Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İsveç ve Finlandiya'ya NATO resti

Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti Grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik başvurusu ile ilgili, ''Pazartesi günü Türkiye'ye geleceklermiş. Kusura bakmasınlar, yorulmasınlar. Türkiye'ye yaptırım uygulayanların NATO'ya girmesine 'Evet' demeyiz.'' dedi.

Gündem 18.05.2022, 13:29 18.05.2022, 13:29
Abone ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO'ya  üye olmak için başvuruda bulunan İsveç ve Finlandiya konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, terör örgütlerine destek veren iki ülkeye kapıları resmen kapattı.

Açıklamadan satır başları;

'GÜVENLİKTEN YOKSUN HALE GETİRMEYİ BİZ EVET DİYEMEYİZ'

''İsveç'ten 30 teröristi istedik, vermeyiz dediler. Siz teröristleri vermeyeceksiniz ama bizden kalkıp NATO'ya girmek isteyeceksiniz. NATO güvenlik teşkilatıdır. Güvenlikten yoksun hale getirmeyi biz evet diyemeyiz.

PKK ve DEAŞ'ın sınırlarımıza dayandığı dönemde ülkemizdeki hava savunma sistemlerinin sökülüp götürüldüğü günleri unutmadık.''

'NATO'YA RAĞMEN...'

NATO müttefiklerimizin bize karşı sergiledikleri tavırlara rağmen, biz sorumluluklarımızı yerine getirmeyi sürdürdük.

Kimsenin toprağında, egemenliğinde, canında gözümüz yok. Tek gayemiz, ülkemizi istikrarsız hale getirmeye, insanımızın güvenliğini tehlikeye atma girişimlerini kaynağında kurutmaktır. Bu gücü ve iradeyi ilgili muhataplarımız göstermiş olsaydı asla böyle bir şeye ihtiyaç duymayacak, böyle bir hareket tarzına girmeyecektik. Şartlar bizi buna mecbur bırakmıştır.

'KUSURA BAKMAYIN'

Defalarca oynanmış bu oyunları tekrar üzerimizde denemeye çalışanların uğraşları da beyhudedir. Şu anda bu ülkelere verilen paralar ortada. 10 milyonlarca avroyu bunlara veriyorlar, terör örgütü daha çok palazlansın diye. Binlerce TIR araç, gereç, mühimmat ve silah Türkiye'deki terör örgütlerine gönderilmedi mi? Bunlar bizim NATO'dan ortağımız değil miydi? Kusura bakmayın. Artık bu delikten bir daha sokulmayacağız.

'AYAĞIMIZA ÇELME TAKMAYA ÇALIŞMAYIN'

Sınırlarımız boyunca oluşturmaya çalıştığımız güvenli bölgelerin önemli kısmını tamamladık. Kalan kısımları da en kısa sürede hayata geçirmeye kararlıyız. Bölgedeki muhataplarımızla gereken mutabakatı tamamlayıp en kısa sürede arada kalan bölgeleri güvenli hale getirmeye çalışıyoruz. Buradan NATO'daki müttefiklerimize sesleniyorum: Gelin, Türkiye'nin bu meşru, haklı, insani harekatlarına destek verin, en azından ayağımıza çelme takmaya çalışmayın. Demokrasi, güvenlik, refah sizin olduğu kadar bizim milletimizin, bize sığınan mazlumların ve güvenli hale getirdiğimiz mağdurların da hakkıdır. Üstelik biz müttefiklerimizden farklı olarak demokrasi ve güvenlik operasyonlarımızı hiçbir masumun saçının teline zarar vermeden, hiçbir sivilin onuruna halel getirmeden yürütüyoruz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!