banner2

CHP'de koltuk kavgası erken başladı! CHP'li isim: Kılıçdaroğlu çekilirse aday olacağım!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, girdiği son seçimden açık ara zaferle çıkarak Türkiye Cumhuriyeti'nin yeniden 12. Cumhurbaşkanı olarak görevine devam edecek. 18 Mayıs akşamı Kaybettiği seçimleri CHP Genel Merkezi'nde takip eden Kemal Kılıçdaroğlu,'na parti tabanından ve sosyal medyadan istifa sesleri yükselmeye başladı. CHP Eski Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, seçim yenilgisinin ardından partisine eleştirilerde bulundu. "Siz seçimden seçime sahaya çıkarsanız olmaz." diyen Tekin, seçim dönemi boyunca yüz bin kilometre yol dolaştığı için partililerin kendisiyle kafa bulduğunu söyledi. Kongre takvimine dikkat çeken Tekin, Kılıçdaroğlu'nun çekilmesi halinde genel başkanlığa aday olacağını söyledi.

Gündem 30.05.2023, 15:10 30.05.2023, 16:10
Abone ol
CHP'de koltuk kavgası erken başladı! CHP'li isim: Kılıçdaroğlu çekilirse aday olacağım!

8'li koalisyonun adayı Kemal Kılıçdaroğlu, 28 Mayıs seçimlerinde tarihi bir yenilgi yaşadı. Seçim gecesi televizyona çıkan Kılıçdaroğlu, parti tabanından yükselen istifa seslerine kulak tıkayıp 'Buradayım, gitmiyorum' dedi. CHP’de Genel Başkanlık kavgası ise şimdiden patlak vermeye başladı. na muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Yola devam’ dese de, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ‘değişim’ mesajı vererek, genel başkanlığa göz kırptı. Kılıçdaroğlu, 'baba-oğul gibiyiz' dediği İmamoğlu ile karşı karşıya geldi.

"SEÇİMDEN SEÇİME SAHAYA ÇIKARSANIZ OLMAZ"

Seçimden sonra ,CHP Eski Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, partisine yönelik eleştirilerde bulundu. Tekin, "Siz seçimden seçime sahaya çıkarsanız olmaz." diyen Tekin, seçim dönemi boyunca yüz bin kilometre yol dolaştığı için partililerin kendisiyle kafa bulduğunu söyledi. Kongre takvimine dikkat çeken Tekin, Kılıçdaroğlu'nun çekilmesi halinde genel başkanlığa aday olacağını açıkladı.


"ŞU ANDA BUNA GEREK YOK"

Seçimlerden sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi'ne geldi. Makamında kurmaylarıyla tek tek görüşmeler yaptı. Görüşmelerde seçim sonuçları masaya yatırılıdı. Asıl değerlendirme dün akşam gerçekleştirildi. Seçimin sonuçlarının netleşmesinin ardından Kılıçdaroğlu, MYK'yı topladı. Kapsamlı bir değerlendirme yapıldı. Bazı MYK üyeleri Kılıçdaroğlu'na 'istifa edelim' önerisinde bulundu. 'Elinizi rahatlatmak için bu yönde bir adım atabiliriz' dediler. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ise 'Şu anda buna gerek yok' şeklinde yanıt vererek bu önerileri geri çevirmiş oldu.

BAZI ÜYELER 'İSTİFA EDELİM' DEDİ 

CHP'de kurultay için ağırlıklı olarak yaz sonu işaret ediliyor. Bu durumda MYK'da değişiklik bekleniyor. Haziran'da olağanüstü kurultaya karar verilmesi halinde ise sınırlı sürede MYK değişikliği olmayacağı belirtiliyor. Kurultay takviminin ise yapılacak ilk Parti Meclisi (PM) toplantısında netleşmesi planlanıyor. Seçimin ikinci turundan hemen sonra yapılan MYK'da ise bazı üyelerin "istifa edelim" önerisini getirdiği öğrenildi.

