Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Finlandiya açıklaması! 'Olumlu bir düşünce içerisinde değiliz, İskandinav ülkeleri terör misafirhanesi'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da Hz. Ali Camii’nde cuma namazının ardından açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan Finlandiya'nın NATO hamlesi ile ilgili, 'Olumlu bir  düşünce içerisinde değiliz. İskandinav ülkeleri terör örgütü misafirhanesi gibi.' ifadelerine yer verdi.

Gündem 13.05.2022, 14:05 13.05.2022, 14:58
Abone ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul'da cuma namazının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

'NATO BAŞVURULARI İÇİN OLUMLU BİR DÜŞÜNCE İÇİNDE DEĞİLİZ'

NATO için başvuruya hazırlanan İsveç ve Finlandiya ile ilgili değerlendirmede bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz şu anda İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu bir düşünce içerisinde değiliz. Çünkü daha önce Yunanistan ile ilgili NATO konusunda bir yanlış yaptılar bizden önceki yönetimler ve Yunanistan'ın Türkiye'ye karşı NATO'yu da arkasına alarak takındığı tavrı biliyorsunuz. Bu konuda ikinci bir yanlışı Türkiye olarak işlemek istemiyoruz. Kaldı ki İskandinav ülkeleri ne yazık ki terör örgütlerinin adeta misafirhanesi gibi. PKK'sı, DHKPC'si İsveç'te, Hollanda'da yuvalanmış durumdalar. Ve oraların hatta daha da ileri gidiyorum parlamentolarında da yer alıyorlar. Bu noktada bizim olumlu bakmamız mümkün değil." sözlerine yer verdi.

BAE'YE TAZİYE'YE GİDECEK 

Diğer yandan 73 yaşında hayatını kaybeden BAE Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid el-Nahyan'a Allah'tan rahmet dileyen Erdoğan, "Bugün de rahmetirahman'a kavuştu. Allah rahmet etsin. Rabb'im taksiratını hasenata tebdil etsin. Cennetiyle cemaliyle müşerref etsin. Taziye için inşallah bir ziyarete gideceğim. diye konuştu.

'IRAK'TA NE YAPTIYSAK SURİYE'DE DE ÖYLE YAPARIZ'

ABD'nin YPG'yi yaptırım listesinden muaf tutmasına tepki gösteren Erdoğan, "YPG bir terör örgütüdür. PKK neyse YPG de odur. Dolayısıyla Amerika'nın bu yanlışını kabullenmemiz mümkün değil. Irak'ın kuzeyinde ne yaptıysak Suriye'nin kuzeyinde de aynısını yaparız." diye konuştu.

PENÇE-KİLİT'TE ÖLDÜRÜLEN TERÖRİST SAYISI 

Pençe Kilit Operasyonu'na değinen Erdoğan, "İşte burada bakın, şu anda Pençe Kilit'te dün itibarıyla 82 tane terörist etkisiz hale getirilmiştir. Ve bu tabii havaların olumlu seyri halinde bu rakam çok daha ilerilere inşallah devam edecektir. Çünkü bizim bu teröristlere göz açtırma lüksümüz yok. Ve bunu bütün bize dost görünen ülkelere de söylüyoruz. Yanlış yapıyorsunuz, adımlarınızı doğru atın." ifadelerini kullandı.

'PUTİN'E DE ZELENSKİ'YE DE SAVAŞI DURDURUN DEDİM'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya-Ukrayna savaşında 2,5 ayın geride kaldığının hatırlatılması üzerine, "Bunu tasvip etmek mümkün değil. Gerek Sayın Putin'le gerek Zelenski ile yaptığım görüşmelerin hepsinde de kendilerine bu işi bir an önce durdurma noktasında telkinlerimiz olmuştur. Bundan sonra da aynı telkinlerimiz devam edecektir. Yani savaşların bir defa tasvibi söz konusu değildir. Savaşın iyisi olmaz ve burada bunca insan ölüyor. İşin maddi manevi her yönüyle zararları ortada. Dolayısıyla da bundan sonra yapacağımız görüşmelerimizde de bunları kendilerine telkin edeceğiz." diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!