Cumhurbaşkanı Erdoğan 2 önemli görüşmeye katılacak! Dünya Türkiye'yi izliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 gün içinde hem iç hem de dış ilişkiler açısından kritik öneme sahip iki temasta bulunacak. İlk kritik temas Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman'ın Türkiye'ye gelmesi ile gerçekleşirken hemen akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan İspanya'ya giderek NATO Liderler Zirvesi'ne katılacak.

Gündem 20.06.2022, 10:57 20.06.2022, 12:57
Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan 2 önemli görüşmeye katılacak! Dünya Türkiye'yi izliyor

Dünyada yaşanan ekonomik gelişmeler, Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaşın getirdiği enerji ve gıda krizleri yoğun bir gündeme sahip oluyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan da gündemle ilişkili olarak iki önemli programa hazırlanıyor. 

Türkiye açısından kritik öneme sahip iki diplomatik temas önümüzdeki 10 gün içinde art arda gerçekleşecek. Bunlardan ilki Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 4,5 yıl aradan sonra geçtiğimiz nisan ayı sonunda Suudi Arabistan'a yaptığı ziyaret sonrası 22 Haziran'da Türkiye'ye gelecek olan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın ziyareti olacak. 

EKONOMİ ALANINDA ÖNEMLİ ANLAŞMALAR BEKLENİYOR 

Erdoğan'ın ziyareti ile canlanan ikili ilişkilere yeni bir ivme kazandıracak ziyarette, ekonomi alanında önemli anlaşmalara imza atılması bekleniyor. 

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacak görüşmelerde, işbirliğinin geliştirilmesi imkânları ele alınırken, bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulacak. Erdoğan'ın Suudi Arabistan ziyaretinde ticaret, gümrük, yatırım, müteahhitlik, turizm alanlarındaki ilişkilerin geliştirilmesi ele alınmıştı.

Veliaht Prens Selman'ın ziyaretinde bu alanlarda yeni anlaşmalara imza atılarak somut gelişme gösterilmesi planlanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaret dönüşünde iki ülke ilişkilerindeki ekonomik potansiyele vurgu yaparak "İki ülke iş adamlarını, yatırımcılarını bir araya getirecek organizasyonlarla büyük bir ekonomik potansiyeli tekrar harekete geçirmemiz gerektiği hususunda mutabık kaldık. İlişkilerimizin karşılıklı saygı ve güven temelinde geliştirilmesi hususundaki ortak irademizi en açık şekilde ve en üst düzeyde ortaya koymuş olduk. Ortak çıkarlarımız ve bölgemizin istikrarı için bu gayreti sürdürme kararlılığındayız" demişti.

İKİ ÜLKENİN NATO BAŞVURULARI DEĞERLENDİRİLECEK

Diğer bir önemli husus ise İsveç ile Finlandiya'nın NATO başvurusunun da görüşüleceği NATO Zirvesi olacak. Zirve 28-30 Haziran tarihlerinde İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenecek. Zirvede İsveç ile Finlandiya'nın NATO'ya katılım başvuruları değerlendirilirken, Türkiye bu iki ülkenin özellikle de İsveç'in PKK terör örgütüne desteklerinden dolayı atılan adıma olumlu bakmadığını belirtti.

ÇOK SAYIDA TEMAS GERÇEKLEŞECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapacağı temaslar ve açıklamalara gözler çevrilirken, çok sayıda ülkenin devlet ve hükümet başkanıyla ikili görüşme yapması bekleniyor.  

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!