banner2

Çocuk parkına PKK bayrağı yapanlar hiçbir şey bilmiyormuş!

İstanbul'da bir çocuk parkına terör örgütünün sembollerini nakşeden sanıklar, mahkemedeki savunmalarında üç maymunu oynadı.

Gündem 07.07.2021, 13:12
Abone ol
Çocuk parkına PKK bayrağı yapanlar hiçbir şey bilmiyormuş!

İstanbul Küçükçekmece'deki çocuk parkına terör örgütü PKK/YPG'nin sembollerini koyanlara yönelik açılan davanın duruşmasında sanıklar üç maymunu oynadı. 'Terör örgütü PKK propagandası yapmak' suçundan 7,5 yıla kadar hapsi istenen, parkın yapımını üstlenen inşaat firmasının peyzaj mimarı Yüksel Pehlevan, kauçuk firmasında görevli peyzaj mimarı Gülsüm Güner ve Küçükçekmece Belediyesi'nde görevli kontrol mühendisi Deniz Doğan Koca olayın 'sehven' gerçekleştiğini savundu. 

"HAVADAN ÇEKİLİNCE GÖRDÜK..."

İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkan sanık Deniz Doğan Koca, PKK sembolü oraya yerleştirilirken itiraz ettiğini iddia ederek, "Kaldırılmasını söyledim. Hepimiz milliyetçi insanlarız. Yağmurlar başlayınca kaldırılmadı, süreç uzadı ve bu konu buralara geldi" dedi. Terör örgütüyle birlikte anılmanın onur kırıcı olduğunu dile getiren Koca, "İlk etapta kimse bundan rahatsız olmadı. Ta ki belediye tepeden video çekene kadar. Tepeden çekildikten sonra belli oldu ve tepki geldi. Ben daha öncesinden, 'Neden bu renkler' diye itiraz da ettim. Biz bu işi zaten kabul etmemiştik başka. Benim asla kötü niyetim yoktu. Sonradan kamuoyunda bir tepki olunca hemen değiştirdik" ifadelerini kullandı. 

"RENGARENK OLSUN DEMİŞTİK"

Peyzaj mimarı Yüksel Pehlevan ise şu savunmayı yaptı: "Bu işe sonradan dahil oldum. Deniz Hanım projeyi yolladı, ben de taşeron firmaya ilettim. Projede güneş figürü vardı. Gülsüm Hanım güneşin kenarlarını köşeli yapabileceklerini söyledi. Duvar yeşildi. Sarı, kırmızı, yeşil renk o şekilde ortaya çıktı. Böyle bir konunun içinde olmak çok üzücü. Deniz Hanım rahatsızlığını söyledi. Biz, yıldızların ucuna mavi daireler yaptık. Amacımız, yıldız görüntüsünü kaybetmekti aslında. Biz bunu konuşurken, drone ile çekim yapılmış. Sonra sosyal medyada bu hale geldi. Çok masumca ve rengarenk olsun diye yola çıkılan şey korkunç bir şeye dönüştü. Hiçbirimiz bu görüntüyü anlamadık bile. Ama drone görüntüsü ile suç duyurusunda bulunulmuş. Cahillik de diyebilirsiniz ama sözde bayrak denilen şeyi bilmiyordum bile..." 

"OLAYIN CİDDİYETİNİ SONRADAN ANLADIK"

Kauçuk firmasında görevli peyzaj mimarı Gülsüm Güner de savunmasında, "Müşteriler bir şey hayal ediyor, biz de teknik olarak ne, nasıl mümkün olur onu yapıyoruz. Ben orada bir güneş yapmaya çalıştım. Aslında orada kullanılan renk kırmızı değil, kiremit kırmızısı olarak geçer. Yıldızın olduğu yer, gezegen konseptli yerdi. Proje yapıldığında, Yüksel Hanım aradı ve 'Bunu hemen değiştirmemiz lazım. Terör örgütünün bayrağını anımsatıyor' dedi. Ben o zaman fark ettim. Şeklin terör örgütü renklerini andırdığının söylenmesinin ardından yıldız köşelerine pon pon şeklinde mavi renkli şekiller yerleştirdik. Biz olayın ciddiyetini medyaya düştükten sonra anladık. Çocuklar için keyifli, neşeli bir konsept yaptık ama üzücü bir noktaya bağlandı" diyerek suçlamayı reddetti.

Savunmaların ardından mahkeme heyeti, parkın son halinin fotoğraflarının gönderilmesine karar verdi. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.  

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!