banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Bu milleti bir avuç azınlığın malı sananların devri kapanmıştır'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sona erdi. Erdoğan, toplantı sonrası yaptığı açıklamalarda "Kültür sanat gibi spor gibi hepimizi birleştirmesi gereken alanları, bozgunculuk aracı haline getirmeye çalışanlar olduğunu görüyoruz. Bu milleti bir avuç azınlığın malı sananların devri kapanmıştır. Kibir kuleleri beyhude bir uğrağ içindedir." ifadelerini kullandı.

Gündem 05.09.2023, 19:29 05.09.2023, 20:26
Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Bu milleti bir avuç azınlığın malı sananların devri kapanmıştır'

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplanan kabine toplantısı yaklaşık 4 saat sürdü.

Toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Erdoğan'ın açıklamaları özetle şöyle: Jandarma ve sahil güvenlik akademimizden mezun olan subaylarımızın diplomalarını verdik. Deprem bölgesi 6 Şubat'tan beri her gün olduğu gibi geçtiğimiz haftada gündemimizin en başındaydı. Yaraları sarmayı sürdürüyoruz. Yardımları sistemli bir şekilde ulaştırıyoruz. Şehirlerimizi hızla yeniden ayağa kaldırmak için bölgede temel atma törenleri gerçekleştiriyoruz. Adıyaman'dan söz verdiğimiz gibi 65 bine yakın konut ve köy evinin yarısından fazlasının temelini atmış olduk. Yakında temel atmadan da öte konutların teslimini yapmanın da sevincini paylaşacağız. 

Bitlis'teki toplu açılış töreni ile artık geleneksel hale gelen Ahlat programımızı gerçekleştirdik. Zaferler ayı olan Ağustos'un son durağını 30 Ağustos'ta külliyemizde yapılan görkemli töreni birlikte yaşadık. Beğeni ile karşılanan 100. yıl marşımızın hayırlı olmasını diliyorum.

SOÇİ'DE PUTİN'LE GÖRÜŞME

Eylülün ilk günü yapılan adli gün açılış töreninde yeni anayasa çağrımızı tekrarladık. Yeni adli yılda adalete erişimi kolaylaştırmaya devam edeceğiz. 1000 hakim ve savcı yardımcısı alarak kapasitemizi güçlendireceğiz. 9 ilim ve ilçelerimizde yeni adliye binaların yapımı için ihaleye çıkıyoruz. Ülkemizi sivil bir Anayasa'ya kavuşturma çabalarımızı Meclis'in açılması ile yeniden başlatacağız.

Dün Soçi'de oldukça kapsamlı ve verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Tahıl koridoru başta olmak üzere bu görüşmenin kıymetinin tüm dünyada takdir edildiğini görüyoruz.

"ENFLASYONU DÜŞÜRECEK PROGRAMLARI KARARLILIKLA YÜRÜTÜYORUZ"

Ekonomide yeni dönemin yol haritasını teşkil eden orta vadeli programın tanıtımını yarın yapacağız.

Yılın ilk çeyreğinde düzeltilmiş rakamıyla %3,9 büyüyen Türkiye ekonomisi, ikinci çeyreği de %3,8'le tamamladı. Türkiye, 2023 yılı ikinci çeyreğinde OECD ülkeleri arasında Kosta Rika'nın ardından en yüksek oranda büyüyen ikinci, G20 ülkeleri arasında ise Çin ve Endonezya'yı takiben üçüncü devlet olmayı başardı. Cari fazla konusunda henüz arzu ettiğimiz seviyede değiliz. O günleri de yakında göreceğiz. Elde ettiğimiz büyüme başarısı istihdam ve büyümenin korunmasını sağlamıştır.

Biz kimsenin ne dediğine bakmadan ülkemizi büyütme hedefimize doğru kararlılıkla yürüyoruz. Elbette bu meşaketli durumlarda beklenmedik durumlarla karşılaştığımız oluyor. Ancak her defasında hızla toparlanıp eskisinden daha iyi bir durumda yola devam ediyoruz. Niyetler ve yaklaşımlar farklı olduğu için ekonomiden diplomasiye ülkenin hayrına teklifler suran az sayıda aydınlar görüyoruz. Evine arabasına fahiş fiyatlar isteyerek enflasyonla mücadelemize zarar verenleri zehirli iklim etkilemektedir. Ağustos ayı verileriyle birlikte yıllık enflasyonun %56'ya yükselmesi, hayat pahalılığıyla mücadelemizi daha sıkı yürütmemiz gerektiğine işaret ediyor. Hiç şüphesiz bu uzun, zorlu ve sabır isteyen bir süreçtir. Nice badirelerin üstesinden gelen bir yönetim olarak Allah'ın izniyle enflasyonu da dize getireceğimize tüm kalbimizle inanıyoruz.  Enflasyonu düşürecek programları kararlılıkla yürütüyoruz. 

"KİBİR KULELERİ BEYHUDE BİR UĞRAŞ İÇİNDE"

Taşınmaz malların ve ikinci el araçların ticareti ile ilgili bir düzenleme yaptık. İlan sitelerindeki kimlik doğrulama ve para cezası uygulamalalarını devreye soktuk. İdari para cezaları, kapatma ve men gibi cezaların daha caydırıcı hale gelmesi gerektiği açıktır. Bu doğrultuda gerekli adımları atacağız. Yılbaşında, tüketicilerin şikâyetleri doğrultusunda hazırladığımız yeni düzenlemeler yürürlüğe girecek.

Kültür sanat gibi spor gibi hepimizi birleştirmesi gereken alanları, bozgunculuk aracı haline getirmeye çalışanlar olduğunu görüyoruz. Bu milleti bir avuç azınlığın malı sananların devri kapanmıştır. Kibir kuleleri beyhude bir uğraş içindedir. Tüm bireylerin var olma hakkına saygı göstermek zorundayız. Sırf yabancı diye, takkeli diye, başı kapalı diye insanlara laf atmak doğru değildir. Kim olduğunuzu biliyoruz, niçin böyle yaptığınızı da biliyoruz. Biz hala aynı şeyi söylüyoruz. Başaramayacaksınız. Bu millet sizin mandacı zihniyetinize eyvallah etmedi, etmeyecek. İşte bunu 14 Mayıs'ta gördük, 28 Mayıs'ta gördük. Milletin size attığı bu şamardan ders almadınız, akıllanmadınız.

Aziz milletim Irak ve Suriye'deki gelişmelerle ilgili sözlerimi tamamlamak istiyorum. Irak ve Suriye'yi de içine alan coğrafyanın bin yıllık gerçekliğini dikkate almayan hiçbir şeyin başarılı olma şansı yoktur. Sınırlarımızın güvenliğini sağlarken aynı zamanda bölgenin dengelerini gözeten bir anlayış izliyoruz. En doğru ve sağlıklı çözüm Kerkük başta olmak üzere bölgenin demografik gerçekliğini gözeten bir idari yönetim ile olacağını düşünüyoruz. Son günlerde yaşanan gelişmeler endişelerimizin haklılığına açıkça gösteriyor. Rejimin çözümün değil sorunun bir parçası olma inadı sorunlarını derinleştiriyor. 

Rusya Ukrayna savaşının sürdüğü dengelerin hassasiyetini koruduğu, Balkanların yeniden çatışmaya sürüklenmek istendiği bir dönemde güney bölgemizin istikrar ve güvenliği ülkemizin öncelikleri arasında en üst sıralarda olmaya devam edecektir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!