banner2

CHP'nin icraatının sonucu mu? Alibeyköy Deresi'ndeki toplu balık ölümleri araştırılıyor

İstanbul'da, Haliç'e ulaşan Alibeyköy Deresi'nde korkutan bir görüntü ortaya çıktı. Derede yaşanan toplu balık ölümlerinin nedeni İSKİ ekiplerinin yapacağı inceleme sonrası belli olacak.

Gündem 06.08.2022, 16:21 06.08.2022, 16:47
Abone ol

Eyüpsultan'dan geçerek Haliç’e akan Alibeyköy Deresi'nde korkutan bir görüntü ortaya çıktı. Derede toplu balık ölümleri araştırılmaya başlandı.

DEREDEN ALINAN NUMUNE LABORATUVARA GÖTÜRÜLDÜ

Çevredekilerin şikayeti üzerine derede inceleme başlatıldı. İSKİ ekipleri dereden numuneler aldı. Suyun PH değeri ölçülürken, dereden alınan numuneler laboratuvara götürüldü.

Balık ölümlerine neyin yol açtığı numunelerin incelenmesi sonrasında ortaya çıkacak.

'BALIKLAR YILLARDIR CANLIYDI'

Alibeyköy Deresi'nde daha önce benzer ölüm olayına rastlamadıklarını belirten Necati Memiş, "Dün sabah spor yaparken balıkların öldüğünü gördüm. Binlerce ölü balık gördüm, fotoğraflarını çektim ve yetkililere attım. Buraya çözüm bulunması için yardımcı olun. Balıklar yıllardır canlıydı, ne oldu şimdi? Onlar da bir can taşıyor. Fabrika atığı olabilir diye çok üzüldüm" dedi.

'ESKİSİ GİBİ DEREDE ISLAH ÇALIŞMASI YAPILMIYOR'

Derenin temizlenmediğini ifade eden Adem Kaya, "Eskisi gibi dere ıslah çalışması yapılmıyor. Doğma büyüme buralıyım, evim karşıda. Eskiden dere sık sık temizlenirdi. Ne yapabiliriz? Buradan balık yenmez artık" diye konuştu.

Hanife Yılmaz ise "Bir ilaç dökülmüş buraya. Balıklar dün yüzüyordu, buraya ilaç mı attılar? Yazık günah" dedi.

SİLAHTARAĞA TESİSİNİN KAPATILMASI MI  BU GÖRÜNTÜLERE SEBEP OLDU?

Öte yandan CHP'li İBB'nin göreve geldiğinde ilk icraatlerinden biri olan ve uzmanlar tarafından oldukça eleştirilen
Silahtarağa Biyolojik Su Arıtma Tesisi 'Temel Atmama' Töreni ile Alibeyköy Deresi'nin ıslahını sağlayan tesisi kapatmasının da bu görüntülerin sebebi olduğu konuşuluyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!