banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BM'den dünyaya önemli çağrı: KKTC'nin bağımsızlığını tanımaya davet ediyorum

Birleşmiş Milletler 78'inci Genel Kurulu'nda önemli açıklamalar gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tüm dünyaya 'KKTC'yi tanıma' çağrısı yaptı.

Gündem 19.09.2023, 20:05 19.09.2023, 21:26
Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BM'den dünyaya önemli çağrı: KKTC'nin bağımsızlığını tanımaya davet ediyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin New York kentinde Birleşmiş Milletler 78'inci Genel Kurulu'nda yaptığı açıklamada dünyayı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını tanımaya çağırdı. 

BM Genel Kurulu'nda yaptığı açıklamada küresel sorunlara değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kıbrıs sorunu için tüm ülkelere çağrı yaptı. 

Doğu Akdeniz'de barışın, refahın ve istikrarın egemen olduğu bir coğrafyaya dönüşebilmesi ancak tüm tarafların hak ve hukukuna saygı gösterilmesiyle mümkün olduğunu vurgulayan Erdoğan, uluslararası topluma Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni tanıma çağrısında da bulundu.

"KKTC'NİN BAĞIMSIZLIĞINI TANIYIN"

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

"Doğu Akdeniz'in barış, refah ve istikrarın egemen olduğu bir coğrafyaya dönüşebilmesi ancak tüm tarafların hak ve hukukuna saygı gösterilmesiyle mümkündür. Bizim kimsenin hakkında gözümüz yoktur. Kimsenin de haklarımızı yok saymasına müsaade etmiyoruz, etmeyeceğiz. Kıbrıs meselesinin ortaya çıkmasının 60'ıncı yıl dönümündeyiz. Kıbrıs Türk tarafı Kıbrıs meselesinde adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması için daima samimi gayret göstermiştir. Bu çözümün artık federasyon modeli temelinde gerçekleşemeyeceği herkesin kabul ettiği bir gerçektir. Uluslararası toplumun bunu kabullenerek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını tanımaya, bu ülkeyle diplomatik, siyasi ve ekonomik bağlar kurmaya davet ediyoruz. Adadaki Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nden de sergilemekle mükellef olduğu tarafsızlığa da titizlikle riayet etmesini bekliyoruz. Zaten itibarı zedelenen bu gücün Kıbrıs'ta yeni bir itibar kaybıyla karşı karşıya kalmasını istemeyiz."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!