ne katılarak ülkemizin çok yönlü diplomasi çabalarında yeni mesafeler kat edilmesini sağladık. Yürüttüğümüz diplomasi trafikleriyle ilgili kapsamlı değerlendirmelerimi kabine sonrasında yapacağım açıklamaya bırakıyorum.

İSTİKLAL CADDESİ'NDEKİ BOMBALI SALDIRI

Bugün burada sizlerle hepimizin canını yakan terör saldırı konusundaki gelişmeleri ve atacağımız yeni adımları paylaşmak istiyorum. İstiklal Caddesi'ndeki saldırı fail ve bağlantıları ile kısa sürede aydınlatılmıştır. Dökülen masum kanlarının hesabı sorulacak, cezası kesilecek. Türkiye artık ülkemize ve milletimize saldıran teröristleri, tespit etme, yakalama ve cezalandırma kabiliyeti ve gücüne sahiptir.

''BAŞIMIZIN ÇARESİNE BAKACAĞIZ''

Suriye'de kontrolleri altındaki bölgelerden ülkemize herhangi bir tehdit gelmeyeceği güvencesi veren güçlerin sözlerini tutamadıkları anlaşılmıştır. İstanbul'daki eylemi timsah gözyaşları ile kınayanların gerçek yüzleri hemen arkasından başlattığımız operasyonlara verdiği tepkilerle ortaya çıkmıştır. Suriye sınırlarıyla ilgili ahitlerimize sadık kaldık. Karşımızdakiler anlaşmanın gereğini yerine getiremiyorsa başımızın çaresine bakma hakkımız doğmuştur. Son 7 yılda Hatay, Gaziantep, Mardin, Şanlıurfa'daki illerimize son yapılanlarla birlikte 764 havan, roket, füze saldırısı yapılmıştır. Bu saldırılarda 32 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir, 261 vatandaşımız yaralanmıştır. Bölücü terör örgütü ülke içinde eylem yapma kabiliyetini yitirdikçe sınır ötesinden saldırılara ağırlık vermekte. 20 yıl önce göreve geldiğimizde terör Türkiye'nin sorunlarının sıralamasında birinci sıradaydı şimdi artık gerilerde. 

''KARADAN TERÖRİSTLERİN TEPESİNE TEPESİNE BİNECEĞİZ''

Uçaklarla, toplarla, SİHA'larla yaptığımız operasyonlar sadece başlangıçtır. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, tehditleri sınırların ötesinde karşılayıp, yok etmek için gerekli faaliyetleri sürdürüyor. Hava operasyonlarını kesintisiz sürdürüyoruz. Bizim için uygun olan vakitte karadan da teröristlerin tepesine tepesine bineceğiz. Teröristlerin saklanıp kendilerini güvende hissettikleri beton tünellerin mezarları olmaları yakındır. Tel Rıfat, Minbiç ve Ayn El Arab'dan başlayıp temizleyeceğiz.

"SAKLANDIĞINIZ BETON TÜNELLER MEZARINIZ OLACAK"

Yılbaşından beri terör örgütü elebaşları yaptıkları açıklamalarla sivillere saldırı emrileriyle gerçek yüzlerini sergiliyorlar. Geçtiğimiz yılda ülkemiz sınırları içinde PKK ve bağlantılı örgütler tarafından 87 ayrı terör eyleminde 153 güvenlik görevlisi ile 173 vatandaşımız şehit olmuştur. Etkisiz hale getirelen terörist sayısı ise 13 bin 500'ü bulmaktadır. Çözüm sürecinden sonra taban desteğini kaybeden, Kuzey Irak'taki varlığı gerileyen örgüt tüm dikkatini Suriye üzerinde yoğunlaştırmıştır. Artık hiç kimsenin bu yalanla karşımıza gelmesine tahammülümüzün olmadığını ifade etmek isterim. Uçaklarla, SİHA'larla yaptığımız operasyonlar sadece başlangıçtır. Güney sınırlarımızın tamamını bir güvenlik şeridiyle kapatma kararlılığımız daha güçlüdür.

''TÜRKİYE'Yİ SİNSİ PLANLARLA DİZ ÇÖKTÜRMEYE ÇALIŞANLAR BAŞARAMAYACAKSINIZ''

Gerçekleştirdiğimiz sınırötesi harekatlarla bu şeridin bir kısmını oluşturduk. Tel Rifat, Münbiç, Ayn El Arab gibi çıban başı yerleri bir bir halledeceğiz. Hava harekatlarımızı kesintisiz sürdürürken, bizim için en uygun vakitte karadan da teröristlerin tepesine bineceğiz. O beton tünellerin mezarları haline geleceği gün yakındır. Herkes gibi bizim de kendimize göre bir oyun planımız var. Ülkemizin menfaatleri neyi gerektiriyorsa ona göre hareket ediyoruz. Türkiye'yi sinsi planlarla diz çöktürmeye çalışanlara mesajımız net: Başaramayacaksınız.

