banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan AB'ye son çağrı: Kopenhag Kriterleri’ni gerekirse Ankara kriterleri yaparız

TBMM 28. Dönem 2. Yasama Yılı Açılış toplantısında Avrupa Birliği ile ilgili önemli mesajlar veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Biz AB’ye verdiğimiz sözleri tuttuk. Ama onlar hiçbirini yerine getirmediler. Kopenhag Kriterleri’ni gerekirse Ankara kriterleri yapar yine yolumuza devam ederiz." dedi.

Gündem 01.10.2023, 17:41 01.10.2023, 18:09
Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan AB'ye son çağrı: Kopenhag Kriterleri’ni gerekirse Ankara kriterleri yaparız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM 28. Dönem 2. Yasama Yılı Açılış Toplantısı'nda konuştu. Söz konusu konuşmada Avrupa Birliği hakkında önemli mesajlar veren Erdoğan, AB'yi son kez uyardı.

"AB SÖZLERİNİ YERİNE GETİRMEDİ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dış politikaya daima çok önem verdik. Kimi zaman yaptığımız fedakarlıkların karşılığını alamadığımız durumlar elbette oldu. Mesela Avrupa Birliği ile ilişkilerimiz bunlardan biridir. Biz AB’ye verdiğimiz sözleri tuttuk. Ama onlar hiçbirini yerine getirmediler. Avrupa Birliği’nin ülkemize yönelik adaletsiz tarafgir tutumunda bir değişiklik olmadı." ifadelerini kullandı.

"AB'DEN BİR BEKLENTİMİZ YOK"

Sözlerine devam eden Erdoğan, "Kağıt üzerinde ortaya koydukları kuralları, süreçleri hiçe sayan bir yaklaşımla ülkemize haksızlık üzerine haksızlık yapıyorlar. Türkiye olarak 60 yıldır kapısında bekleyen AB’den herhangi bir beklentimiz yok." şeklinde konuştu.

VİZE DAYATMASI

Erdoğan, "Şayet, bize karşı örtülü bir yaptırım gibi kullandıkları vize dayatması başta olmak üzere haksızlıklarından geri dönerlerse kendi yanlışlarını düzeltmiş olurlar. Yapmazlarsa, siyasi, sosyal, ekonomik ve askeri olarak bizden herhangi bir beklentiye girme hakkını tümüyle kaybederler." ifadelerini kullandı.

"KOPENHAG KRİTERLERİ'Nİ GEREKİRSE ANKARA KRİTERİ YAPARIZ"

"Artık iyice lafta kalan tam üyelik sürecini sonlandırmak gibi bir niyetleri varsa işin o tarafı da kendi bilecekleri bir iştir." diyen Erdoğan, "Biz demokrasi, adalet ve özgürlükler noktasında Kophengah Kriterleri’ni gerekirse Ankara kriterleri yapar yine yolumuza devam ederiz." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!