Yandex Metrica

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ciğerimizi yakanın ciğerini sökmek boynumuzun borcudur!

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ciğerimizi yakanın ciğerini sökmek boynumuzun borcudur!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Muğla'nın Marmaris ilçesinde meydana gelen orman yangınlarından etkilenen bölgelerde incelemelerde bulundu. İncelemelerin ardından gazetecilere açıklama yapan Erdoğan, "Ciğerimizi yakanın ciğerini sökmek boynumuzun borcudur." dedi

Gündem

23.01.2024, 17:44

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Muğla'nın Marmaris ilçesindeki orman yangınlarından etkilenen bölgelerde incelemeler yaptı.

Erdoğan, Marmaris Öğretmen Evi'nde orman yangınları hakkında yaptığı açıklamasına, "geçmiş olsun" dileğinde bulunarak başladı.

Marmaris'ten önce Antalya'nın Manavgat ilçesine gittiğini ve yapılan çalışmaları yerinde incelediğinden bahseden Erdoğan, Manavgat'tan Alanya'ya kadar olan alanı helikopterden inceleme imkanı bulduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1400 personelin görev yaptığını belirterek şöyle konuştu:

“Muğla'dan, diğer illerimizden ve Azerbaycan'dan gelen ekipler, her yangın sahasında çalışmalarını sürdürmektedir. Yangınlara müdahale için hava araçları yanında 80 arazöz, 35 tanker, 31 iş makinesi, 176 hizmet aracı, 1400 personel görev yapmaktadır. Sağlık Bakanlığımız da 38 ambulans ve 175 personelle vatandaşlarımıza yardımcı olmaktadır. Yangından etkilenen vatandaşlarımızın 2'si dışında hepsi hastanelerden taburcu edilmiştir.

Son dakika... Kamuda tasarruf tedbirleri TBMM'de kabul edildi! O tarihte yürürlüğe girecek Son dakika... Kamuda tasarruf tedbirleri TBMM'de kabul edildi! O tarihte... Haberi Görüntüle

“TEHLİKE ALTINDA OLAN MAHALLELER BOŞALTILDI”

Tehlike altında olan mahalleler boşaltıldı. Vatandaşlarımız güvenli yerleşim yerlerine aktarılmıştır. Barınma, gıda, temizlik malzemesi ve benzeri ihtiyaçlar için gereken her türlü tedbirin alındı ve her türlü ikmal mekanizması oluşturuldu.

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD dönüşü önemli açıklamalar! 3. Dünya Savaşı riski uyarısı Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD dönüşü önemli açıklamalar! 3. Dünya... Haberi Görüntüle

“TÜRKİYE ŞAHİN’İ ASLA UNUTMAYACAK”

Yangında Şahin Akdemir kardeşimizi kaybetmiş olmamız en büyük üzüntümüzdür. Türkiye, Şahin’i ve onun gibi canı pahasına ülkesini korumanın mücadelesini verenleri asla unutmamıştır, unutmayacaktır.

 “MİLAS'TAKİ YANGINLA İLGİLİ 1 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI”

Milas'taki yangınla ilgili 1 kişi gözaltına alındı. Geçen yıl terör örgütü elebaşlarının ormanları yakma talimatı vermesinin ardından ülkedeki orman yangını alanı iki katına çıktı. Bu yangınların bir kısmının da benzer bir talimatla başlatılmış olma ihtimalini gözardı etmiyoruz.

Bakan Yerlikaya'dan terörle mücadele açıklaması: 'PKK bitme noktasına geldi' Bakan Yerlikaya'dan terörle mücadele açıklaması: 'PKK bitme noktasına geldi' Haberi Görüntüle

“ORMANLARIMIZI YAKANLARI BULUP CİĞERLERİNİ YAKMAK BOYNUMUZUN BORCU”

Ormanlarımızı yakanları bulup ciğerlerini yakmak boynumuzun borcudur. İlgili birimlerimiz gereken çalışmaları hassasiyetle yürütmektedir. Tabi ülkemizin karşılaştığı her krizde, her hadisede, her sıkıntıda olduğu gibi orman yangınları konusunda da istismarcı bir kesim hemen harekete geçmiştir. Sosyal medya ve çeşitli dedikodu mecraları aracılığıyla akıl almaz yalanlar, iftiralar, çarpıtmalar hemen ortalığa saçılmıştır. Halbuki bu siyaset konusu yapılabilecek bir mesele kesinlikle değildir.

