banner2

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 19 yılda yapılan projeleri paylaştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin iktidarda olduğu süreçte yapılan projeleri grafiklerle paylaştı.

Gündem 24.08.2021, 22:51
Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 19 yılda yapılan projeleri paylaştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iktidarları döneminde Türkiye'nin ekonomi, çevre ve şehircilik, enerji, tarım, kültür ve turizm, dışişleri, savunma sanayi, sanayi ve teknoloji alanında geldiği noktayı sosyal medya hesabı (Twitter) üzerinden grafiklerle paylaştı.

Ekonomide gelinen noktayı anlatırken yıllık büyümeyi ortalama yüzde 1'in altından yüzde 5,1'e getirdiklerini ifade eden Erdoğan, "Yatırımlarımızı yıllık 70 milyar lira seviyesinden 1,4 trilyon liraya çıkardık. İhracatımızı 36 milyar dolardan 2020 yılında 170 milyar dolara yükselttik. Cari açığı 2019 yılında fazlaya dönüştürmeyi başarmıştık, inşallah yeniden aynı tabloyu göreceğiz" dedi.

"19 YILDA 9 MİLYON KİŞİYE İŞ BULDUK"

19 yılda 9 milyon kişiye iş bulduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomide diğer yapılanları şu ifadelerle anlattı:

"Merkez Bankası rezervlerimiz şu an 109 milyar seviyesinde. Süreci tamamlanan işlemlerle yakında 115 milyar doların üzerine çıkacak. Nüfusumuzun 66 milyon olduğu dönemde 238 milyar dolar olan milli gelirimizi, 960 milyar dolara kadar yükseltmiştik. Son yıllarda bir miktar düşüş yaşasak da, en kısa sürede trilyon doların üzerine çıkartacağız milli gelirin satın alma gücü paritesinde 17'nci sıradan 11'inci sıraya çıktık. Kamu ve özel sektör borçlanmasında gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında en düşük orana sahip devletlerden biriyiz."

"540 MİLYAR METREKÜP DOĞAL GAZ REZERVİ KEŞFETTİK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çevre ve şehircilik, enerji, tarım, kültür ve turizm alanlarında yaptıkları gelişmeleri de anlattı.

Atık su arıtma hizmeti verilen belediye nüfusunun yüzde 35'ten yüzde 90'a çıktığını aktaran Erdoğan, "79 ilde 60,6 milyon metrekarelik alanda 369 adet millet bahçesi projesini hayata geçiriyoruz. 1milyon 100 bin konut ürettik ve 2,5 milyon konutun dönüşümünü tamamladık" dedi.

Tarımsal gayri safi yurt içi hasılanın 37 milyar lirayı bile bulmadığını anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun 2020'de 333 milyar liranın üzerine çıktığını belirtti.

19 yılda 165 milyar lira tarımsal destek sağlandığından da bahseden Erdoğan, "Orman varlığını 20,8 milyon hektar seviyesinden aldık 22,9 milyon hektara çıkardık" ifadesini kullandı.

TANAP ve TürkAkım projelerini tamamladıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüzer LNG depolama ve gazlaştırma ünitelerinden ilkini İzmir'de, İkincisini Hatay'da devreye aldıklarını anımsattı. Erdoğan, "540 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfettik." Açıklamasını yaptı.

"DIŞ TEMSİLCİLİK SAYIMIZI 163'DEN 252'YE ULAŞTIRDIK"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iktidarları döneminde dışişleri, savunma sanayi ile sanayi ve teknoloji alanında yaptıklarını da aktardı.

Dış temsilcilik sayısını 163'den 252'ye çıkardıklarının altını çizen Erdoğan, Türkiye'yi dünyanın en büyük beşinci temsil ağına sahip ülkesi haline getirdiklerini söyledi.

Savunma sanayi projelerini 62'den 750'ye yükselttiklerini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu bilgileri aktardı:

"Savunma sanayii projelerinin bütçesi 5,5 milyar dolardan 75 milyar dolara ulaştı. Dünyanın sayılı insansız hava aracı üreticisi ve ihracatçısı ülkeleri arasına girdik. Organize sanayi bölgesi sayımızı 192'den 325'e çıkardık. 22 endüstri bölgesi, 79 teknopark kurduk. Uzay Ajansı'nı faaliyete geçirdik, Milli Uzay Programımızı belirledik. Yerli otomobil süreci planlandığı şekilde yürüyor, 2023 yılında kendi otomobilimizi yollarda göreceğiz."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!