banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa'nın en ucuz doğalgazı bizde!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna dönüşü yaptığı açıklamalarda İsrail doğal gazının Türkiye'den geçmesine ilişkin, 'Biz İsrail’e yolumuzu açmıştık. İsrail gazını ülkemizde kullanırız. Avrupa’ya geçişi için müşterek bir çalışma içerisine gireriz' değerlendirmesinde bulundu.

Gündem 04.02.2022, 13:06 04.02.2022, 13:45
Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa'nın en ucuz doğalgazı bizde!

Ukrayna'ya kritik bir ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye dönüş yolunda uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Enerji konusunda dünya ve Türkiye'de yaşanan gelişmeleri ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip, yaşanan doğal gaz krizine dikkat çekti. İsrail gazının Türkiye'den geçişine yeşil ışık yakan Erdoğan, Irak ile de bir doğal anlaşması yapılacağı sinyalini verdi. 

BOTAŞ YETKİLİLERİNİ İRAN'A GÖNDERDİK

İran ile yaşanan krizine ilişkin de konuşan Erdoğan, "ben İran Cumhurbaşkanı ile görüşmemi yaptım. Aynı şekilde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımızın Yardımcısını, BOTAŞ’ın yetkililerini İran’a gönderdik. Onlar da orada görüşmelerini yaptılar. Sayın Cumhurbaşkanı “Bize 10-15 gün müsaade ederseniz, biz bu işi toparlarız” dedi. Gerçekten de 15 gün içerisinde falan iş toparlandı ve yeniden normal akışa geçti" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE İLE İSRAİL ARASINDA NORMALLEŞME ADIMLARI

Tabi bu çalışmalar böyle basit rakamlar değil, çok ciddi rakamlar. Şimdi burada da bana göre ABD beklediğini bulamadığı için ve bu işi mali noktada ekonomik bulmadığı için, buradan çekilmek durumunda kaldı. Yoksa ekonomik neticeyi bulmuş olsa ABD buradan çekilmezdi. Biz ise bölgede ne diyoruz? Burada Kuzey Kıbrıs’taki Türklerin hakları var. Bu haklar için de biz adımlar atıyoruz. Bizim şu anda 3 tane sondaj gemimiz var, 4’üncüyü aldık. 2 tane de sismik araştırma gemimiz var. Bunların şu anda çalışma alanlarını belirledik. İşte bir kısmı Karadeniz’de çalışıyor, bir kısmı da bundan böyle Akdeniz’de çalışmalarını sürdürecek. Tabi kendi gemilerimiz olması hasebiyle bunlar bizim maliyetlerimizi ciddi manada düşürüyor. İnşallah bunlarla beraber, hele hele şimdi bu Sakarya Gaz Sahası ve o bölgelerde attığımız adımlarda ve yaptığımız sondaj çalışmalarında neticeleri almaya başladığımız andan itibaren bir defa doğalgazı halkımıza mal etmemiz çok daha farklı olacak. Aynı şekilde geleceği görmede bundan böyle bizim gücümüz çok daha artacak.

İSRAİL GAZI GELDİĞİ ZAMAN GAZ TÜRKİYE'DEN GEÇECEKSE ALTERNATİF OLUŞTURACAK MI?

İsrail’le, Sayın Herzog’la bu konuyu da görüşeceğiz. Sayın Başbakan’la aynı şekilde yine bu konu görüşülecek. Biz, İsrail’le bu noktada geçmişte zaten yolumuzu açmıştık. Biz, İsrail doğalgazını ülkemizde kullanırız, kullanmanın ötesinde Avrupa’ya geçişi için de müşterek bir çalışmanın içerisine gireriz. Şimdi Sayın Herzog’la da inşallah Türkiye ziyaretinde bu konular bizim gündemimizde olacak.

'ENERJİDE SOSYAL DEVLET MANTIĞI İLE TÜM TEDBİRLERİMİZİ ALDIK'

Biz doğalgazda ve elektrikte zaten bu süreç içerisinde ciddi manada sübvansiyon yaptık. Avrupa ile mukayese edilmeyecek derecede bir sübvanse yaptık. Şu an Avrupa’nın en ucuz doğalgazı bizde. Geçen yıl elektrik faturalarında yüzde 50, doğal gaz faturalarında yüzde 75 oranında devlet olarak sübvansiyon sağladık. Tarifelere yansıtılmayan toplam sübvansiyon tutarı 100 milyar lirayı buldu. 2022 yılında da doğalgazın 4’te 3’ü hala sübvanse ediliyor. Dünya enerji noktasında büyük bir darboğazda. Biz bu darboğazı öngördük ve güçlü, sosyal devlet mantığıyla tedbirlerimizi aldık. Kademeli tarife de Türkiye’deki hanelerin ortalama elektrik tüketimleri hesaplanarak 150 kilovatsaat olarak belirlenmişti. Gelen talepler üzerine birinci kademe aylık 210 kilovatsaate çıkarıldı. Bundan sonraki süreçte de biz vatandaşımızı dara, zora sokacak bir fiyat uygulamasını yapmayız.

IRAK İLE DOĞAL GAZ ANLAŞMASI KONUSU

Neçirvan Barzani, Irak’ın kuzeyinde de olsa biz onunla Irak’ın merkezini de konuşabiliriz ve konuştuk. Neçirvan Barzani’yle olan dostluğumuz bizim çok çok farklıdır ve aramızdaki hukuk ileri derecededir. O da bu konuda elinden geleni yapacağını, döner dönmez merkezi yönetimle olsun, ilgililerle olsun konuyu görüşeceğini söyledi. İnşallah Irak doğalgazıyla ilgili de anlaşmalarımızı yapıp, oradan kazan-kazan esasına göre hem onlar kazanacak hem de biz kazanmış olacağız.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!