banner2

CHP'nin 'Engelleniyoruz' iddiasına AK Parti'den yanıt: İstediğiniz yerde tartışabiliriz

CHP yönetimindeki 11 büyükşehir belediye meclisinin AK Parti Grup Başkanvekilleri yayımladıkları ortak bildiride, 'İstediğiniz mecrada ‘engelleniyoruz’ yalanınızı tartışmaya hazırız' ifadelerine yer verdi.

Gündem 27.06.2022, 14:49 27.06.2022, 18:17
Abone ol

CHP yönetiminde olan 11 büyükşehir belediye meclisinin AK Parti Grup Başkanvekilleri yayımladıkları ortak bildiride, "Sizin belirleyeceğiniz herhangi bir mecrada, aziz milletimizin huzurunda bu engellenme yalanınızı açık ve seçik olarak tartışmaya hazırız" ifadelerine yer verdi. 

CHP tarafından yönetilen, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Aydın, Eskişehir, Mersin, Muğla, Tekirdağ, Hatay büyükşehir belediye meclisinin AK Parti Grup Başkanvekilleri, AK Parti Genel Merkezi’nde söz konusu şehirlerin belediye başkanlarına yönelik ortak bildiri okudu.

11 GRUP BAŞKANVEKİLİ CHP'Lİ BAŞKANLARA ÇAĞRIDA BULUNDU

İBB AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, burada 11 Grup Başkanvekili adına yaptığı konuşmada CHP'nin bir operasyon merkezi olduğunu belirterek, "Milli meselelerde dahi yalan siyasetiyle kaos çıkarmayı tercih eden bu muhalefet anlayışı, ülkemizin ve demokrasimizin önündeki en büyük engeldir. Siyasi tüm etik değerleri yok sayan, iktidar hesapları içerisinde, yalanı kendisine sermaye edinmiş bu yaklaşım, sadece ulusal siyasette değil, özellikle son üç yılda, maalesef yerel siyasette de varlık göstermeye başlamıştır" diye konuştu. 

Göksu, CHP'li 11 belediye başkanının, seçilmelerinin 4. yılına girmelerine rağmen kamuoyuna icraatleri ve projeleri ile çıkmak yerine çeşitli dönemlerde bir araya gelerek mazeret ve acziyet deklarasyonları yayınladıklarını belirtti. 

ENGELLENİYORUZ YALANI KONFOR ALANI İNŞA ETME GAYRETİNDEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL

Belediye başkanlarının bir araya gelmesinin ortak bir belediyecilik anlayışı ve o çerçevede proje geliştirme anlamında önemli olduğunu vurgulayan Göksu, "Ancak CHP’li Belediye Başkanlarının bildirilerinde, yerel hizmetler ve yerel demokrasi adına somut teklifler değil, gündelik siyasal popülizmin öne çıktığı görülmektedir. CHP’li Büyükşehir Belediye başkanlarının bu bildirilerinin, ortak başarısızlıklarına, ‘mazeret üretme’ ve ‘engelleniyoruz’ yalanı etrafında kendilerine bir ‘konfor alanı’ inşa etme gayretinden başka bir anlamı yoktur" sözlerini kaydetti. 

CHP FAYDALI PROJELERİ ENGELLEMEK İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPTI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisine gelen 4 bin 64 dosyanın, yüzde 97,4’lük bir oranla 3 bin 955’ine olumlu oy kullandıklarını dile getiren Göksu, şunları söyledi: 

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde de meclise gelen 6229 dosyanın, 6033’üne olumlu oy kullanmışız. Yani Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin meclise sunduğu dosyaların yüzde 97’sine evet demişiz. Bizde durum böyleyken, söz konusu CHP zihniyeti, bu şehirlerde muhalefette olduğu dönemde, meclise gelen ve şehirlerimiz için hayati önem taşıyan tüm projelere ya hayır demişler ya da engellemek için ellerinden geleni yapmışlardır. Bugün bizlerin yapıcı muhalefet anlayışımıza rağmen, her defasında belediye meclislerimizle birlikte, hükümetimizi de suçlayarak kaynaklarının kesildiği yalanını söyleyen bu beceriksiz belediyelerin engelleniyoruz bahanesini yine İstanbul ve Ankara örneğiyle ortaya koymak ve boşa çıkarmak istiyoruz.

İBB HÜKÜMETTEN FAZLA PARA ALDI 

Göksu söz konusu açıklamasında, İBB'nin hükümetten geleceğini öngördüğü kaynağın 20 milyar TL olduğunu oysa bu paranın 25,6 milyar TL'ye çıktığını ifade etti. Göksu bu kapsamda şu ifadelere yer verdi: 

Benzer bir durum Ankara için de geçerlidir. 2021 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesinin merkezi hükümetten geleceğini öngördüğü para 6,7 milyar liradır. Aynı yıl merkezi bütçeden Ankara Büyükşehir Belediyesine gelen para ise, 9,3 milyar liradır. Yani 2021 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesine beklentisinden 5,6 milyar lira, Ankara Büyükşehir Belediyesine ise beklentisinden 2,6 milyar lira fazla para gelmiştir. Bu durum, diğer Büyükşehir Belediyelerinde de aynıdır. Bu örnekler bile tek başına CHP'li belediyelerin 'engelleniyoruz’' ve 'kaynaklarımız kesiliyor' algısının ne kadar gerçeklerden uzak olduğunu göstermektedir.

'İSTEDİĞİNİZ KANALLARDA TARTIŞMAYA HAZIRIZ'

Diğer yandan Göksu, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Aydın, Eskişehir, Mersin, Muğla, Tekirdağ, Hatay büyükşehir belediye meclis üyelerinin AK Parti Grup Başkanvekilleri adına CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanına şöyle seslendi:

’Engelleniyoruz’ yalanıyla etrafınıza çektiğiniz algı ve manipülasyon duvarlarının içinde oluşan konfor alanından çıkın ve şehirlerinize bakın. Bunu yaptığınız takdirde, şehirlerinizin önündeki en büyük engelin sizler ve CHP zihniyeti olduğunu göreceksiniz. Bunu kendiniz için yapmaya cesaretiniz yoksa, lütfen çocuklarınız ve ülkemizin geleceği için yapın. Eğer bu cesareti gösteremiyorsanız ya da bu cesareti göstermenize birileri müsaade etmiyorsa sizin belirleyeceğiniz herhangi bir mecrada, aziz milletimizin huzurunda bu engellenme yalanınızı açık ve seçik olarak tartışmaya hazırız. Buradan hodri meydan diyoruz. Tüm samimiyetimizle soruyoruz: Bugüne kadar, başkanı olduğunuz şehirlerde, o şehrin gençleri için, kadınları için, çocukları için ve o şehrin geleceği için, belediye meclislerine tek bir proje getirdiniz mi? Hangi projeyi getirdiniz de AK Parti grupları olarak ‘Hayır’ dedik? Ya bu sorumuzun cevabını dürüstçe çıkıp milletimize verirsiniz, ya da sizleri tüm kamuoyu önünde yalancı ve müfteri ilan ettiğimizi beyan ediyoruz.

Göksu, söz konusu bildirilerin belirli aralıklarla yayımlanacağı bilgisini verdi.

Söz konusu toplantı, AK Parti Grup Başkanvekillerinin hatıra fotoğrafı çekilmesi ile sona erdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!