"VATANDAŞIN TAKDİRİ"

Önceki akşam seçim sonucunun büyük ölçüde netleşmesinin ardından Kılıçdaroğlu kurmaylarıyla sonucu değerlendirdi. Edinilen bilgiye göre, Kılıçdaroğlu'nun ilk yorumu "Vatandaşın takdiri" oldu. Bazı MYK üyelerinin "İstifa edelim. Dilekçemiz cebimizde. Bunu kağıda dökelim. İstifa desteğimiz sizinle, sizi rahatlatmak için" önerisini getirdiği öğrenildi.

"PARTİNİN BAŞARISIZ OLDUĞU ALGISI YARATIR"

MYK üyelerinin genelinin bu öneriye sessiz kaldığı, Kılıçdaroğlu'nun ise bir yorum yapmadığı belirtildi. Ayrıca bazı kurmayların Kılıçdaroğlu'nun Genel Başkanlığı bırakmasının da doğru olmayacağını belirterek, "Genel Başkan'ın ayrılması partiyi perişan eder. Partinin seçimlerde başarısız olduğu algısına hizmet eder. Bu doğru olmaz" değerlendirmelerinde bulunduğu öğrenildi. Cumhurbaşkanlığı yarışının kaybedilmesinin ardından Kılıçdaroğlu'nun yaptığı konuşmaya da işaret eden kurmayları, "Genel Başkan 'devam' dedi. Genel Başkanlığı bırakma eğilimi yok.

SESLER YÜKSELİYOR

Cumhurbaşkanlığı yarışının kaybedilmesiyle başta milletvekili aday listesi olmak üzere, seçim sonrasına bırakılan parti içi hesaplaşmada ise sesler yükselmeye başladı. Partide köklü değişikliklerin olması gerektiğini belirten bazı kurmaylar, "Birilerinin bedel ödemesi lazım. Kemal Bey'in bir karar vermesi lazım. Devam etmek istiyor mu, bırakacak mı? Devam etmek isteyeceğini düşünüyorum. Devam etmek istediğinde iki tane yolu var. Ya olağanüstü kurultayı toplayacak diyecek ki 'güven tazeleyeceğim' diyecek ya da 'olağanüstü kurultay yapmıyorum ben olağan kongre süreçlerini başlatıyorum' diyecek" dedi.

"DEĞİŞMEYEN TEK ŞEY DEĞİŞİMDİR"

Cumhuriyet Halk Partisi'nde, Cumhurbaşkanı seçiminin kaybedilmesinin ardından, seçim muhasebesi yapılmaya başlandı. Yenilginin nedenleri ve bundan sonra atılacak adımlar değerlendiriliyor. Seçim sonucuna ilişkin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan da dikkat çeken açıklamalar yaptı.Seçim sonucuna ilişkin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan da dikkat çeken bir açıklama geldi. Sosyal medya hesabından bir video paylaşan İmamoğlu, "Değişmeyen tek şey değişimdir." dedi.

"UMUTSUZLUĞA KAPILMAYIN"

İmamoğlu, "Sevgili çocuklar sakın ama sakın üzülmeyin sevgili gençler sakın ama sakın umutsuzluğa asla kapılmayın. Hanımefendiler asla tedirgin olmayın. Beyefendiler başınız dik yürümeye devam edin. Kimse endişe etmesin her şey yeniden başlıyor. Değişmeyen tek şey değişimdir." dedi.

"KILIÇDAROĞLU ÇEKİLİRSE ADAY OLACAĞIM"

CHP Eski Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, seçim yenilgisinin ardından partisine eleştirilerde bulundu. "Siz seçimden seçime sahaya çıkarsanız olmaz." diyen Tekin, seçim dönemi boyunca yüz bin kilometre yol dolaştığı için partililerin kendisiyle kafa bulduğunu söyledi. Kongre takvimine dikkat çeken Tekin, Kılıçdaroğlu'nun çekilmesi halinde genel başkanlığa aday olacağını açıkladı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!