banner2

CHP'liye anlatır gibi anlattı: Bak bu musluk açma töreni değil

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kanal İstanbul'un temel atma töreninde, çeşme açılışını icraatleri arasında sayan CHP'yi ti'ye aldı. Anamuhalefet Lideri Kılıçdaroğlu'na 'Bak bu musluk takma töreni değil, dünyaya örnek bir kanalın temelini atıyoruz.' sözleriyle seslendi.

Gündem 26.06.2021, 16:38 27.06.2021, 00:42
Abone ol
CHP'liye anlatır gibi anlattı: Bak bu musluk açma töreni değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kanal İstanbul Sazlıdere Köprüsü Temel Atma Töreni'nde konuştu, icraatleriyle dalga konusu olan CHP'ye yüklendi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun İstanbul'da yaptığı musluk takma merasimine atıf yapan Erdoğan, 'Bak bu bir çeşme açılış töreni değil. Bir çeşme musluk takma töreni de değil. Dünyada örnek kanallardan bir tanesinin temelini atıyoruz.' ifadelerini kullandı.

''SİZİ DİNLEMEDİK, YAPTIK''

''Sizin  zaten bu ülkede bugüne kadar dikili ağacınız yok.'' diyen Cumhurbaşkanı, son dönemde CHP'nin muhalefet ettiği dev projeleri tek tek saydı, 'dinlemedik yaptık' dedi: ''Bu ülkede sizler Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü yaptık. Kanal İstanbul için nasıl çıldırıyorsanız orada da öyle çıldırdınız. Marmaray'ı yaptık, yine önümüzü kesmeye çalıştınız. Çılgınlar gibi ama yaptık. Avrasya Tüneli'ni yaptık, Osmangazi'yi yaptık. İstanbul, İzmir yolunu yaptık. Önünü kesmek istediniz. Sizleri dinlemiş olsaydınız bunların hiçbiri yapılamayacaktı. Birinci köprü, FSM'de de aynı şeyleri yaptınız.Dinlemedik ve dedik ki, kervan yürür ve kervan yürüdü. Bu hususlarda en küçük bir eksiklik, yanlışlık olsaydı şimdiye kadar çoktan ortaya çıkardı.''

''BAK BU MUSLUK TAKMA TÖRENİ DEĞİL, DÜNYADAKİ ÖRNEK KANALLARDAN BİRİNİN TEMELİ ATILIYOR''

Cumhurbaşkanı Kanal İstanbul projesinin boyutunu madde madde anlattı, CHP'nin icraat anlayışından da örnekler verdi: ''Mevcut güzergah 5 ayrı alternatif arasından en makul arasından seçildi. Sadece proje çalışmalarında 11 üniversiteden 204 uzman görev yaptı. 304 ayrı yerde 17 bin metrenin üzerinde sondaj, 248 adet jeofizik etüt gerçekleşti. Modellemede 35 ayrı ülkeden 3500 kişi görev aldı Bay Kemal. Biz neyi nerede kiminle yapacağımızı çok iyi biliriz. Bak bu çeşme açılış töreni değil, musluk takma töreni de değil. Dünyada örnek kanallardan birinin temelini atıyoruz. Kanaldan geçecek gemi boyutları ve trafik kapasitesi boğazdakinin yüzde 99'unu karşılayacak şekilde tespit edildi. Buna göre kanalın uzunluğu 45 kilometre. Genişliği minimum 275 metre, derinliği 21 metre olarak belirlendi. Bir başka ifade ile 275 metre uzunluğa kadar petrol tankerleri ve 350 metrelik konteyner gemileri bu kanaldan geçebilecek. Bunları İstanbul'dan kazasız belasız geçirmek kolay iş değil. Her an her türlü riski taşıyorlar.''

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!