Yandex Metrica

CHP şimdi de kabirlere göz dikti! Eyüp'teki mezarlığı sosyal tesise çevriyorlar

CHP şimdi de kabirlere göz dikti! Eyüp'teki mezarlığı sosyal tesise çevriyorlar

Osmanlı'nın tarihe gömdüğü Bizans'ı Sultanahmet'te yeniden hortlatmaya çalışan CHP'li İBB yönetimi bu kez de Eyüp mezarlığına göz dikti. Pierre Loti'de daha önce mezar taşları sökerek otoparka çevrilen alan şimdi de sosyal tesis oluyor.

Gündem

29.03.2024, 20:02

CHP'li Ekrem İmamoğlu yönetimindeki İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) İstanbul'daki tarihi mirasları talana devam ediyor. İBB yönetimi, daha önce mezar taşlarını sökerek otoparka çevirdiği Pierre Loti'de bayrak direğinin arkasında yer alan 29 ada 11 parsel numaralı 1,5 dönümlük araziyi şimdi de sosyal tesise çevirmeyi planlıyor.

Paket başına 10 TL ZAM! Bu sigaraları almak artık cesaret ister! Paket başına 10 TL ZAM! Bu sigaraları almak artık cesaret... Haberi Görüntüle

PROJEYE ONAY İTİRAZA RET

Haber 7'nin haberine göre tesis için proje çizip İstanbul Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na başvuran İBB'nin kıyım projesi kurul tarafından bugün kabul edildi. İstanbul Çevre Kültür ve Tarihi Eserleri Koruma Derneği (İSTED), tapu kadastro belgelerinde mezarlık olarak geçen arazinin 1968 Anıtlar Yüksek Kurulu'nun bu alanların yeşil alan ve mezarlık olarak muhafaza edilmesi gerektiğine yönelik kararla Kurul'a başvurdu. Ancak İSTED'in tüm kanıt ve belgelerine rağmen Koruma Bölge Kurulu mezarlığın üzerine sosyal tesis yapılmasını ön gören projesi onayladı.

Evlilik vaadine kandı tüm birikimi buhar oldu: Bu kez tuzağa dolandırıcılar düştü Evlilik vaadine kandı tüm birikimi buhar oldu: Bu kez tuzağa... Haberi Görüntüle

"İMAR HÜKMÜ UYGULANAMAZ"

Eski Mezarlıklar Haritasında da 11 nolu parselin mezarlık olarak gösterilen arazide yer alan Keten Ailesi'ne ait mezar taşları sökülerek üzerine asfalt döküldüğü ve uzun süredir otopark olarak kullanıldığı belirtildi. Koruma Kurulu'na başvuran İSTED, 3990 sayılı Mezarlıkların Korunması Hakkında Kanunun 2'inci maddesinde yer alan "Mezarlıklar ve şehitlikler ile mezarlar bozulamaz, tahrip edilemez ve kirletilemez. Bu yerler imar mevzuatı ile veya başka herhangi bir şekilde park, bahçe, meydan, otopark, çocuk parkı, yeşil alan gibi sahalar olarak ayrılamaz ve asli gayesi dışında hiç bir amaç için kullanılamaz" hükmü uyarınca söz konusu mezarlık alanına hiçbir suretle imar hükümlerinin uygulanamayacağını belirtti.

İletişim Başkanlığı duyurdu: 'Azerbaycan'ın Sırları' kitabı yayında İletişim Başkanlığı duyurdu: 'Azerbaycan'ın Sırları' kitabı yayında Haberi Görüntüle

CHP'NİN MEZARLIK DÜŞMANLIĞI

CHP, daha önce Eskişehir'de de benzer bir icraata imza atmıştı. CHP'li Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in 150 dönümlük eski kadim mezarlığı büyük anıt park ve tören alanına çevirmişti Yine CHP'li Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da Fatih döneminden kalan mezarlık alanını nikah salonu olarak işletmeye açmıştı. Neyse ki bu girişim halkın itirazları ve mahkeme kanalı ile durduruldu.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading