Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İsveç ve Finlandiya'ya NATO tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya ve İsveç'in NATO başvurusuna ilişkin, "NATO güvenlik teşkilatıdır, terör örgütlerini kabul edemeyiz. Bu ülkeler PKK/YPG'ye ev sahipliği yapıyor" dedi.

Gündem 19.05.2022, 12:11 19.05.2022, 15:40
Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesinde düzenlenen “Kütüphane Söyleşileri” programında, Türkiye’nin farklı illerinden gençlerle bir araya geldi.

Kütüphane Söyleşilerinde gençlerin sorularını yanıtlayan Erdoğan İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik başvurusuna yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Konuya ilişkin yaptığı açıklama şu şekilde:

'TERÖR ÖRGÜTLERİNİ KABUL EDEMEYİZ'

İsveç ve Finlandiya, bizdeki terör odaklarını kendi ülkelerinde barındırıyor. PKK'ya, YPG'ye ev sahipliği yapacaklar, paçavralarını her yere asacaklar... Bunlar ülkemdeki terör kaynaklarını teşvik edip, bunlara ciddi manada parasal destekler de verip silah desteği veren ülkelerin kendilerine de söyledik. NATO bir güvenlik teşkilatıdır. Böyle bir teşkilatın içinde terör örgütlerinin olmasını kabul edemeyiz. Geçmişte girenler girdi. Almanya'sı var, Yunanistan'ı var... Yunanistan ve Fransa zaten girip çıkmıştı. Maalesef o zamanki Türkiye yönetimi bunun önünü açtı, bu ülkeler tekrar NATO'ya döndüler. Geri döndüler de ne oldu? Amerika Dedeağaç'ta üs kurdu.

'KUSURA BAKMASINLAR'

Diyorlar ki talepleriniz nedir bilelim, ona göre İsveç'ten Finlandiya'dan bunları isteyelim. Biz bir kere sokulduğumuz delikten bir daha sokulmak istemiyoruz. Yunanistan'da bunu yaşadık. Biliyoruz ki İsveç de Finlandiya da bize aynı numarayı çekecekler. Niye böyle bir gaflete düşelim ki? Kusura bakmasınlar. 

'BİR ÜLKE HAYIR DİYORSA O ÜLKEYİ ALAMAZLAR

'NATO'da tam ittifak olması gerektiğini hatırlatan Erdoğan şunları söyledi:

''Bir ülke hayır derse o ülkeyi alamazlar. İsveç tam bir terör yuvasıdır. Bunlar bize silah noktasında yaptırım da uyguladılar.''

ERDOĞAN SON NOKTAYI KOYDU: HAYIR DİYECEĞİZ

Kararlı bir şekilde bu politikamızı sürdüreceğiz ve NATO'ya Finlandiya ve İsveç'in hayır diyeceğimizi ilgili arkadaşlarımıza söyledik ve yolumuza da bu şekilde devam edeceğiz. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!