banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İsveç ve Finlandiya'ya son uyarı! 'Biz artık kuru laf istemiyoruz'

Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Liderler Zirvesi öncesi açıklamada bulundu. Zirvede İsveç ve Finlandiya tutumunu bir kez daha anlatacağını belirten Erdoğan, 'Finlandiya Cumhurbaşkanı, İsveç Başbakanı ile birlikte 4'lü görüşmeyi yapıp hangi noktaya geldiklerini göreceğiz. Biz kuru laf istemiyoruz, biz artık orta sahada top çevirmekten bıktık.' ifadelerine yer verdi.

Gündem 28.06.2022, 11:35 28.06.2022, 16:37
Abone ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Liderler Zirvesi öncesi açıklamada bulundu. Erdoğan açıklamasında İsveç ve Finlandiya'ya son kez uyarıda bulunurken, Yunanistan Başbakanı Miçotakis'e de tepki gösterdi. 

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar; 

Genel Sekreter’in de katılacağı bir dörtlü zirve gerçekleştireceğiz. NATO üyeliği çeşitli sorumlulukları da beraberinde getiriyor. İsveç ve Finlandiya NATO’ya üye olacaklarsa, ittifakın 70 yıllık mensubu Türkiye’nin güvenlik endişelerini dikkate almak zorundalar. Bunun aksi düşünülemez.

İKİ TARAFLA DA TEMAS HALİNDEYİZ

Ukrayna’daki savaşın bir an önce sona erdirilmesi için iki tarafla da temas halindeyiz. Hatırlanacağı üzere müzakerelerde yaşanan en önemli ilerleme mart ayında İstanbul’da düzenlediğimiz toplantı sayesinde olmuştur. Zirvede müttefiklerin Ukrayna’ya desteği sürerken, NATO’nun çözüm yolunda bir vizyon ortaya koyması gerektiğini de vurgulayacağım.

GÖÇ HAREKETLERİNİN ÖNLENMESİNDE KRİTİK ROLLER ÜSTLENDİK 

Karada, denizde ve havada en ileri teknolojilerden de yararlanarak ittifaka ciddi kuvvet ve yetenek sağlıyoruz. Aynı zamanda NATO’nun sınırları da olan güney hududumuzun ötesinde terörizmin ve Suriye başta olmak üzere göç hareketlerinin önlenmesinde kritik roller üstlenen bir ülkeyiz.

CÜNEYT ARKIN İÇİN BAŞ SAĞLIĞI DİLEĞİ 

Bu sabah beyaz perdemizin güçlü isimlerinden Cüneyt Arkın'ı kaybettik, ailesine ve yakınlarına şahsım, ailem ve milletim adına baş sağlığı diliyorum. 

'BİZ ARTIK KURU LAF İSTEMİYORUZ'

Beklemekten öte biz NATO'nun 70 yıllık üyesiyiz, Türkiye rastgele NATO'ya katılmış bir ülke değil. Dolayısıyla bu sabah Sayın Biden ile de görüştük, bir araya gelme arzusunu ifade etti biz de olabilir dedik. Finlandiya Cumhurbaşkanı, İsveç Başbakanı ile birlikte 4'lü görüşmeyi yapıp hangi noktaya geldiklerini göreceğiz. Biz kuru laf istemiyoruz, biz artık orta sahada top çevirmekten bıktık.  

Bu ara ABD ile en önemli görüşmemiz F-16 meselesi idi ve hala masada. Ortada yine bir oyalama taktiği sürüyor. 

'KENDİLERİNE ÇEKİ DÜZEN VERSİNLER, ONDAN SONRA BAKARIZ'

Yunanistan Başbakanı ile görüştüğümde dedik ki aramıza 3. kişileri sokmayalım ama ne oldu yine ABD parlamentosundaki konuşmasında neler dediğini gördük. Bize karşı 15 Temmuz darbe girişimi yapan FETÖ'nün en önemli sığınağı neresi oldu? Yunanistan oldu. İkili bir görüşmeyi benim Miçotakis ile yapmam mümkün değil. Bizim Yunanistan ile olması gereken ne vardı? Yüksek düzeyli stratejik toplantımız vardı ama ben kaldırdım, bitti o iş. Şimdi bunu bitiren lider kalkıp da orada Miçotakis'in görüşme talebine evet der mi? Bundan sonra kendilerine çeki düzen verecekler, ondan sonra bakarız. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN MADRİD'DE 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere İspanya'nın başkenti Madrid'de Madrid-Torrejon de Ardoz Askeri Havalimanı’na indi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!