3 milyon şehit! Tarihin kanlı sayfaları tekrar aralandı! İşte 1. Dünya Savaşı'nın ağır kayıpları 3 milyon şehit! Tarihin kanlı sayfaları tekrar aralandı! İşte 1.... Haberi Görüntüle

“TÜRKİYE, EN GÜÇLÜ ORMAN YANGINLARIYLA MÜCADELE ALTYAPISINA SAHİP”

Türkiye, bölgesinin en güçlü orman yangınlarıyla mücadele altyapısına sahip bir ülkedir. Uçaklar meselesinde devletin resmi bilgilerine kulak vermektense yıllarca bu ülkenin vaktini ve kaynaklarını israf etmiş olanların yalanlarına inanmayı tercih edenleri üzüntüyle takip ediyoruz. Canlarını tehlikeye atarak, yangınlarla mücadele eden ormancılarımıza, itfaiyecilerimize, güvenlik ve sağlık personelimize, resmi ve sivil görevlilerimize zerre kadar saygısı olmayan bu kirli zihniyeti yok farz ediyoruz, ademe mahkum ediyoruz.

“HİÇBİR VATANDAŞIMIZIN MAĞDUR OLMASINA MÜSAADE EDEMEYİZ”

Türkiye bu yangınların izlerini kısa sürede silecektir. Her türlü kaybı telafi edebilecek güce ve imkana sahibiz. Bu, siyaset konusu yapılacak bir mesele değil. Hiçbir vatandaşımızın mağdur olmasına müsaade edemeyiz. Can kaybı dışındaki her kaybı telafi edecek güce sahibiz. Yanan alanlarda fidan dikimine ilk yağmurla başlayacağız.

Direksiyon sınav süresi uzadı mı? Direksiyon sınavında park için kaç hak var? Direksiyon sınav süresi uzadı mı? Direksiyon sınavında park için kaç... Haberi Görüntüle

“ŞU AN İTİBARIYLA 50 MİLYON LİRA ÖDENEK GÖNDERİLMİŞTİR”

Zarar tespitleri yapıldı, gereken yapılacak. Yangından etkilenen bölgelerde ortaya çıkan acil ihtiyaçları karşılamak için şu an itibarıyla 50 milyon TL ödenek gönderilmiştir.

Yanan ve hasar gören evlere öncelikle 50 bin liraya kadar eşya yardımı yapılacak, ev kiralayanlara kira yardımı yapılacak. Vergiler ertelenecek, SGK primleri ertelenecek, esnaf kredileri ödemeleri, tarım kredi ziraat borçları ertelenecek. Faizsiz esnaf kredisi ve KOSGEB acil desteği verilecek. Bir ay içinde evlerin yapımına başlayacağız.

Yoğun dalga ve rip akıntısı! O şehirde denize girişler yasaklandı Yoğun dalga ve rip akıntısı! O şehirde denize girişler yasaklandı Haberi Görüntüle

 “TÜRKİYE DÜNYADA ORMAN VARLIĞINI ARTIRAN NADİR ÜLKELERDEN BİRİ”

Türkiye dünyada orman varlığını artıran nadir ülkelerden biri. Biz iktidar olduğumuz süre içerisinde yaklaşık 5 milyon ağaç dikmiş bir iktidarız. Sadece bu 19 yıllık sürede diktiğimiz bu ağaçlar ile şu anda başımıza gelen bu sıkıntıları inşallah yine en kısa zamanda telafi edecek güce sahibiz. Orman alanımızı bu süre içerisinde 23 milyon hektara çıkarmıştık. İnşallah hem yanan yerlerin yenilenmesi hem diğer kampanyalarımızla bu alanı daha da artıracağız.”

Mama lobisine isyan! Acılı baba CHP vekile tepki gösterdi: Benim çocuğum diri diri yendi Mama lobisine isyan! Acılı baba CHP vekile tepki gösterdi: Benim... Haberi Görüntüle

“YANGINLARIN SEBEPLERİ TÜM BOYUTLARIYLA ARAŞTIRILIYOR”

Erdoğan basın açıklamasından sonra otobüsten vatandaşlara hitap etti.

"Yangından etkilenen yerleri afet bölgesi ilan ettik. Yeniden inşa edilecek evlerin yapımına 1 ay içinde başlıyoruz. Yangın bölgelerine 50 milyon lira ödenek gönderildi. Uçak sayımızı çeşitli ülkelerden desteklerle artırdık. Başta Rusya olmak üzere İran ve Ukrayna'dan gelenlerle yangın söndürme uçaklarımızın sayısı 16'yı buldu. 45 helikopterimiz noktasal söndürmeyi gerçekleştiriyor. 9 insansız hava aracımızla etkin bir şekilde sahadayız. Bizi en çok can kayıpları üzüyor. Yanan her karış orman toprağını çok daha fazlasıyla yeniden fidanlarla buluşturacak, orman varlığımıza tekrar kazandıracağız. Bu ülke, bu millet bu zararların altından kalkar. Yangın üzerinden kirli siyaset yapmak isteyenlere lütfen itibar etmeyiniz. Yangınların sebepleri ekiplerimiz tarafından tüm boyutlarıyla araştırılıyor. Ciğerimizi yakanın ciğerini sökmek boynumuzun borcu. Bu yangınların izlerini kısa sürede sileceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.”

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading