banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan 'bitti' demişti! Kobani için iki farklı senaryo

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Kobani bitti" çıkışı gündemdeki sıcaklığını korurken Emekli Tuğgeneral İhsan Başbozkurt, bölgenin ya ayak basarak ya da havadan ve karadan gözetleme araçları ve istihbarat kaynakları ile kontrol altına alınabileceğine dikkat çekti.

Gündem 08.12.2022, 08:55 08.12.2022, 09:17
Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan 'bitti' demişti! Kobani için iki farklı senaryo

Suriye ve Irak'ın kuzeyine düzenlenen hava operasyonlarıyla terör yuvaları yerle bir edilirken gözler hava harekatına çevrildi. YPG/PKK, Türkiye'nin olası kara harekatından oldukça rahatsız. YPG/PKK elebaşlarından Mazlum Kobani, sivillerin hedef alındığı yalanını uydurarak ABD ve Rusya'dan yardım dilenmeye başladı. Mehmetçik ise eller tetikte operasyon kararını beklerken Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geçtiğimizlerde Kobani çıkışı gelmişti.

ERDOĞAN: TERÖRİST DOSTLARINIZA SÖYLEYİN KOBANİ BİTTİ

Aynel Arab (Kobani), Tel Rıfat ve Münbiç’e harekat gündemdeyken Cumhurbaşkanı Erdoğan hem kararlılık mesajı hem de olası operasyonların ilk adresini verirken şu ifadeleri kullanmıştı; ''Çıkmış birileri diyor ki ‘Kobani’yi şöyle yapamazsınız, böyle yapamazsınız.’ Kobani bitti, neyi yapamazsınız? İdlib'de, Kobani'de bütün buralarda gereken tedbirlerimiz neyse alıyoruz, aldık ve bundan sonra da alacağız. O terörist dostlarınıza söyleyin, Türkiye onlar için artık öyle bereketli bir yer değil. Buraya girmeye kalktıkları anda, burası onlar için boğulacakları bir yerdir.''

KOBANİ İÇİN İKİ FARKLI SENARYO

Olası kara harekatını Yeni Şafak'a değerlendiren Emekli Tuğgeneral İhsan Başbozkurt, "İlk olarak askerimiz bölgeye fiziki olarak ayak basacak. Bölgeyi bu şekilde kontrol ederseniz. İkincisi ise tüm gözetleme vasıtalarınızı oraya çevirirsiniz. İHA ve SİHA'lar, kara gözetleme radarları ve kara gözetleme sistemleri ile bunu sağlayabilirsiniz. Gördüğünüz bütün unsurları yok edersiniz. Bir de istihbarat kaynaklarınızı oraya çevirirsiniz" açıklamasında bulundu.

KOBANİ'DEN SONRAKİ HEDEFLER

Öte yandan Kobani'ye harekattan sonrası da konuşulmaya başlandı bile. Kobani'den sonraki hedeflerin Münbiç ve Tel Rıfat olabileceği ifade ediliyor. Türk askerinin kademeli olarak teröristlerin en fazla oldukları noktaları temizleyeceği belirtiliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!