banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Deyrizor yorumu: Aşiretler oranın gerçek sahipleridir!

Rusya ziyareti sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Deyrizor kentinde süren çatışmalar hakkında "Arap aşiretler oraların gerçek sahipleridir. Terör örgütünün bölge halkı için ne kadar büyük bir tehlike olduğu bir kez daha görülmüştür. Petrolün kontrolü için bu terör örgütünün yapmayacağı katliam yoktur" dedi.

Gündem 05.09.2023, 15:46 05.09.2023, 17:10
Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Deyrizor yorumu: Aşiretler oranın gerçek sahipleridir!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, günübirlik çalışma ziyareti kapsamında gittiği Rusya'dan dönüşünde değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

"ARAP AŞİRETLERİNİN GÜÇLENDİĞİNİ GÖRÜYORUZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'nin Deyrizor kentinde Arap aşiretlerle PKK'lı YPG'li teröristler arasındaki çatışmalara ilişkin soruya, "Doğrusu konuyu Putin açmadı. Ben şöyle kısa bir özet açtım ve Suriye’deki bu gelişmelerde PKK'ya YPG'ye karşı artık Arap aşiretlerin bir bütün haline geldiğini, hatta şu anda katılımın artmasıyla Arap aşiretlerin güçlendiğini görüyoruz. Putin de bölgenin sahipleri olarak Arap aşiretlerinin bir araya gelerek, terör örgütüne karşı mücadele vermesinin önemli olduğunu söyledi." ifadelerini kullandı. 

"AŞİRETLER ORANIN GERÇEK SAHİPLERİ"

Sözlerine devam eden Erdoğan, "Şu anda yaşanan, Arap aşiretlerinin birlik, beraberlik içerisinde kendi topraklarına sahip çıkma hamlesidir, adımıdır. Bu bakımdan yaşananları önemli buluyorum. Arap aşiretler oraların gerçek sahipleridir. Oraların gerçek sahipleri bu terör örgütleri değildir. Ne PKK ne YPG buraların sahibi değil, bunlar sadece terörist." dedi.

"HEM MİLLİDİR HEM YERLİDİR"

"Aşiretlerin bir araya gelmek suretiyle PKK’ya, YPG’ye karşı koydukları tavır, haysiyetli bir onur mücadelesidir." diyen Erdoğan, "Hem millidir hem yerlidir. Terör örgütünün bölge halkı için ne kadar büyük bir tehlike olduğu bir kez daha görülmüştür. Bir terör örgütünü başka bir terör örgütüyle yok etmenin de mümkün olmadı umarım görülmüştür. Terör örgütü PKK/YPG’nin, terör faaliyetleriyle bölge halklarına yaşam hakkı tanımadığını, bu örgütlere destek veren ülkelerin görmesi gerekir. ABD ve Rusya’ya PKK/YPG’nin terör faaliyetleri ve ülkemizi tehdit eden faaliyetlerine yönelik bilgilendirmeleri sürekli yapıyoruz." şeklinde konuştu.

"ABD HUZURA HİZMET ETMİYOR"

Erdoğan, "Deyrizor’daki petrolün kontrolü için bu terör örgütünün yapmayacağı katliam, terörist faaliyet yoktur. Bu konuda muhatap ülkelere gerekli uyarılarımızı yaptık, yapıyoruz. ABD’nin bu terör örgütüne yaptığı mühimmat ve silah yardımının bölgenin huzuruna hizmet etmediği görüldü. Terör örgütüne verilen her silah, bölgede akan kanın sürmesine, Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün bozulmasına hizmet etmektedir." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!