banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Bir toplum kültür ve sanat alanındaki birikimi kadar güçlüdür'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın tarihi salonunda düzenlenen Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri Töreni'nde konuştu.

Gündem 24.01.2023, 19:44 24.01.2023, 22:35
Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Bir toplum kültür ve sanat alanındaki birikimi kadar güçlüdür'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı 2022 Özel Ödülleri Töreni'nde önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Kültür ve sanat bir milleti ayakta tutan önemli sütunlar arasında gelir. Bir toplum kültür ve sanat alanındaki birikimi kadar güçlüdür." ifadelerini kullandı.

Erdoğan konuşmasına başlarken, "Bu törenlerle sanatçılarımıza şükran sunma fırsatı buluyoruz. Böylece nice değerimize teşekkürlerimizi iletiyorum" dedi.  

'ÖDÜLLER DEĞERLERİMİZİN DÜNYADA TANINMASI İÇİN ÖNEMLİ'

Kültür ve sanatın farklı alanlarına ilgi duyan gençlerimiz üstatlarından ilham alarak kendi başarı hikayelerini yazdığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan,konuşmasına şu şekilde devam etti; 

Ödüller, değerlerimizin dünyada tanınmasını sağlamak için önemli. Kültür sanat erbablarının kurumumuzda edindiği müstesna yeri bu ödüller ile de destekliyoruz. Bu ödüller gençlerimizi teşvik etme yanında, sahip olduğumuz değerlerin dünyada tanınmasını sağlamak için önemlidir. Kültür ve Turizm Bakanlığı 2022 yılı özel ödüllerinin sahipleri belirlenirken de bu hassasiyetle karar verilmiştir. 

'ÖZGÜN KİMLİKLERİNİ İCRA EDEN TOPLUMLAR DİMDİK AYAKTA'

Haksız rekabetin ekonomik hayatı esir aldığı günümüzde ahilik kültürünün öneminin altını çizen Erdoğan, "Bir toplum kültür ve sanat alanındaki birikimi kadar güçlüdür.Kültür ve sanat bir milleti ayakta tutan önemli sütunlar arasında gelir. Bir toplum kültür ve sanat alanındaki birikimi kadar güçlüdür.Savunmada ekonomide ve diğer alanlarda elde edilen kazanımların kalıcılığı da kültür ve sanata bağlıdır. Kültür ve sanat açısından zayıf toplumlar saman alevi gibi sönüp gitmişlerdir.İnsanlık tarihine baktığımızda bunun sayısız örneğiyle karşılaşıyoruz. Bileğinin gücüyle kilometrelerce savaşmış komutanları bugün kimse hatırlamıyor. Nice güçlü ordunun bugün esamesi okunmuyor. Fakat sanatta çığır açmış, kendi özgün kimliklerini icra etmiş özgün toplumlar dimdik ayaktadır. Bu milletler ekonomik ve sosyal buhranlar geçirse de ayakta kalır. Türk milletinin de ayakta kalabilmesinin sebebi bu kültürel hazinesidir. 1000 yıllık köklü bir birikime sahibiz. Kültür havzamızın sınırları Avrupa'dan Orta Doğu'nun en ücra köşesine kadar uzanıyor." İfadelerini kullandı. 

'TÜRKİYE'NİN KÜLTÜRÜNÜ TEKTİPLEŞTİREN MAHALLE BASKISINI REDDEDİYORUZ'

Ülkemizin zengin kültür ve tarihi yapısıyla ilgili konuşan Erdoğan,"Dünyada eşi benzeri olmayan bir hazine sunuluyor. Asırlardır farklı kimliklere ev sahipliği yapmış hoşgörü timsali illerimiz bulunuyor. Hangi ilimize gitsek insanlık tarihine ışık tutan tarihle karşılaşıyoruz. Maziden atiye kurduğumuz bu kadim biriikimi koruduğumuz sürece bizi kimse yolumuzdan alıkoyamaz. sanat ve sanatçılarımız arasında asla ayrım yapmadan başarıyı desteklemenin çabası içerisindeyiz. Türkiye'nin kültür iklimini tek tipleştiren mahalle baskısını reddediyoruz.Uzun yıllar boyunca kültür sanat camiamızı esir alan, Türkiye'nin zengin kültür iklimini tek tipleştiren mahalle baskısını reddediyoruz." dedi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!