banner2

CHP'li belediyede maaş vurgunu! 9 kişinin parasını cebe indirip intihar etmeye kalkıştı

CHP'li Çanakkale Belediyesi'nde görevli Murat Y.'nin emekli 9 personeli belediye çalışanı gösterip maaşlarını kendi hesabına aktardı. İhbar üzerine İçişleri Bakanlığı ifadeye çağırdı. Olay sonrası Murat Y. çamaşır suyu içerek intihar girişiminde bulundu.

Gündem 21.01.2023, 09:46 21.01.2023, 10:29
Abone ol
CHP'li belediyede maaş vurgunu! 9 kişinin parasını cebe indirip intihar etmeye kalkıştı

CHP'li Çanakkale Belediyesi'nde çalışan Murat Y. iki gün önce evinde intihar girişiminde bulunurken yakalandı. Çamaşır suyu içen ve kendisini bıçaklayan Murat Y. eve gelen zabıtalar tarafından hastaneye kaldırıldı.

Diğer yandan Murat Y. hakkında bir süredir soruşturma olduğu, müfettişlerin kendisini ifade için belediyeye çağırdığı bu sebeple intihara kalkıştığı ortaya çıktı. 

9 PERSONELİ BELEDİYEDE ÇALIŞIYOR GİBİ GÖSTERİP MAAŞLARINI ALDI 

Murat Y. belediyeden emekli olan 9 personeli hala belediyede çalışıyor gibi göstererek maaşlarını kendi hesabına aktardığı ortaya çıktı. CİMER'e gönderilen bir e-postada Çanakkale Belediyesi'nde usulsüzlüklerin yapıldığı, personelin evrakta sahtecilik yaparak zimmetine para geçirdiği iddiası üzerine İçişleri Bakanlığı soruşturma başlattı. 

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI MÜFETTİŞ GÖNDERDİ 

Soruşturma kapsamında bakanlıktan 2, Sayıştay'dan ise 4 müfettiş iddiaların incelenmesi için belediyeye gönderildi. Geçen hafta belediyeye gelen müfettişler inceleme başlattı. Müfettişler 350'ye yakın belediye işçisinin maaş, tahakkuk, bordrolama ve özlük haklarından sorumlu Murat Y.'nin bir hafta önce rapor aldığını belirledi.

MİLYONLARCA LİRA DOLANDIRMIŞ 

Müfettişlerin yaptığı incelemede Murat Y.'nin belediyeden emekli olan 9 personeli hâlâ çalışıyor gibi göstererek maaşlarını kendi hesabına aktardığı belirlendi. Bu sistemle Murat Y.'nin 2019 yılından bu yana hesabına milyonlarca lira aktardığı tespit edilirken, insan kaynakları müdürünün şifresini de kırarak banka ile yazışmalar yaptığı ortaya çıktı.

MÜFETTİŞLER ÇAĞIRINCA İNTİHAR ETMEYE KALKIŞTI 

İçişleri Bakanlığı, iki gün önce Murat Y.'nin ifadesini almak üzere belediyeye davet etti. Murat Y. gelmeyince evine iki zabıta gönderildi. Ekiplere kapıyı açan Murat Y. duşa girip hemen geleceğini söyledi ama çıkmadı. İçeri giren ekipler banyoda çamaşır suyu içtiği belirlenen ve karnına bıçak saplayan Murat Y.'yi hastaneye kaldırdı. Murat Y. hastanede gözetim altına alındı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!