banner2

CHP'li başkan eski şoförüne sendika başkanı yaptı çalışanlar canından bezdi

CHP'li Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Vahap Seçer'in eski şoförü Nail Kaya'yı sendika başkanı yaptığı ortaya çıktı. Eski şoförün krili pazarlığı çalışanları canından bezdirdi.

Gündem 24.01.2023, 09:12 24.01.2023, 09:31
Abone ol
CHP'li başkan eski şoförüne sendika başkanı yaptı çalışanlar canından bezdi

CHP'li belediyelerin skandalları bitmek bilmiyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının maaş, promosyon ve zam ile ilgili bekleyişleri devam ediyor. Hak- İş İl Başkanı ve Hizmet-İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Mehmet Yüce, belediyedeki yetkili sendikanın başkanı Nail Kaya'nın, aynı zamanda işveren konumundaki Belediye Başkanı Vahap Seçer'in eski şoförü olduğunu belirtti. Mehmet Yüce, bu durumun çalışanları mağdur ettiğini belirtti.

Sabah gazetesinin haberine göre; Belediye çalışanlarının kendisini arayarak, dert yandığından bahseden Mehmet Yüce, şu ifadeleri kullandı; "Belediye çalışanlarının aylardır beklediği promosyon bedeli, yapılan görüşmeler sonucunda 8 bin TL olarak belirlendi. Çalışanlar az bulunca, görüşmeler Ocak ayına ertelendi. Akdeniz Belediyesi 780 işçiye 16 bin 100 lira promosyon verirken, 7 bin kişiyle 10 katı çalışanı bulunan Büyükşehir Belediyesi 8 bin TL gibi bir promosyon vermeyi düşünüyor. Türkiye genelinde bu sayıda çalışanı bulunan belediyeler, 30 ile 60 bin TL arasında promosyon veriyor. Birçok ilçe belediyesi şu an ismi büyük ücreti düşük olan Büyükşehir personelinden fazla alıyor.

ASGARİ ÜCRETTEN AZ ALIYORLAR

Merkez ilçe olan Akdeniz Belediyesinin son olarak kadrolu çalışanlarına 18 bin 400 şirket personeli olarak çalışanlar 3 yıldır zam almamıştı. 4 ay önce zam yapıp 7 bin 500 lira bandına yeni çıkardılar. Ama 8 bin 500 lira olan asgari üretin bile altında kaldı. Daha önce çalışanların ücretleri asgari ücretten yüzde 50-100 fazlaydı. Vahap Seçer, bunu da zamanla yok etti. Lisans ve ön lisans mezunlarının eğitim durumlarından aldıkları farkları iptal etti. Sürekli işçiler, özellikle üniversite mezunları asgari ücretin iki katından fazla maaş alıyordu, Şu anda 7 bin 250 TL maaş alıyor.

ESKİ PATRONU NE İSTERSE ONU YAPIYOR

Kadrolu işçilerin yevmiyesi ise 314 TL ile yoksulluk sınırının altında. Büyükşehir'de yetkili olan Belediye-İş Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı Nail Kaya, aynı zamanda Belediye Başkanı Vahap Seçer'in eski şoförü. Sayın Başkan, şoförünü sendika başkanı yapmış. Nail Kaya, başkanının sözünden nasıl çıksın. Eski patronu ne isterse onu yapıyor. Çalışanların hakkını savunmuyor. İşçiler de mobbing korkusuyla, olan sendika başkanına sorunlarını anlatamıyor. İşçinin vebali var. Nail Kaya, elini taşın altına koyup Başkan Seçer'in değil, işçilerin hakkını savunmalıdır" 

ŞOFÖRÜNÜ SENDİKA BAŞKANI YAPMIŞ

Vahap Seçer'in, 2019 yılında başkan seçilince Nail Kaya'yı makam şoförü yaptığı ortaya çıktı. Bu görevi 3 yıl boyunca devam ettiren Nail Kaya'nın, geçen yıl bu günlerde istifa ettiği, ardından da 6 Şubat 2022'deki seçimlerde Belediye-İş Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı seçildiği belirlendi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!