banner2

CHP ve İYİ Parti arasında İzmir gerilimi! İYİ Partili Ümit Özlale'den Tunç Soyer'e tepki: İyi yönetseydin...

Yerel seçimler için start verilirken CHP ile İYİ Parti arasında 'İzmir' gerilimi yaşandı. İYİ Parti Ümit Özlale'yi İzmir'den aday gösterirken, CHP'de ise Tunç Soyer'in yeniden aday olacak. Özlale'nin isminin açıklanması sonrası ikili arasında söz savaşı başladı. Özlale yaptığı açıklamalarla Soyer'i hedef aldı. Özlale Akşener'e adaylığını açıklaması konusunda baskı yaptığını ifade ederken, adaylığının geri çekilmesi durumunda partideki tüm görevlerinden ayrılacağını ifade etti. Soyer'in İzmir'i iyi yönetmediği söyleyen Özlale "İyi yönetseydi bu kadar şikayet almazdık" dedi.

Gündem 02.10.2023, 00:00 02.10.2023, 12:03
Abone ol
CHP ve İYİ Parti arasında İzmir gerilimi! İYİ Partili Ümit Özlale'den Tunç Soyer'e tepki: İyi yönetseydin...

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, seçimlerde yaşanan hezimet sonrası Kemal Kılıçdaroğlu'na sert sözlerle yüklenerek nefsine yenilmekle suçlamanın yanında yerel seçimlerde her ilde ayrı aday ile yollarına devam edeceklerini açıklamıştı. Akşener diğer yandan Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmadıkları için korkaklıkla suçlarken, partilerinin CHP'ye seçim kazandırmak için kurulmadığını ifade etti.

"İZMİR'İ KOKUDAN KURTARACAK"

İzmir için Ümit Özlale'yi aday gösteren Akşener "İzmir'i kokudan kurtaracak" diyerek CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'e göndermede bulundu.

DEMEÇ SAVAŞLARI BAŞLADI 

Özlale'nin adaylığının ilan edilmesi sonrası Tunç Soyer ile Ümit Özlale arasında söz savaşları başlarken iki isim de birbirini hedef aldı.  Son olarak Tunç Soyer yaptığı açıklamada Ümit Özlale için "Kazanma ihtimali çok zayıf olan bir aday" ifadesini kullandı. Bu gelişme sonrası İYİ Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Ümit Özlale, Soyer'i hedef alırken yerel seçimlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

İşte Özlale'nin açıklamalarında öne çıkanlar:

AKŞENER'E 'ADIMI AÇIKLA' DİYE BASKI YAPTIM

Ankara ve İstanbul'da da aynı İzmir'deki gibi adayımız açıklanacak. Bu konuda çalışmalar devam ediyor. Benim İzmir adaylığımın önce açıklanmasının Tunç Bey'in dediği gibi Ankara ve İstanbul için bir müzakerelerde bir koz olduğunu düşünmüyorum. Öyle bir şey yok.Bakın İzmir'in önce açıklanmasının sebebi biraz da benim. Ben baskı yaptım Meral Hanım'a. Cumhuriyet Halk Partisi hala kendi adayını açıklamadı.

"BU ADAYLIK ÇOK CİDDİ"

Bu kararın parti açısından ne kadar bağlayıcı olduğunu vurgulamak ve seçmenimize de güvence açısından eğer böyle bir durum olursa -yani iş birliğine gidilip benim adaylığım geri çekilirse- ben partimdeki görevlerimden geri çekilirim. Bunu geçen bir canlı yayında açıkladım. Şimdi burada yeniden söylüyorum. Bu adaylık çok ciddi ve eğer önümüzdeki dönemlerde İzmir bir müzakere konusu edilirse ve benim adaylıktan çekilmem istenirse o zaman ben de bütün görevlerimden ayrılırım.

"ÇOK ÇEVİK BİR PARTİ OLMANIZ GEREKİYOR"

Merkez partisi olduğumuzu düşünmüyorum. Ama bence böyle bir hedefimiz var. Merkez parti olmak çok zor bir şey. Türkiye'nin her büyük sorununa hızlı ve maddi bir çözüm üretmeniz gerekiyor. Gelen her sorunun karşısında paralize olmamanız gerekiyor. Dünyayı takip etmeniz gerekiyor. Çok çevik bir parti olmanız gerekiyor. Ben Türkiye'de şu anda bir merkez partisi olduğunu düşünmüyorum.

SOYER'DEN DAHA İYİ OLACAĞIM

İzmir tarafına baktığımız zaman da şunu görüyorum; eğer biz Cumhuriyet Halk Partisi'yle bir ittifaka gidecek olsaydık o zaman bir anket yaptırırdık, "Tunç Soyer mi Ümit Özlale mi daha iyi bir aday?" diye sorardık. Böyle bir anket yaptırmış olsaydık eminim ki Tunç Bey'i geçerdim. Basit bir şey söylüyorum, Tunç Bey'den daha iyi bir belediye başkanı olacağım.

İYİ YÖNETSELERDİ BU KADAR ŞİKAYET OLMAZDI

Eğer Cumhuriyet Halk Partisi beş senede gerçekten iyi bir belediyecilik örneği gösterseydi, biz sahaya indiğimiz zaman belediye hizmetlerinden bu kadar fazla şikâyet almasaydık, o zaman ben de belediye başkan adayı olarak karşınıza çıkmazdım. Milletvekili olarak devam ederdim. Ben diyorum ki; ben Tunç Bey'den daha iyi bir adayım.

HER İLDE AYRI ADAY

Ben her iki ilde de farklı adaylarla gidilmesi, yani İYİ Parti'nin kendi adaylarıyla seçime girmesi konusunda ısrarcıyım. Ama dediğim gibi bu benim kişisel görüşüm. İYİ Parti'nin her ilde güçlü adaylarla seçmenin karşısına çıkması gerektiğini düşünüyorum.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!