banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İslam dünyasına çağrı: Artık bu zulme sessiz kalmayın

İstanbul'da İSEDAK toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Batı'ya sert tepki gösterip İslam dünyasına çağrı yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Lafa gelince mangalda kül bırakmayanlar mesele Müslüman kadınlar olunca en faşist uygulamaları devreye almaktan çekinmiyor. Dünyanın neresinde bir zulüm varsa çatışma varsa açlıktan ve susuzluktan ölen masum varsa vebali hepimizin üzerinedir. Artık buna sessiz kalamayız.'' dedi.

Gündem 28.11.2022, 11:15 28.11.2022, 12:40
Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi'nde İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) 38. Toplantısı Açılış Programı'na katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın burada yaptığı konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde; 

Toplantımızın İslam alemi ve tüm insanlık için rabbimden hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye Cumhurbaşkanı ve ISEDAK Başkanı olarak, gösterdiğiniz samimi çabalalar için teşekkür ediyorum. Paylaşmanın berketine inanan bir medeniyetin mensuplarıyız. Dillerimiz, kültürlerimiz yaşadığımız topraklar farklı olsa da aynı ailenin insanlarız. Dünyanın neresinde bir zulüm varsa çatışma varsa açlıktan ve susuzluktan ölen masum varsa vebali hepimizin üzerinedir. İslam ümmeti olarak bizim kardeşliğimiz, her türlü anlaşmazlığın, her türlü fikir ayrılığının üstesinden gelecek güce ve dirayete sahiptir. 

''160 ÜLKEYE TIBBİ YARDIM MALZEMESİ GÖNDERDİK''

Zorlu salgın döneminde sosyal yardımlaşmanın hayatımızda ne kadar kritik rolü olduğunu tecrübe ettik. Aşı ve ilaç şirketleri doğrudan insanlığın geleceğini ilgilendiren saldın döneminde bile yüksek kazanç elde etmekten vazgeçmedi. Bizden talepte bulunan 160 ülkeye tıbbi yardım malzemesi gönderdik. Türkiye, insani değerlerin sınandığı bu zor günlerde elindeki tüm imkanları ihtiyaç sahipleriyle paylaşmıştır. Türkiye insani değerlerin sınandığı zor günlerde elindeki imkanları tüm ihtiyaç sahipleri ile paylaşmıştır. TURKOVAC'ı tüm insanlığın hizmetine sunduk.

''AFRİKA KITASI ÖNCELİKLİ OLACAK''

Rusya-Ukrayna savaşının sonlandırılması için ilk günden itibaren yoğun çalışma yürüttük. Karadeniz üzerinden tahjıl koridoru ve esir takasını hayata geçirerek diplomatik çözümün mümkün olduğunu gösterdik. 11 milyon toınu aşkın tahılın Karadeniz üzerinden sevkini mümkünleştiridik. 19 Kasım'dan itibaren 120 gün uzatılmasını Afrikalı kardeşlerimizin sıkıntısını bir nebze olsun azaltacağına inanıyoruz. Kalkınma ve refah mücadelelerinde Afrika halklarının yanında yer aldık. Tahıl sevkiyatını Afrika kıtası önceliklikli yüreterek sürece destek olacağız.

''KÜRESEL KRİZ YENİ BOYUTLAR KAZANARAK DEVAM EDİYOR''

Küresel kriz yeni boyutlar kazanarak devam ediyor. Enflasyon ve işsizlik rakamları son 50-60 yılın zirvesine ulaşmış durumda. Faizleri yükselterek enflasyonu kontrol altına alma çabaları şimdiye kadar beklenileni veremedi. Enerji kesintileri AB'de ciddi sorun haline geldi. Hayat pahalılığın sebep olduğu ekonomik zorluklardan az ya da çok etkileniyoruz. Bu süreci başarıyla yönetsek de kimi olumsuzlukları biz de hissediyoruz. Tüm dünyada resesyon beklentilerinin artması tünelin sonundaki ışığın henüz görülmediğine işaret etmektedir. 

''EN FAŞİST UYGULAMALARI DEVREYE ALIYORLAR''

Batılı siyasetçilerin oy devşirmek, başarısızlıklarını örtmek için sıkça İslam karşıtlığına başvuruyor. Lafa gelince mangalda kül bırakmayanlar mesele Müslüman kadınlar olunca en faşist uygulamaları devreye almaktan çekinmiyor. Dünyanın neresinde bir zulüm varsa çatışma varsa açlıktan ve susuzluktan ölen masum varsa vebali hepimizin üzerinedir.

''ARTIK BUNA SESSİZ KALAMAYIZ''

Yunanistan'da Türk azınlığına yönelik haksız ve hukuksuz artarak devam ediyor. Yunanistan'daki kardeşlerimizin vakıfları ve malları gasp ediliyor. Ana dillerini öğrenmelerine izin verilmiyor. Artık buna sessiz kalamayız. İslam ülkeler, Batı Trakya'daki Türklere kayıtsız kalmamalı. Terör saldırıları en fazla İslam'a ve Müslümanlar'a verdi. Sadece biz PKK terör örgütünün saldırılarında 40 bine yakın vatandaşımızı kaybettik. Suriye'nin çatışma, insani kriz, terör sarmalından kurtulması için İslam ülkeleri daha güçlü irade koymalı siyasi çözüm çabalarına etkin destek vermelidir.

''TÜRKİYE OLARAK 3,5 MİLYONU AŞKIN SURİYELİ SIĞINMACIYA EV SAHİPLİĞİ YAPIYORUZ''

İslam dünyasını 10 yılı aşkın süredir meşgul eden konulardan biri de Suriye'deki ihtilaftır. Türkiye olarak 3,5 milyonu aşkın Suriyeli sığınmacıya topraklarımızda ev sahipliği yaparak milyonlarcasını da Suriye sınırları içinde destekleyerek kardeşlik vazifemizi layıkıyla yerine getiriyoruz. İslam ülkeleri daha güçlü irade ortaya koymalı, siyasi çözüm çabalarına destek vermelidir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!