''GELİN CUMHUR İTTİFAKI OLARAK 2023 SEÇİMİNDEN BÜYÜK BİR ZAFERLE ÇIKALIM''

2022 yılı için konulan 250 milyar dolar ihracat hedefini aşıyoruz. Bekamıza yönelik mücadelemizi sürdürürken siyasi gelişmeleri takip ediyoruz. Cumhuriyetimizin yeni yüzyılına iyi bir başlangıç yapmak için 2023 seçimlerinden başarı ile çıkmamız gerekiyor. Gelin Cumhur İttifakı olarak 2023 seçiminden büyük bir zafer ile çıkalım. Daha önce parlamenter demokrasi ile yönetilen ülkemizde istikrar konusunda ciddi sıkıntılar yaşanmıştır. Daha önce parlamenter demokrasi ile yönetilen ülkemizde istikrar konusunda ciddi sıkıntılar yaşanmıştır. İstikrar için yönetim sistemini değiştirdik ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçerek bu sorunu çözdük.

KILIÇDAROĞLU'NA TEPKİ: HAYSİYET FUKARASI SEFİL SENDEN CUMHURBAŞKANI OLUR MU?

İstikrarın olması için yönetim sistemini milletimizin teveccühü ile değiştirdik. Koalisyon dönemlerinin ve onun parçası haline gelen darbeler zincirinin ülkemize ağır maliyetleri olmuştur. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçmek suretiyle bu sorunu çözdük. Hala bu gerçeklerin farkında olmayanların avrlığını üzüntüyle görüyoruz. Özellikle SGK Genel Müdürlüğü dönemi hariç herhangi bir bilgisi, kabiliyeti olmayan CHP Genel Başkanı'nın devleti yönetmek sorumluluğu nutukları atması ise ayrı bir komedi olarak karşımıza çıkıyor. Kağıthane'yi Kağıttepe diye söyleyen kişiden bu ülkeye Cumhurbaşkanı olur mu? Söyleyeceklerimin hepsi de muhatabının sonuna kadar hak ettiği tespitlerdir. Haysiyet fukarası sorumluluk lafını ağzına en son alacak kişidir. Kendi devletini borsasının yükselişi üzerinden hançerlemek isteyen bir sefil, sorunmluluk lafının yanına yaklaşamaz. Yurtdışına gittiğinde ne kadar terör örgütü destekçisi varsa onların ekmeğin yağ süren bir gafil sorumluluk lafı ile yanyana gelemez. Dünyada ülkesinde orman ve yeşil varlığını en çok artıran bir yönetime ağaç diyerek saldıranların hangi alçak hesapların peşinde olduğunu Gezi olaylarında görmüştük. CHP'nin başındaki zat da ağaç diye gevelemeye başladığına göre nöbet ona geçti. Bütün dünya Türkiye'nin Rusya-Ukrayna savaşından Türk Devletleri Teşkilatına kadar Türkiye'nin elde ettiği başarıları konuşurken, bu zatın dış politika diye eveleyip gevelediği lafı israf olarak görüyoruz.

"İLK KEZ BİR VİZYON AÇIKLAMAYA HAZIRLANMASINDAN MEMNUNİYET DUYDUK"

Kendisine Cumhurbaşkanlığı gibi bir alan açamayan bu zata harcadığımız nefesin boşa olduğunu biliyoruz. Haksız, hukuksuz, ahlaksız, pervasız bir şekilde itham ettiği öğretmeninden polisine, sağlıkçısından çiftçisine kadar tüm kamu görevlilerinin sahipsiz olmadığını göstermek için cevap veriyoruz. Hiçbirisi sahipsiz değildir, onların yanında ve arkasında biz varız. Dışarıdan bakıp da Türkiye'de her türlü yalan ve iftiranın dolaşıma sokulabileceği vehmine kapılanlar için ağır müdahale ediyoruz. Umudumuzu tümden kaybetmek istemiyoruz. Bu zatın ilk kez bir vizyon açıklamaya hazırladığını ilan etmesinden memnuniyet duyduk. Bizim asıl yarışmak istediğimiz, güreşmek istediğimiz alan bu.

ESAD'LA GÖRÜŞME OLACAK MI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Grup Toplantısı'nın ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Esad ile görüşme olacak mı sorusuna karşılık Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Eninde sonunda en uygun şartta adımlar atılır." şeklinde cevapladı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!