banner2

CHP'li vekiller maganda gibi mahkeme salonunu basmıştı! Başsavcılık harekete geçti

Geçtiğimiz gün Yalova Belediyesi'nde yaşanan 'zimmete para geçirme' davasının duruşmasında gergin anlar yaşanmıştı. CHP'li Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ve İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan'ın maganda gibi mahkeme salonunu basması, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nı harekete geçirdi.

Gündem 28.10.2022, 13:25 28.10.2022, 13:25
Abone ol

Geçtiğimiz gün Yalova Belediyesi'nde 'zimmete para geçirme' davasının duruşmasında CHP'li milletvekillerinin aralarında olduğu bir grup mahkeme heyetinin üzerine yürüyüp  heyete tepki göstererek salondan ayrılmıştı.

BAŞSAVCILIK HAREKETE GEÇTİ

Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı, belediye başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Vefa Salman'ın da sanıkları arasında yer aldığı davanın duruşmasında, CHP'li vekillerin mahkeme heyetine yönelik söylemleri inceleme altına aldı.

Başsavcılık, duruşma esnasında ve sonrasında yaşanan olaylarla ilgili, "kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret", "yargı görevini yapanı etkilemeye teşebbüs" ve "adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs" suçlarından soruşturma açtı.

CHP'Lİ İSİMLERİN DOSYASI BAŞSAVCILIĞA GÖNDERİLDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ile CHP Mersin Milletvekilli Ali Mahir Başarır ve İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan'ın dosyalarının, milletvekili olmaları nedeniyle ayrılarak soruşturma için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine karar verildi.

Soruşturma kapsamında diğer şüphelilerin belirleneceği öğrenildi.

NE OLMUŞTU?

Geçtiğimiz gün 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tamamı tutuksuz yargılanan, Vefa Salman ve Belediye Başkan Yardımcılığı görevinden uzaklaştırılan Halit Güleç'in aralarında olduğu bazı sanıklar ile taraf avukatları, 30'a yakın da milletvekili katılmıştı.

Sanık Vefa Salman'ın avukatı, mahkemeye sunulan raporların lehlerine olduğunu ve davanın çok fazla uzayacağını öne sürerek, bundan dolayı müvekkilinin dosyadan bağımsız yargılanması talebinde bulunmuştu.

Mahkemenin talebi reddetmesi sonrası salonda duruşmayı takip eden CHP Genel Başkan Yardımcıları ile milletvekilleri, mahkeme heyetine tepki göstererek heyetin üzerine yürümüş sonrasında salondan ayrılmıştı. 

Gerginlik nedeniyle ara veren mahkeme heyeti, duruşmayı izleyicilere kapatmıştı

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!